W sobotę, 1 października na lądowisku przy ul. Mostowej w Nadmie (gm. Radzymin), odbył się piknik rodzinny z motywami lotniczymi, podczas którego uczczono pamięć bohaterskich pilotów Brygady Pościgowej, broniących nieba nad Warszawą we wrześniu 1939 r.
Takiej imprezy jeszcze w powiecie wołomińskim nie było. Zorganizowany przez jedyną w Polsce Sekcję Lotniczą działającą przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej piknik lotniczy, z jednej strony stanowił wspaniałą okazję do oddania hołdu bohaterskim polskim lotnikom, broniącym nieba nad Warszawą przed atakami Luftwaffe, z drugiej zaś, doskonały powód do rodzinnego spędzenia czasu w towarzystwie współczesnego pokolenia entuzjastów lotnictwa, podbijających przestworza przy użyciu mało znanych statków powietrznych tj. wiatrakowce, ultralekkie samoloty czy motolotnie. Podczas sobotniego pikniku w Nadmie można było zobaczyć około dwudziestu tego rodzaju „machin latających”, a co odważniejsi, mogli nawet odbyć lot widokowy na pokładzie niektórych z nich.
Rodzinny Piknik Lotniczy zorganizowany z inicjatywy OSP Nadma na czele z prezesem dh Markiem Sudomirskim, przy wsparciu i pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Starostwa Powiatowego w Wołominie oraz Urzędu Miasta Kobyłka wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców naszego regionu. Wśród licznie zgromadzonych uczestników nie zabrakło również znamienitych gości. Obecni byli m.in.: starosta wołomiński Kazimierz Rakowski wraz z wicestarostą Adamem Łossanem, zastępca dyrektora ds. EFRR w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych Grzegorz Świętorecki oraz burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński. Honorowymi gośćmi pikniku byli piloci i miłośnicy lotnictwa przybyli z całej Polski oraz strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek: OSP Marki, OSP Radzymin, OSP Wołomin, OSP St. Załubice, OSP Słupno, OSP Sanniki i OSP Nowa Wieś, którzy zaprezentowali mieszkańcom sprzęt znajdujący się na ich wyposażeniu.
Niewątpliwie jednak, największą sensację wzbudziło stoisko przygotowane przez Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego we współpracy z powstającym właśnie Lokalnym Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach. Znani i cenieni na ziemi radzymińskiej spece od dawnego lotnictwa polskiego zaprezentowali zwiedzającym m.in.: mundury Polskich Sił Powietrznych z okresu II wojny światowej, wystawę przybliżającą dzieje Brygady Pościgowej i polowego lotniska w Zielonce z 1939 r. a także fragmenty niemieckiego samolotu Messerschmitt-a Bf 110, odkryte w tym roku pomiędzy Nadmą i Markami, podczas prac przy budowie trasy S8. (Na podkreślenie zasługuje fakt, że samolot ten zestrzelony został przez por. Wojciecha Januszewicza podczas legendarnej bitwy powietrznej, stoczonej w dn. 3 września 1939 r., kiedy to nasz bohaterski pilot w samotnym boju pokonał kilka niemieckich samolotów). Ponadto, odwiedzający namiot Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami, a także nabyć cenne publikacje o tematyce lotniczej i historycznej.
Jak na prawdziwą imprezę lotniczą przystało, podczas pikniku rozegrane zostały również emocjonujące turnieje sportowe, a były nimi Zawody o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego w celności lądowania, oraz Zawody Nawigacyjne.
Bez wątpienia jednak, najbardziej doniosłym i wzruszającym momentem pikniku lotniczego w Nadmie był Apel Pamięci poświęcony lotnikom polskim, poległym podczas II wojny światowej, wykonany przez jednostkę „Strzelec”. W hołdzie bohaterskim obrońcom nieba nad Polską odegrano sygnał „Śpij Kolego” oraz zrzucono płatki róż z pokładu lecącego nad Nadmą wiatrakowca.
Piękną i wymowną ceremonię patriotyczną poprzedziło odegranie hymnu państwowego i podniesienie biało-czerwonej flagi. Krótką prelekcję historyczną, przybliżającą chwalebną kartę dziejów okolic Zielonki, Kobyłki, Marek i Radzymina nierozerwalnie związanych z lotnictwem 1939 r., wygłosił historyk i znawca tematu p. Marek Rogusz.
Zważywszy, że wciąż są to fakty mało znane szerszej publiczności, choć podobnie jak całe nasze przedwojenne lotnictwo, powinny stanowić powód do narodowej dumy nie sposób przecenić wartości edukacyjnej i patriotycznej Pikniku Lotniczego „Piloci Brygady Pościgowej z Zielonki w obronie Warszawy”. Dlatego inicjatorom tego wydarzenia – druhowi Markowi Sudomirskiemu i strażakom OSP Nadma należą się słowa najwyższego uznania. A należą się one za trud włożony w przygotowanie imprezy na najwyższym poziomie, umiejętne i skuteczne pozyskanie środków na jej organizację oraz samą ideę przypomnienia o wielkich zasługach Zapomnianych Obrońców Ojczyzny.
Drodzy Druhowie, daliście świadectwo ogromnego patriotyzmu i piękny przykład inicjatywy oddolnej.
Gratulując sukcesu organizacyjnego, żywimy nadzieję, że Piknik Lotniczy „Piloci Brygady Pościgowej z Zielonki w obronie Warszawy” na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń Powiatu Wołomińskiego.
(Zainteresowanych wydarzeniem zachęcamy do obejrzenia obszernej relacji filmowej na kanale YouTube – TV Radzymin).
/R.L.; foto: J. Góral