ggg ggg ggg

„MotoCud 2016”- Zapraszamy do udziału w jubileuszowym, XV Zlocie motocyklowym śladami Bitwy Warszawskiej 1920 roku!!!

15 sierpnia z Radzymina – Miasta Cudu nad Wisłą wystartuje już po raz piętnasty, doroczny zlot motocyklowy z udziałem około tysiąca uczestników. Motocykliści przejadą przez wiele miejscowości związanych z historyczną bitwą 1920 roku, które położone są na terenie gmin: Radzymin, Dąbrówka, Nieporęt, Wieliszew i Legionowo.

Moto Cud

„MotoCud 2016” rozpocznie uroczystość w pobliżu Cmentarza Poległych w Radzyminie, gdzie spoczywa kilkuset żołnierzy polskich poległych w walkach z bolszewikami. Uczestnicy zlotu – podobnie jak w ubiegłych latach – posadzą „Dąb Pamięci”, poświęcony w tym roku kapitanowi Aleksandrowi Skorko – absolwentowi Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Kijowie, uczestnikowi wojny 1920 roku, którego na wiosnę 1940 roku zamordowali w Katyniu stalinowscy oprawcy. Należy zaznaczyć, że sadzenie „Dębów Pamięci” – poświęconych ofiarom sowieckiego ludobójstwa, jest kontynuacją ogólnopolskiego programu edukacyjnego pt. „Katyń… ocalić od zapomnienia”, który zainicjowany został w radzymińskiej Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka. Trasa zlotu prowadzi przez wiele miejscowości położonych na obszarze historycznej bitwy, gdzie widoczne są jeszcze pamiątki związane z wydarzeniami sprzed 96 lat. Motocykliści przejadą przez wiele miejscowości położonych na terenie historycznej bitwy. W znacznej części pokrywa się ona z I linią polskiej obrony w dolinie rzeki Rządzy. Mijane po drodze wsie: Guzowatka, Józefów, Kuligów (gdzie brawurową akcję przeciwko bolszewikom przeprowadził oddział „huzarów śmierci”) Załubice, Rynia do Białobrzegów (na uwagę zasługuje okazały obelisk upamiętniający ok.100 legionistów Józefa Piłsudskiego internowanych tu w 1917 r. po tzw. „kryzysie przysięgowym”) – były już od 13 sierpnia zaciekle atakowane przez wojska sowieckie. Ponadto będzie można podziwiać niezwykle ciekawe pod względem geograficzno – przyrodniczym tereny położone w Dolinie Dolnego Bugu i Narwi, należące do strefy obszaru chronionego „Natura 2000”.
Następnie motocykliści przez Wieliszew udadzą się do Legionowa, skąd latem 1920 roku wyruszyły do decydującego boju o Radzymin oddziały 10. Dywizji Piechoty gen. Lucjana Żeligowskiego. Podczas krótkiego postoju odbędzie się krótka prelekcja historyczna poświęcona polskim dowódcom, którzy polegli na polu bitwy pod Warszawą oraz innym mało znanym aspektom „Cudu nad Wisłą”. W drodze powrotnej do Radzymina uczestnicy Motocudu odwiedzą miejscowości znajdujące się w pobliżu II linii polskiej obrony w sierpniu 1920 roku (Rembelszczyzna, Stanisławów, Struga), zaciekle atakowane przez oddziały z 81 brygady sowieckiej, które dokonały tu największego wyłomu w polskich pozycjach obronnych pod Warszawą. W pobliżu Zamostków Wólczyńskich 15 sierpnia zwycięski bój z bolszewikami stoczył I batalion 28. pułku strzelców kaniowskich pod dowództwem kpt. Stefana Pogonowskiego. Śmierć „Bohatera Radzymina” stanowiła zdaniem gen. Żeligowskiego moment przełomowy podczas walk o Warszawę. Ostatni odcinek tegorocznej trasy prowadzi przez Słupno, gdzie 14 sierpnia zginął kpt. Ryszard Downar-Zapolski, a dalej przez miejscowość Ciemne, którą ostatecznie wyzwolił 85 pułk strzelców wileńskich wsparty czołgami. Tuż przed Radzyminem, w miejscowości Cegielnia jest krzyż na niewielkim wzgórzu, przy którym w trakcie walk o odbicie miasta z rąk czerwonoarmistów modlił się przybyły na linię frontu gen. Józef Haller. Przy zjeździe z obwodnicy Radzymina widać Cmentarz Poległych, jedną z najbardziej znanych nekropolii związanych z wojną polsko – sowiecką, którą w czerwcu 1999 roku odwiedził Święty Jan Paweł II.
Do zobaczenia na trasie! Lewa w górę!

mapka

2 045 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ząbki uczciły 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

O 17.00, tj. o godzinie „W” 72 lata temu 1 sierpnia wybuchło Powstanie Warszawskie, które pochłonęło około 180 tys. ludzkich...

Zamknij