ggg ggg ggg

Wiele życzeń, kwiatów, ciepłych słów dla nauczycieli z okazji ich święta

13 października 2016 r. w jednej z największych szkół powiatu, Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie, odbyły się obchody Powiatowego Dnia Edukacji 2016.

 

DSCF9704

 

Uroczystość przebiegała w nieco inny sposób niż typowe akademie szkolne. Pierwszym punktem programu była część artystyczna, którą poprowadzili uczniowie Karolina Borek oraz Jakub Woźnica. Złożyli życzenia wszystkich nauczycielom, uczniom, pracownikom administracji i obsługi. Przywitali również zaproszonych gości m.in.: starostę Powiatu Wyszkowskiego – Bogdana Pągowskiego, wicestarostę – Adama Mroza wraz z Zarządem Powiatu i radnymi, naczelnika Wydziału Edukacji – Krzysztofa Arbaszewskiego, pracowników starostwa, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Wyszkowie – Macieja Wójcika, przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” – Marka Pietrzaka, dyrektor Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Brańszczyku – siostrę Mariannę Paziewską, dyrektorów i nauczycieli szkół z terenu powiatu, młodzież oraz pracowników Zespołu Szkół Nr 1. W programie artystycznym wystąpili uczniowie z klas III Technikum Hotelarskiego oraz IV Technikum Budowlanego, pod kierunkiem Katarzyny Sawickiej i Marianny Popławskiej. Uzdolniona młodzież szkoły zaprezentowała się w piosenkach oraz w przedstawieniu mówiącym o miłości, dawnych tradycjach, zalotach miłosnych, itp. Scenki obyczajowe wzbogacono o wykonanie pięknego poloneza. Zebrani mogli też podziwiać pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu ucznia szkoły – Sebastiana Archackiego, któremu partnerowała koleżanka Asia – uczennica Technikum Odzieżowego w Warszawie.
Dalszą część uroczystości poprowadził naczelnik Krzysztof Arbaszewski. Przywitał zgromadzonych oraz przedstawił krótki rys historyczny na temat genezy Dnia Edukacji Narodowej. Należy przypomnieć, że świętujemy 14 października w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej z 1773 roku. Od 1972 r. obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Nauczyciela. Starosta Bogdan Pągowski nie tylko złożył życzenia z okazji obchodów, ale też podzielił się informacjami dotyczącymi szkół i uczniów Powiatu Wyszkowskiego. W szkołach zarządzanych przez Starostwo Powiatowe uczy się 2.260 osób w tym w liceach – 912 uczniów, w technikach – 1125, szkołach zawodowych – 201, a w Szkołach Specjalnych – 276. Kadrę nauczycielską stanowi 311 nauczycieli w tym 166 dyplomowanych. Jak podkreślił miernikiem pracy nauczycieli są m.in. wyniki matur w roku 2016, a są to wskaźniki wyższe od tych wojewódzkich i krajowych. Szkoły dysponują blisko 100 salami lekcyjnymi, 12 pracowniami komputerowymi, posiadają sale gimnastyczne. Całą subwencję oświatową przekazuje powiat na bieżące utrzymanie szkół, a inwestycje przeprowadza powiat z własnych środków. Są jednak jeszcze ogromne potrzeby. W projektach mają remont Zespołu szkół Nr 1. Wspomniał również o projektach edukacyjnych realizowanych przez szkoły z dofinansowaniem ze środków UE. Odniósł się do planowanych reform, które z wielką uwagą śledzą, jako samorząd. Złożył gratulacje i podziękowania nauczycielom z okazji święta. Życzył wiele dobra, zrozumienia i przede wszystkim zdrowia.
Wicestarosta Adam Mróz składając podziękowania i gratulacje życzył satysfakcji z pracy, solidarności zawodowej, aby potrzebne reformy, niekończące się w oświacie, były elementem dialogu i uwzględniały interes nie tylko samorządu, ale też innych. Aby spełniły oczekiwania, a nie wywoływały spory i niezadowolenie. Do życzeń oraz gratulacji przyłączyła się również Zofia Dawidzka (Klub Przyjaciół Przodujących Szkół) oraz Elżbieta Piórkowska.
Starosta Bogdan Pągowski wraz z wicestarostą Adamem Mrozem wręczyli nagrody, dyplomy i kwiaty nauczycielom powiatowych szkół, którzy otrzymali awanse zawodowe, a także nagrody finansowe przyznane przez starostę z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Na zakończenie dla wszystkich zgromadzonymi dla uświetnienia obchodów wystąpił satyryk Krzysztof Daukszewicz. Jego anegdoty i żartobliwe historyjki z życia wzięte, wielokrotnie wzbudzały szczery śmiech i rozbawienie wśród publiczności, a poetyckie, nostalgiczne często piosenki, zadumę. Była to wielka przyjemność przez chociaż krótki czas przebywać w niezwykłym świecie artysty.
Następnie goście zostali zaproszeni na poczęstunek, gdzie już w swobodnej atmosferze mogli spędzić nieco czasu na rozmowach.
/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

1 670 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste otwarcie nowego skrzydła SP3 w Dniu Nauczyciela

W Dniu Edukacji Narodowej, zwanym popularnie Dniem Nauczyciela odbyła się uroczystość otwarcia nowego skrzydła Szkoły Podstawowej nr 3 im. Małego...

Zamknij