28 lutego, na terenie całej Polski odbyły się biegi upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Gminie Wieliszew już po raz drugi spotkaliśmy się przy Hali Sportowej by wspólnie pokonać dystans 1963 m.
Spotkanie zaczęło się od apelu pamięci przygotowanego przez uczniów z Gimnazjum Gminnego, pod opieką Bogumiła Makowskiego. Program artystyczny obejmujący piosenki, materiały multimedialne i specjalnie dobrane teksty, wprowadził uczestników w podniosły, uroczysty nastrój.
Następnie uczestnicy biegu dostali symboliczne goździki i wspólnie ruszyli. Celem był biały krzyż stojący przy Jeziorze Wieliszewskim, który stanął na łąkach wieliszewskich w 75. Rocznicę Powstania Państwa Podziemnego. Trasa wynosiła w sumie 1963 m (do krzyża i z powrotem do hali), co było odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.
Po dobiegnięciu na miejsce, każdy złożył kwiaty, zostały również zapalone znicze.
Metą biegu była Hala Sportowa a na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe medale oraz słodki poczęstunek.
Data święta – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W latach 1944-1956 z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło około 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
-info UM-