Z myślą o dzieciach i rodzicach, którzy przygotowują się do pierwszej wizyty dziecka u stomatologa, poprosiliśmy o pomoc eksperta.
Na nasze pytania odpowie lek. dent. Marzenna Fafius, chirurg stomatolog, koordynator Poradni Stomatologicznej w Centrum Medycznym im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.
Kiedy należy zaplanować pierwszą wizytę dziecka u dentysty i jak długo zwykle ona trwa?
W mojej karierze zawodowej stosuję zasadę, że im wcześniej tym lepiej, jednak nie później niż do ukończenia 24. miesiącem życia dziecka. Taka wizyta, określana wizytą adaptacyjną, będzie wtedy służyła edukacji zarówno malucha, jak i rodziców. Ważne jest również, aby nie zwlekać z taką wizytą do momentu kiedy zaczną się problemy z zębami.
Pierwsza wizyta odbyła się w atmosferze bezbólowej i bezstresowej, a także bezzabiegowej. Dlatego istotne jest, aby rodzice przed wizytą wytłumaczyli dziecku, po co idą do stomatologa. Warto również pamiętać, aby nie straszyć dziecka stomatologiem. Natomiast podczas już samej wizyty, dobrze jest pozwolić dziecku zrobić sobie przegląd samemu, np. przy pomocy lusterka. wizyta adaptacyjna powinna być przyjemnym doświadczeniem, bo od tego zależy to, czy dziecko będzie chciało jeszcze wrócić do gabinetu dentystycznego. Pierwsza taka wizyta trwa zwykle od 20–30 minut.
Jak dbać o zęby dziecka?
Mycie zębów to podstawa. Pierwsze lata życia dziecka są niezwykle ważne nie tylko dla stanu jego zębów mlecznych, ale także dla przyszłych zębów stałych. Zęby mleczne należy pielęgnować już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka najlepiej rozpocząć profilaktykę poprzez zabawę. Ważne jest także to, by wyrobić u dziecka nawyk mycia zębów 2-3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Im wcześniej przyzwyczaimy dziecko do szczotkowania, tym zdrowsze zęby będzie miało w przyszłości. Na samym początku dziecko może myć ząbki bez pasty do zębów, jednak na rynku są już dostępne pasty dla dzieci w wieku 0-2 latka. Natomiast u niemowlaków dziąsła można czyścić jałowym gazikiem zwilżonym letnią, przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Można również użyć do tego celu silikonowej szczoteczki zakładanej na palec, która dodatkowo delikatnie wymasuje dziąsła malucha. Kiedy dziecko podrośnie, trzeba wprowadzić nawyk mycia zębów. Ważna jest systematyczność i konsekwencja. Obecnie mamy duży wybór szczoteczek dla maluchów, silikonowe na palec i zwykłe kolorowe.
Rodzice powinni pamiętać, że to, w jakim stanie będą zęby ich dzieci, zależy przede wszystkim od dorosłych. Poza odpowiednią higieną jamy ustnej duży wpływ na zdrowie ma dieta uboga w cukier. Dlatego warto ograniczać słodycze oraz napoje gazowane. Istotnym zabiegiem profilaktycznym jest również fluoryzacja kontaktowa, wykonywana w ramach NFZ dla dzieci i młodzieży do lat 18.
Jak często odwiedzać z dzieckiem stomatologa?
Wizyty kontrolne u dzieci zalecane są mniej więcej co 3 miesiące.
Czy wizyta adaptacyjna może odbyć się w ramach wizyt na NFZ?
Tak, i warto z tego korzystać. Dzieci i młodzież do ukończenia 18 r.ż. mają refundowaną większą część zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej i chirurgii stomatologicznej.
Pani Doktor, uprzejmie dziękuje za rozmowę.
………………….
PORADNIA STOMATOLOGICZNA
Centrum Medyczne im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie, przy ulicy Konstytucji 3-go Maja 17.
Tel. 22 7607 200