ggg ggg ggg

Kobyłka liderem na Mazowszu – 12.10.2016 r. podpisano list intencyjny umożliwiający udział w rządowym programie Mieszkanie Plus

Burmistrz Miasta Kobyłka Robert Roguski w imieniu samorządu podpisał w ubiegłą środę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A. list intencyjny na realizację inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus na budowę mieszkań na wynajem.

 

DSCF9694

 

Mieszkanie Plus – to rządowy program skierowany do wszystkich grup społecznych, zakładający m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Mieszkania spełniać będą wysokie standardy urbanistyczne, architektoniczne i techniczne, w tym restrykcyjne normy energetyczne. Inwestycje będą realizowane z wykorzystaniem nieruchomości znajdujących się obecnie w posiadaniu samorządów, Skarbu Państwa, spółek z jego udziałem i inwestorów prywatnych. Ma to dać impuls prorozwojowy całej gospodarce. Umiarkowane czynsze z opcją dojścia do własności dostępne także dla słabiej uposażonych polskich rodzin, pozwolą ograniczyć konieczność zadłużenia. Pilotaż realizowany jest przez BGK Nieruchomości – spółkę zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenia jakości życia Polaków. Mieszkanie Plus jest jednym z elementów Narodowego Programu Gospodarczego.
12 października 2016 r. jednocześnie w 17 miastach były podpisywane listy intencyjne, ale na Mazowszu tylko w Kobyłce i Radomiu. Tak, więc samorząd Miasta Kobyłka stał się liderem działań pilotażowych nowego programu, który zapewni skorzystanie z programu mieszkańcom niezbyt zamożnym, których dochody są zbyt wysokie na otrzymanie mieszkania komunalnego, a nie posiadających możliwości kredytowych dla otrzymania kredytu . Wzmocni ich mobilności i elastyczność na rynku pracy. W sposób szczególny program ma za zadanie poprawić sytuację młodych polskich rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci.
W spotkaniu i podpisaniu listu intencyjnego udział wzięli: minister Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju – Radosław Domagalski, przedstawiciel BGK Nieruchomości S.A. – Filip Krupa wraz z Janem Jujeczko oraz burmistrz Kobyłki Robert Roguski. Obecni byli również: z-ca burmistrz Kobyłki – Piotr Grubek, skarbnik – Grażyna Mościcka, radni Rady Miasta, pracownicy oraz media.
W Kobyłce będzie budowanych 50 – 60 mieszkań na wynajem. List intencyjny zakłada współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną. Porozumienie dotyczy nieruchomości wytypowanej przez miasto Kobyłka i wstępnie zaakceptowanej do dalszej analizy pod kątem możliwości realizacji inwestycji przez BGK Nieruchomości S.A. – spółkę zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialną za operacyjne przygotowanie i pilotażową realizację programu Mieszkanie Plus. Porozumienie jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanej działce pozwoli na określenie programu funkcjonalnego zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznej umowy inwestycyjnej.
– W programie Mieszkanie Plus stawiamy na partnerskie relacje i zaufanie we współpracy z samorządami. Od początku deklarowaliśmy pełną otwartość i elastyczność w podejściu do indywidualnych potrzeb poszczególnych społeczności lokalnych –przekonywał Filip Krupa, dyrektor biura transakcyjnego BGK Nieruchomości S.A. – Kobyłka to jedna z pierwszych gmin, które zwróciły się do nas z prośbą o zbadanie nieruchomości pod budowę mieszkań na wynajem. W krótkim czasie dokonaliśmy wstępnej oceny i przygotowaliśmy list intencyjny, otwierający drogę do dalszej współpracy.
Gmina Kobyłka wskazała teren 0,6 hektara, który znajduje się pomiędzy ulicami Graniczną – Słowackiego – Syrokomli.
Rada Miasta Kobyłka w dniu 18 grudnia 2014 r. podjęła Uchwałę Nr II/19/14 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenu przy ul. Słowackiego w Kobyłce. Następnie po spełnieniu wszelkich wymogów tj. analiz, wyłożeniu planu do publicznej wiadomości, konsultacjach, w dniu 27 czerwca 2016 r. podjęto uchwałę nr XXII/204/16 Rady Miasta Kobyłka w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenu przy ul. Słowackiego w Kobyłce. Plan zawiera przeznaczenia terenów oraz określa sposób ich zagospodarowania i zabudowy m.in. uwzględnia na części terenu przy ul. Słowackiego zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami nieuciążliwymi w parterach. Maksymalna liczba kondygnacji nadziemnych dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego lub mieszkalno-usługowego, to 3 kondygnacje nadziemne o płaskich dachach, maksymalna wysokość zabudowy – 12 m, itp. Tak, więc ostateczny wygląd przyszłych budynków pod wynajem będzie musiał uwzględniać wymogi zawarte w planie zagospodarowania. Ustala się też nakaz realizacji zagospodarowania służącego rekreacji codziennej takiej jak: plac zabaw, miejsca odpoczynku, ławki, zieleń urządzona, co zapewne ucieszy przyszłych mieszkańców.
– Samorząd Miasta Kobyłka z nadzieją podejmuje działania zmierzające do realizacji zadania budownictwa mieszkaniowego, dostępnego dla najbardziej potrzebujących oraz nieco mniej sytuowanych rodzin naszego miasta – powiedział Robert Roguski, Burmistrz Miasta Kobyłka. – Mechanizm jest prosty: miasto dysponuje gruntami, ale ma ograniczony budżet, a Partner BGK Nieruchomości dysponuje kapitałem oraz doświadczeniem w tym zakresie. Oczywiście do uzgodnienia pozostają kwestie zasad współpracy, stosownych umów regulowanych przepisami czy zakres zobowiązań każdej ze stron – także korzyści. Niezwykle istotnym argumentem do naszego wspólnego działania jest zielone światło ze strony Rządu RP oraz Ministerstwa Rozwoju. Choć nie ma jeszcze szczegółowych ustaleń, to wierzę w ten projekt.
Jak na razie ma być to 50 mieszkań, ale też jak stwierdzono podczas spotkania lokalizacja ma potencjał i docelowo może to być do 80 mieszkań. Jak podkreślał przedstawiciel BGK Nieruchomości: „Teraz tylko projekt wcielać w życie”. Jeśli chodzi o prace, jest na etapie pogłębionych analiz w pięciu obszarach, przystępują do wybrania instrumentów do wykonania tego konkretnego przedsięwzięcia. W 2017 roku na pewno będzie już projekt. Czas przygotowań i realizacji tej inwestycji określono na 18 miesięcy, więc mieszkania mogą być gotowe na przełomie 2018/2019 roku. Wstępnie przewidują tez, że czynsz będzie na poziomie 10 – 20 zł za 1 m2 mieszkania. Obecnie są uzgadniane szczegóły dojścia do własności mieszkania, ale ustalenia w jego ocenie idą w kierunku długoterminowego spłacania mieszkania zawartego w czynszu. Z kolei, jak podkreślał burmistrz Robert Roguski, to jak będzie wyglądał nasz projekt w Kobyłce będzie ustalać w szczegółach Rada Miasta.

/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

2 413 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Koncert Jubileuszowy pełen ciepłych wspomnień i muzyki

15 października 2016 r. w Dworze Franciszków odbyło się niezwykłe święto, czyli 15-lecie istnienia tłuszczańskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.     Młodzi...

Zamknij