ggg ggg ggg

Mieszkańcy gminy Dąbrówka w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”…

We wtorek, 1 marca społeczność gminy Dąbrówka na czele z wójtem Radosławem Korzeniewskim, uczciła pamięć „Żołnierzy Wyklętych” i bohaterów walczących o niepodległość Ojczyzny.

 

602

Głównym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie gminy Dąbrówka, była uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i poległych w Jej obronie.
Okolicznościowe nabożeństwo odprawione zostało w Kościele Miłosierdzia Bożego w Józefowie. We wspólnej modlitwie wraz z mieszkańcami udział wzięli: wójt gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce Anna Maniecka, Dyrektor Zespołu Szkół w Józefowie Małgorzata Kozioł, a także młodzież szkolna.
– My, jako Polacy, jako mieszkańcy ziemi Cudu nad Wisłą, na której już w 1920 roku został pokonany komunizm, ten hołd „Żołnierzom Wyklętym” jesteśmy winni szczególnie, bo walczyli o wartości, które dla nas są najważniejsze. „Żołnierze Wyklęci” pragnęli Polski suwerennej, Polski chrześcijańskiej, Polski – polskiej! Tak, jak walczyli z Niemcami, tak gotowi byli od 1945 roku bić się do ostatniego żołnierza, by wyrzucić precz z naszej Ojczyzny Sowietów. Przysięgali święcie stać na straży wolności i suwerenności Polski i dotąd nie wychodzić z lasu, dopóki choć jeden Sowiet będzie deptał Polską Ziemię – przypomniał wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski, zwracając jednocześnie uwagę, że w pamiętnym 1945 r. skala zbrojnego oporu była tak wielka, że gdyby nie dywizje sowieckie stacjonujące na terenie Polski, uzurpatorska władza komunistyczna zostałaby w naszym kraju zmieciona z powierzchni ziemi dosłownie w ciągu kilku tygodni.
– Pułkownik Łukasz Ciepliński, rotmistrz Witold Pilecki i inni bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego, w tym „Żołnierze Wyklęci” działający na naszych terenach pod komendą por. Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur”, wysoko postawili przed nami ideał człowieczeństwa i patriotyzmu.
Warto mieć ten wzór zawsze w pamięci, abyśmy i my mogli kiedyś powtórzyć proste słowa 17-letniej Danuty Siedzikówny, legendarnej „Inki” skazanej na śmierć i zapomnienie, że gdy chodziło o sprawy najważniejsze, potrafiliśmy zachować się jak trzeba – mówił wójt Radosław Korzeniewski.
Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się na pobliski cmentarz, gdzie w obecności pocztów sztandarowych i młodzieży, wójt Dąbrówki wraz z dyrektorem Zespołu Szkół w Józefowie, złożyli kwiaty i zapalili znicze – ognie pamięci na grobie Nieznanego Żołnierza 1920 roku.
Obchody zakończyła ceremonia złożenia kwiatów pod Pomnikiem Chwały Oręża Polskiego w Kołakowie.
/opr. R. S. Lewandowski
foto: GCK/

2 192 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gminna Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości…

Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Dąbrówka oraz gospodynie wiejskie prowadzące gospodarstwa domowe, mogły sprawdzić swoją wiedzę m.in. z...

Zamknij