ggg ggg ggg

Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki zapraszają na uroczyste odsłonięcie Tablicy Pamięci

Ksiądz Proboszcz parafii Strachówka oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki zapraszają na uroczyste odsłonięcie Tablicy Pamięci, które odbędzie się 4 września 2016 roku na cmentarzu parafialnym w Strachówce.

Program uroczystości:
12.00 Msza św. w kościele parafialnym p.w. WNMP w Strachówce w intencji Ojczyzny i ofiar II wojny światowej.
13.00 – 13.15 Przemarsz na cmentarz parafialny w Strachówce.
13.15 – 14.15 Uroczyste odsłonięcie Tablicy upamiętniającej wydarzenie z dnia 11 września 1939 r. w Strachówce i ofiary II wojny światowej z gminy Strachówka i okolic.
– prelekcja przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej,
– świadectwo Świadka wydarzeń z dnia 11 września 1939 roku w Strachówce,
– poświęcenie Tablicy Pamięci projektu Anety Bartosiuk – Szarlej,
– odsłonięcie Tablicy Pamięci,
– przemówienia okolicznościowe.
14.30 Złożenie kwiatów pod Tablicą w Annopolu.
15.00 Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu
Młodzieżowej Orkiestry Dętej DARMANISTA w świetlicy wiejskiej w Strachówce (ul. Jana Pawła II 24). Po uroczystości Rodziny ofiar rozstrzelanych mieszkańców w dniu 11 IX 1939 roku oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki zapraszają na kawę w świetlicy wiejskiej w Strachówce.

Plakat Strachówka 2016

4 września b.r., w niedzielne południe, w Strachówce rozpoczną się uroczystości związane z 77 rocznicą wybuchu II wojny światowej. W tym dniu dzięki staraniom Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki, zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci ofiar okupacji hitlerowskiej. Karty historii z okresu II wojny światowej w gminie Strachówka są równie dramatyczne, jak podobnych miejscowości w całej Polsce, a jednak mało znane. Brak jest również materialnego znaku pamięci dla mieszkańców Strachówki – ofiar cywilnych i żołnierzy, ktorzy stracili życie, zdrowie w wyniku działań wojennych. Stąd pomysł ufundowania tablicy przypominającej tragiczny czas wojny.

Wydarzeniem inicjującym ufundowanie Tablicy Pamięci była informacja o wydarzeniu z dnia 11 września 1939 roku we wsi Strachówka. W tym dniu do Strachówki wkroczył niemiecki oddział, który przejął władzę i ustanowił rządy okupanta na okres wojny. Wkroczeniu Niemców towarzyszyło tragiczne zdarzenie rozstrzelania trzech mieszkańców gminy Strachówka: Stanisława Gąsiorowskiego i Czesława Rogali, miejscowego strażaka ochotnika ze wsi Strachówka i Józefa Laszczki ze wsi Jadwisin. Według dokumentu wystawionego w lipcu 1946 roku do Biura Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów przez ówczesnego Wójta Gminy Strachówka Wacława Stryjka „w dniu 11 września przy wsi Strachówka i Rynia, przy wkroczeniu wojsk niemieckich do wsi Strachówka, zostało rozstrzelanych trzech obywateli we wsi Strachówka, za rzekome posiadanie broni, natychmiast wydane zarządzenie o oddaniu broni, amunicji i wszelkiego rodzaju sprzętu wojennego oraz radjoodbiorników” (pis. oryginalna, podkreślenie własne). Członkom stowarzyszenia udało się dotrzeć do bezpośredniego świadka zdarzeń z tamtych dni. Jedyna żyjąca córka jednego z rozstrzelanych mężczyzn, tak to wspomina: „Był 1939 rok 11 września. Byliśmy na podwórku. Tata, Mama i moje rodzeństwo i sąsiedzi Jakubowscy i inni. Mieszkaliśmy w Strachówce (obecnie Jana Pawła II, posesja PP. Rupert, PP. Szatkowskich). Tak, jak jest dom p. Ruperta, tam stał nasz stary dom. Obok gdzieś mieszkał Rogala, który zginął razem z moim ojcem. (…). 11 września staliśmy na podwórku i przyszedł sołtys Łata Stanisław i dwóch żołnierzy polskich. Byli uzbrojeni, mieli broń i była rozmowa, żeby oni poszli: ojciec mój i Rogala, bo tam gdzieś jest rozbity samolot. Mama w czasie rozmowy z Ojcem trzymała brata Tadeusza na rękach i prosiła, żeby Ojciec nigdzie nie chodził: „Stachu, gdzie Ty pójdziesz? Masz przecież dzieci”. Oni wówczas powiedzieli, że to jest rozkaz. Jak oni powiedzieli, że muszą coś iść zrobić, to Mama już się nic nie odezwała. My weszliśmy do domu, a Ojciec już z nami nie wszedł. (…). Tego samego dnia usłyszeliśmy strzały i potem ktoś nam powiedział: „Dzieci, Ojca Wam zabili”. Dalszego ciągu wspomnień z przebiegu dnia 11 września, będzie można wysłuchać podczas uroczystości.

Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki nawiązało współpracę z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytutem Pamięci Narodowej, Starostwem Wołomińskim, Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ksiedzem Proboszczem miejscowej parafii, co w efekcie zaowocowało ufundowaniem tablicy i przygotowaniem uroczystości związanej z jej poświęceniem i odsłonięciem na miejscowym cmentarzu. Mieszkańcy nie zapominają również o innym tragicznym zdarzeniu w okresu II wojny światowej, czyli rozstrzelaniu w dniu 22 lutego 1944 roku sześciu mężczyzn z Józefowa i Annopola. Pod tablicą w miejscowości Annopol odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy upamiętniające ten tragiczny dzień.

Strachówka ma wiele kart nieznanych historii, Synów Tej Ziemi: bohaterskich żołnierzy, ochotników walczących pod Monte Cassino, o Wał Pomorski, mieszkańców działających w konspiracji w Armii Krajowej, Batalionach Chłopskich, przejmujących zrzut broni w ramach akcji Riposta (zaopatrzenie dla AK, zrzuty Cichociemnych), ofiar mordu katyńskiego, więzionych cywilów za posiadanie broni. Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki pielęgnując pamięć zaprasza do dzielenia się wspomnieniami o bliskich, znajomych walczących o wolność naszej Ojczyzny.

Partnerami uroczystości są wsie: Annopol, Józefów i Strachówka oraz Rodziny ofiar z dnia 11 września 1939 roku. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Mazowieckiego i Wojewoda Mazowiecki. Patronatu medialnego udzieliły gazety: Patria, Kurier W, Moja Gazeta Regionalna oraz lokalne radio Fama.

Zapraszamy w dniu 04 września b.r., początek o godz. 12. 00 w kościele parafialnym, zwłaszcza mieszkańców Strachówki i okolic, do złożenia hołdu ofiarom II wojny światowej, ludności cywilnej i bohaterskim żołnierzom pochodzącym ze wsi, gminy Strachówka.

2 915 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozmowa z JÓZEFEM CZERWIŃSKIM, przewodniczącym wyszkowskiego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych

Panie Józefie, ile miał Pan lat kiedy wybuchła II wojna światowa? - Jestem z 1929 roku. Dla mnie wojna zaczęła...

Zamknij