ggg ggg ggg

HUZARZY w KULIGOWIE – rekonstrukcja walk z udziałem Dywizjonu Huzarów Śmierci w obiektywie…

20 sierpnia 2016 r. z inicjatywy Wójta Gminy Dąbrówka Radosława Korzeniewskiego upamiętniono wydarzenia, które miały miejsce w Kuligowie w 1920 r.  Impreza „Huzarzy w Kuligowie. Policjanci w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r.” odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

 

9

 

Szczególnie doniosłym momentem obchodów 96. rocznicy Cudu nad Wisłą na terenie gminy Dąbrówka, było odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterom walk 1920 roku w Kuligowie.
W sobotę, 20 sierpnia, po zakończeniu Mszy Świętej zaproszeni goście oraz mieszkańcy udali się w pobliże ośrodka zdrowia w Kuligowie, gdzie odsłonięta została tablica upamiętniająca udział polskich policjantów w walkach z nawałą bolszewicką. Uroczystość poprowadziła Anna Maniecka – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce. Przecięcia wstęgi i odsłonięcia tablicy dokonali Wiceminister MSWiA Tomasz Zdzikot, Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski oraz dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP mł. insp. Daniel Głowacz.
Poświęcenia obelisku dokonał proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Loretańskiej w Kuligowie, ks. Zbigniew Kloch. Następnie, w imieniu Ministra Mariusza Błaszczaka kwiaty złożyli: Wiceminister Tomasz Zdzikot oraz Łukasz Kudlicki Dyrektor Gabinetu Politycznego; w imieniu Komendy Głównej Policji mł. insp. Daniel Głowacz, Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP, a także starosta wołomiński Kazimierz Rakowski oraz poseł Piotr Uściński wraz z Marzeną Małek – radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Trzeba powiedzieć, że pomnik wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno gości jak i mieszkańców. Wiele osób chwaliło prostotę formy i funkcjonalność pomnika, na który składa się kamień z pamiątkową tablicą, oraz plansza informacyjna zawierająca opis bitwy pod Kuligowem wraz ze zdjęciami Huzarów Śmierci. Na szczególną uwagę zasługuje metalowa rama planszy wzbogacona pieczołowicie wykonanymi elementami zdobniczymi w postaci proporczyków i odznaki Dywizjonu Huzarów Śmierci, czyli charakterystycznej trupiej czaszki oraz policyjnego orzełka. Wobec powyższego należy podkreślić, że kuligowski pomnik zawdzięcza swoją urodę znakomitym artystom zaangażowanym w jego powstanie. Autorem projektu i wykonania pięknej stalowej ekspozycji do planszy informacyjnej jest bowiem Mirosław Stempcziński z Wołomina – artysta malarz, wykonawca kowalstwa artystycznego, metaloplastyki oraz ikon. Z kolei, autorami i wykonawcami pamiątkowej tablicy, którą umieszczono na kamieniu ufundowanym przez wołomińską firmę „Czystość Sp. j. – Jerzy, Jacek, Dawid Szpańscy” są Państwo: Magdalena Karłowicz – Iwanicka i Tomasz Iwanicki z Dąbrówki.
Gratulacje dla autorów i wójta Dąbrówki Radosława Korzeniewskiego za przemyślaną koncepcję pomnika, który niewątpliwie może pretendować do miana jednego z najciekawszych miejsc pamięci o 1920 roku na mapie powiatu wołomińskiego.
/R.L./

Rekonstruktorzy wspaniale pokazali nie tylko rolę Huzarów Śmierci w walkach z bolszewikami, ale też polską wieś i panoszących się po niej najeźdźców. Groźby, dewastowanie symboli polskości, grabieże, to właśnie spotykało Polaków. Całości rekonstrukcji dopełniała narracja historyczna Adriana Pogorzelskiego oraz Marcina Kwaśnego – polskiego aktora teatralnego.
Dziękujemy pomysłodawcom i wykonawcom tegorocznego widowiska historycznego: Stowarzyszeniu Historyczno – Edukacyjnemu im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich i grupom towarzyszącym: Konnej Grupie Rekonstrukcji Historycznej „KRESY” z Białegostoku, Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Zgrupowanie Zegrze” z Serocka, Nieformalnej Grupie Rekonstrukcji Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” z Tłuszcza, Grupie Rekonstrukcji Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP w Osowcu – Twierdzy oraz Grupie Kaskaderów Konnych „East Riders Stunt Team” ze Słupna. Szczególne słowa uznania kierujemy pod adresem pracowników Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce na czele z dyrektorem panią Anną Maniecką, którzy przez kilka miesięcy nie szczędzili starań, wysiłków i wolnego czasu. Dzięki temu, tegoroczne obchody rocznicy Cudu nad Wisłą w gminie Dąbrówka wyglądały tak okazale i zakończyły się sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym, jak też frekwencyjnym.
/foto: G. Jeleń, R. Lewandowski, J. Wysocki/

Galeria Zdjęć

4 162 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jedenaście setek lśniących motocykli z kraju i ze świata na szlaku chwały 1920 roku!!!

Jak co roku, 15 sierpnia do Radzymina zjechała Brać Motocyklowa nie tylko z kraju, ale i zza granicy, aby uczcić...

Zamknij