Okres jesienno – zimowy niesie ze sobą zagrożenia, które mogą wystąpić na drogach. Dlatego policjanci apelują, aby przede wszystkim zdjąć nogę z gazu. Natomiast pieszych i rowerzystów zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach, nie tylko poza obszarem zabudowanym.
Każdego roku na terenie powiatu węgrowskiego odnotowujemy wypadki drogowe z udziałem rowerzystów i pieszych. Wielu zdarzeniom można byłoby zapobiec, gdyby przestrzegano zasad ruchu drogowego.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa podczas przejażdżek rowerowych, powinniśmy bezwzględnie stosować się do znaków drogowych, przestrzegać przepisów ruchu drogowego, używać elementów odblaskowych, zakładać kask ochronny oraz posiadać odpowiednie wyposażenie roweru, jak również w pełni sprawny technicznie pojazd. Rower powinien być wyposażony w odpowiednie światła, hamulce oraz dzwonek.
Piesi powinni korzystać z chodnika, innej drogi dla pieszych a jeśli tej nie ma to z pobocza. Jesteśmy wówczas obowiązani iść lewą stroną jezdni. Pamiętajmy o przechodzeniu przez jezdnię w miejscach dozwolonych.
W trosce o państwa bezpieczeństwo informujemy, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/h — 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcje. W chwili, gdy zauważa pieszego pozostaje praktycznie tylko naciśnięcie pedału hamulca i bezradne oczekiwanie na zderzenie.
Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Tym samym kierujący pojazdem zyskuje czas na wykonanie dowolnego manewru. Może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Jest, więc oczywistym, że będąc na drodze widocznym, stajemy się jednocześnie bezpieczni.
Niskie temperatury, wczesne zapadanie zmroku, kałuże oraz duża ilość liści zalegająca na jezdniach. Do tego występujące przymrozki, mgła i opady deszczu sprawiają, że jezdnia choć pozornie wygląda na suchą i bezpieczną taka nie jest. Niesprzyjające warunki pogodowe pogarszają zarówno widoczność na drodze, jak i samopoczucie kierujących. Dlatego siadając „za kółko” należy pamiętać, że każda pora roku wymaga od kierowców przygotowania samochodu, jak i innego stylu jazdy. Zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym należy wykazać się dużą wyobraźnią oraz pokorą do jazdy.
Wiadomym jest, że na warunki atmosferyczne nie mamy żadnego wpływu, jednak poprzez odpowiednie zachowania i szacunek do zasad ruchu drogowego i technik kierowania pojazdami możemy zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, własne i innych uczestników ruchu. Dlatego policjanci apelują, aby przede wszystkim ściągali nogę z gazu, a przed wyjazdem sprawdzali oświetlenie, ilość płynu do spryskiwaczy oraz zadbali o jakość opon w swoich pojazdach.
Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne.
Węgrowska Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Zastosowanie tych zasad równocześnie pozwoli zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze.
sierż. szt. Anna Maliszewska