Starosta Kazimierz Rakowski wyszedł z inicjatywą powołania Forum Gospodarczego Powiatu Wołomińskiego, skupiającego zarówno przedsiębiorców funkcjonujących na terenie powiatu, jak też przedstawicieli samorządów – wójtów i burmistrzów z tego terenu. W poprzednim numerze relacjonowaliśmy przebieg I Kongresu FGPW, który 17 lutego odbył się w Zielonce, a dziś wracamy tego tematu w rozmowie z wójtem Dąbrówki Radosławem Korzeniewskim.
„K.W.”: Panie Wójcie, jakie wrażenia po pierwszym Kongresie Forum Gospodarczego Powiatu Wołomińskiego?
Radosław Korzeniewski: Pierwszy Kongres Forum Gospodarczego Powiatu Wołomińskiego uważam za wydarzenie udane i co ważniejsze, dobrze rokujące. Muszę powiedzieć, że odniosłem pozytywne wrażenie z dwóch powodów.
Pierwszy jest taki, że na Kongresie faktycznie zebrała się wystarczająca liczba przedsiębiorców, i to poważnych przedsiębiorców z terenu powiatu wołomińskiego, którzy samą swoją obecnością spowodowali, że przedstawiciele centralnych urzędów i instytucji, takich jak chociażby: Polska Grupa Energetyczna, Gazownictwo Polskie, czy też przedstawiciele Ministerstwa Edukacji specjalizujący się w zakresie szkolnictwa zawodowego zadeklarowali gotowość do dyskusji na konkretne tematy, istotne dla rozwoju naszego regionu. Pojawił się również marszałek województwa mazowieckiego pan Adam Struzik, zjawił się również były premier pan Waldemar Pawlak, który wygłosił wykład na temat energii odnawialnej. Obecni byli przedstawiciele ambasady Armenii, co oznacza, że powiat jest gotowy wyjść ze swoją ofertą poza granice kraju, a to bardzo dobrze. Co ważne, pochylono się wreszcie nad koniecznością poprawy wizerunku powiatu wołomińskiego. Myślę, że to bardzo dobry początek i mam nadzieję, że Forum Gospodarcze będzie w przyszłości właśnie taką płaszczyzną do konkretnych rozmów, które będą przynosić wymierne efekty jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy powiatu.
Proszę powiedzieć, czy Kongres faktycznie stanowił okazję do nawiązania kontaktów, które mogą być pomocne dla młodego samorządowca, takiego jak Pan oraz gospodarze kilku innych gmin naszego powiatu?
Sądzę, że tak. Ja osobiście jestem zadowolony z rozmów z przedstawicielami chociażby PGE, ponieważ udało nam się uzyskać, jako samorządowi gminy Dąbrówka zapewnienie o uwolnieniu prądu. Już wyjaśniam co to oznacza. Otóż, wcześniej były wydawane warunki techniczne tylko do 40 kW, natomiast w tej chwili będą wydawane do 300 kW. To oznacza, że jako gmina możemy zabiegać o pozyskanie nowych, dużych inwestorów, ponieważ przedsiębiorcy mogą swobodnie występować o te warunki przydziału mocy do 300 kW. Dotychczasowy przydział rzędu 40 kW był wystarczający dla małych firm, natomiast na naszych terenach inwestycyjnych przy trasie S-8 przedsiębiorcy potrzebują większego zapotrzebowania. W końcu będzie to możliwe.
Czyli można to uznać za pierwszy sukces aktywności wójta gminy Dąbrówka w ramach FGPW?
Nie chciałbym zapeszyć. Miejmy nadzieję, że sukces będzie całościowy, jeśli rozmowy przełożą się na konkretne ustalenia również w przypadku Gazownictwa Polskiego. W tym zakresie dla gminy Dąbrówka priorytetem jest zgazyfikowanie Sokołówka i Kołakowa, a muszę przyznać, że jak dotąd rozmowy szły nam opornie. Po Kongresie jestem jednak dobrej myśli, gdyż udało nam się przenieść negocjacje na wyższy poziom.
Ponoć w każdej beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu. Czy w przypadku I Kongresu FGPW również?
W mojej ocenie, minusem była sztywna forma programu spotkania. Za dużo prezentacji i prelekcji, za mało czasu na merytoryczną dyskusję. Ja nadal nie dowiedziałem się co trapi przedsiębiorców na naszym terenie. Zabrakło mi też dyskusji nad możliwościami usprawnienia pracy starostwa. Niemniej liczę, że kolejne spotkania obejmą również i te istotne zagadnienia. Wydaje mi się bowiem, że wszyscy doskonale rozumiemy, że dobrze funkcjonujący powiat to sprawna gmina, a odpowiednie relacje wzajemne to z kolei, płaszczyzna do udanych rozmów z inwestorami.
Dziękujemy za rozmowę.
(R.L.)