ggg ggg ggg

UPAMIĘTNIENIE ROCZNICY, WRĘCZENIE MEDALI I ODZNACZEŃ W WYSZKOWSKIEJ KOMENDZIE UZUPEŁNIEŃ

2 maja 2016 r. o godz. 12.00 w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie odbyła się uroczysta zbiórka związana z obchodami 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

DSCF3656

 

 

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia przez mjr Roberta Dymerskiego meldunku Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień ppłk Leszkowi Wieczorkowi. Po powitaniu zaproszonych gości ppłk Wieczorek, w krótkim przemówieniu przypomniał genezę Święta 3-go Maja oraz jego znaczenie we współczesnych czasach:
„3 Maja 1791 r. Sejm Czteroletni – po burzliwej debacie – przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. W pierwszych zdaniach dokumentu podkreślano jedność państwa, czego wyrazem miał być jeden rząd, skarb i co dla nas żołnierzy zwłaszcza dziś ma szczególny wymiar – silną narodową Armię.
225. rocznica uchwalenia Konstytucji przywodzi pamięć o podjęciu próby największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Przypomina jednak również o rosyjskiej interwencji, wspartej przez rodzimą Konfederację Targowicką, zakończoną obaleniem Konstytucji 3-go Maja oraz kolejnymi rozbiorami Polski. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej oraz w latach 1946 – 1981r. Dopiero po zmianie ustroju, od kwietnia 1990r. to święto należy do uroczyście obchodzonych, najważniejszych polskich świąt.
Majowa Ustawa stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej. Wartości w niej zawarte – wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu – pozostają aktualne. Dlatego dzisiaj składamy hołd twórcom Konstytucji, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa wymagającego zmian oraz wielu Polaków, którzy w następnych latach walczyli i ginęli za idee i wartości w niej zawarte. Wartości pierwszej pisanej ustawy zasadniczej w Europie stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj niech będą dla nas zawsze najważniejszym wzorem do naśladowania. Dzisiejsze święto jest dobrą okazją do podziękowania obecnym i nieobecnym na uroczystości żołnierzom niezłomnym: AK, NSZ, NZW, weteranom, oficerom i pracownikom wojska oraz rodzicom, których trzech i więcej synów pełniło służbę wojskową. Wasi synowie wzorową służbą i swoją patriotyczną postawę przyczyniali się do rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej. W przededniu Święta 3 Maja i obchodzonego dziś Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej życzę wszystkim Państwu dużo zdrowia, pomyślności oraz radości świętowania w wolnej i niepodległej Polsce.” – zwracał się do zebranych Komendant WKU w Wyszkowie.
W uroczystości wzięli udział m.in.: Krzysztof Nuszkiewicz – burmistrz Pułtuska, z-ca wójta gminy Rząśnik Paweł Abramczyk, ppłk rez. Mirosław Boruc – prezes Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Wyszkowie, komandor Józef Kowalewski – sekretarza Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Wyszkowie, Konrad Wróbel – prezes Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie. Serdecznie witano kombatantów: majora rezerwy Władysława Guzowskiego – prezesa Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Długosiodle Koło Żołnierzy AK w Długosiodle, kpt. rez. Jana Roguszewskiego – prezesa Związku Żołnierzy AK Obwód „Rajski Ptak”, sierż. rez. Józefa Czerwińskiego – prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz zaprzyjaźnione służby mundurowe w osobach: podinsp. Zbigniewa Zięcinę z-cę komendanta Powiatowego Policji w Wyszkowie, Wojciecha Kwiatkowskiego – nadleśniczego Nadleśnictwa Wyszków.
Uroczystość uświetniała obecność pocztów sztandarowych, nauczycieli m.in. Andrzeja Grajczyka i uczniów Centrum Edukacji Zawodowej Ustawicznej Kopernik w Wyszkowie oraz Marka Filipowicza – prezesa PEPISKO.

Następnie wręczone zostały odznaczenia resortowe, odznaki pamiątkowe i listy gratulacyjne:
Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymali rodzice, których trzech i więcej synów odbyło służbę wojskową:
– Janina Cholewska oraz Kazimierz Cholewski .
Państwo CHOLEWSCY mieszkają w Komorowie gm. Rząśnik. Wychowali trzech synów, którzy służyli w wojsku: syn Wojciech służył w jednostce wojskowej w Raduszu na stanowisku STRZELEC, syn Dariusz służył w jednostce wojskowej w Olsztynie na stanowisku STOLARZ, syn Adam służył w służył w jednostce wojskowej Warszawie na stanowisku, jako STRZELEC.
– Marianna Zofia Topczewska .
Pani TOPCZEWSKA mieszka w Pułtusku. Ma trzech synów, którzy służyli w wojsku: syn Krzysztof, służył w jednostce wojskowej w Międzyrzeczu na stanowisku DZIAŁONOWY, syn Mirosław służył w jednostce wojskowej w Nowym Dworze Mazowieckim na stanowisku KIEROWCA, syn Dariusz służył w Kazuniu Nowym, jako SAPER.
Wraz z Komendantem WKU ppłk Leszkiem Wieczorkiem medal wręczył burmistrz Pułtuska Krzysztof Nuszkiewicz.
– Anna Żmijewska oraz Kazimierz Żmijewski.

Państwo ŻMIJEWSCY mieszkają w Popowie Parcele gm. Somianka. Wychowali trzech synów, którzy służyli w wojsku: syn Łukasz służył w jednostce wojskowej w Suwałkach na stanowisku KIEROWCA, synowie Mateusz i Michał służyli razem w tym samym czasie w Ostrowi Mazowieckiej, jako WARTOWNICY.
Medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” za długoletnią, wzorową służbę lub pracę w Wojsku Polskim otrzymali:
Złoty Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny – Piotrowski Ireneusz (nieobecny).
Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny – mjr Żerek Dariusz.
Brązowy Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny:
kpt. Krystman Agnieszka, Młodzianowski Arkadiusz.
Zgodnie z Regulaminem Odznaki Pamiątkowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie, za szczególne zaangażowanie w przekazywaniu i krzewieniu idei patriotycznych związanych z obronnością kraju i tradycją oręża polskiego, nw. nadano prawo noszenia Odznaki Pamiątkowej Wojskowej Komendy Uzupełnień kombatantom:
– mjr rez. Wiesławowi Guzowskiemu
– sierż. rez. Józefowi Czerwińskiemu.
W/w odznakę, którą odbiorą w późniejszym terminie przyznano również: kpt. rez. Janowi Roguszewskiemu oraz ppor. rez. Marianowi Abramczykowi.
List gratulacyjny od komendanta WKU otrzymały: Gołębiewska Irena, Cierlica Elżbieta.
Na zakończenie uroczystości Wojskowy Komendant Uzupełnień zaprosił uczestników na żołnierską grochówkę.
/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

Obejrzyj filmy z tego wydarzenia

1 999 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste obchody Dnia Strażaka w Stoczku

Wprawdzie Święto Floriana, patrona strażaków przypada 4 maja, jednak w Gminie Stoczek uroczystość Dnia Strażaka zorganizowano 2 maja. Wzięło w...

Zamknij