W minioną sobotę 20 sierpnia w Kuligowie (gm. Dąbrówka), z inicjatywy wójta Radosława Korzeniewskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Ponad tysiąc osób obejrzało zorganizowaną po raz pierwszy na tak dużą skalę, inscenizację potyczki legendarnego Dywizjonu Huzarów Śmierci z bolszewikami.
Obchody objęte były honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. W uroczystościach udział wzięli m.in.: Podsekretarz Stanu MSWiA wiceminister Tomasz Zdzikot, Szef Gabinetu Politycznego MSWiA Łukasz Kudlicki, Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP mł. insp. Daniel Głowacz, Poseł na Sejm Piotr Uściński, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzena Małek, Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele okolicznych gmin oraz funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP i Komendy Stołecznej Policji.
Ubiegłosobotnią uroczystość zainaugurowała Msza Święta w intencji Ojczyzny i jej Obrońców. Następnie wiceminister Tomasz Zdzikot, wójt gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski oraz Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP mł. insp. Daniel Głowacz odsłonili pamiątkową tablicę, upamiętniającą udział polskich policjantów w walkach z nawałą bolszewicką w 1920 r. Podczas uroczystości otwarto także wystawę czasową „Policja Państwowa w niepodległej Polsce 1918 – 1939”.
Wspaniałym, pełnym rozmachu wydarzeniem była zorganizowana po raz pierwszy na tak dużą skalę rekonstrukcja bitwy 1920 roku na nadbużańskich błoniach w Kuligowie, którą niewątpliwie należy uznać za jedną z najciekawszych imprez w tegorocznym kalendarzu obchodów Cudu nad Wisłą w powiecie wołomińskim.
Inscenizację obejrzało ponad tysiąc osób zgromadzonych na kuligowskich błoniach.
Zainteresowanie wielkim historycznym przedsięwzięciem, które stanowiło kontynuację ubiegłorocznych starań, mających na celu wypracowanie zupełnie nowej formuły programu gminnych obchodów Cudu nad Wisłą przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Podczas widowiska, którego narratorem był aktor Marcin Kwaśny, publiczność mogła zapoznać się z wydarzeniami, do których doszło w Kuligowie i okolicach podczas wojny polsko-bolszewickiej.
– 17 sierpnia 1920 roku właśnie tu, pod Kuligowem, rozegrała się dramatyczna bitwa, podczas której legendarny dywizjon polskich Huzarów Śmierci, przypuścił okupioną wysokimi stratami szarżę na przeprawiające się przez Bug oddziały sowieckie i ich artylerię. To, co w założeniach miało być potyczką, zamieniło się w regularną, całonocną bitwę. Zapomniana przez dziesiątki lat Bitwa pod Kuligowem była ostatnim akordem tej wielkiej epopei radzymińskiej, która przeszła do historii, jako Cud nad Wisłą. Dziś, przywracamy pamięć o zapomnianych bohaterach sprzed 96-ciu lat, o Huzarach Śmierci i wywalczonym przez nich zwycięstwie na ziemiach Gminy Dąbrówka. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w składzie tej doborowej formacji, która siała postrach w szeregach czerwonoarmistów, znalazł się szwadron złożony z polskich policjantów. Polska mogła liczyć na swoich policjantów w 1920 roku i my dzisiaj także możemy na Was liczyć. Dlatego dziękujemy za waszą codzienną służbę na rzecz naszego bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dziękujemy, że jesteście z nami – mówił do zgromadzonych wójt Radosław Korzeniewski.
W widowisku, które rozmachem dorównywało dorocznej inscenizacji w Ossowie, udział wzięło kilkudziesięciu rekonstruktorów z całej Polski, odtwarzających role: ludności cywilnej, bolszewików i polskich oddziałów. Nie zabrakło efektów pirotechnicznych, strzelanin, widowiskowych wybuchów i brawurowej przeprawy przez wodę. (Jednakże sceną, która najmocniej zapadała w pamięć było niewątpliwie zniszczenie wiejskiego krzyża przez bolszewików).
Nad całością przedsięwzięcia czuwała Fundacja Skrzydła Chwały, historyk Jarosław Stryjek oraz Dariusz Senator ze Stowarzyszenia Historyczno – Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich. Rekonstrukcji towarzyszył piknik policyjny, a niespodzianką wieczoru, tuż po zakończeniu inscenizacji okazał się brawurowy pokaz skoków spadochronowych ze śmigłowca w wykonaniu policjantów Biura Operacji Antyterrorystycznych!
Wójtowi Radosławowi Korzeniewskiemu i organizatorom całego przedsięwzięcia gratulujemy sukcesu. Mamy nadzieję, że kuligowska rekonstrukcja na stałe zagości w kalendarzu dorocznych obchodów Cudu nad Wisłą w naszym regionie. Kto nie był, niech żałuje!
/opr. R. S. Lewandowski
foto: Grzegorz Jeleń, R.L., GCK/