ggg ggg ggg

DBAMY O TWOJE NOGI

Uczucie ciężkich, niespokojnych nóg, swędzenie, kłucie, pieczenie, drętwienie, obrzęki, skurcze nocne mięśni, którym towarzyszą poszerzone żyły na kończynach dolnych to najczęstsze objawy z jakimi pacjenci zgłaszają się o pomoc do lekarza flebologa.

 

Wywiad z lekarzem Agnieszką Wolską, specjalistą chirurgiem, flebologiem, lekarzem medycyny estetycznej, członkiem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Zastępcą Dyrektora ds. Medycznych w Centrum Medycznym im. Bitwy Warszawskiej 1920 r.  w Radzyminie.

1

 

Pani Doktor, proszę o przybliżenie naszym czytelnikom, czym jest właściwie flebologia?

Flebologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „phlebos” oznaczającego żyłę.

Jakie czynniki wpływają na powstawanie żylaków?

Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Ryzyko zachorowania jest większe u osób, u których jedno z rodziców miało żylaki. Żylaki powstają częściej u kobiet. U kobiet na powstawanie żylaków mają wpływ przebyte ciąże oraz terapia hormonalna. Do rozwoju żylaków przyczynia się siedzący lub stojący tryb życia, mała aktywność ruchowa, nieprawidłowe odżywianie, które w dzisiejszych czasach prowadzi do otyłości. Należy również pamiętać, ze przyczyną rozwoju żylaków jest nieprawidłowa praca pompy łydkowej, która jest upośledzona w chorobach zwyrodnieniowych stawu skokowego, w płaskostopiu, po urazach kostno-stawowych w zakresie podudzia. Żylaki są również następstwem przebytych zakrzepic żył głębokich, mówimy wtedy o żylakach wtórnych.

Jakie metody diagnostyczne stosuje Pani Doktor w swojej praktyce lekarskiej?

Najważniejsza jest rozmowa z pacjentem, w trakcie której dowiaduję się jakie pacjent ma dolegliwości i z jakim problemem zgłasza się do mnie. Zawsze dokładnie oglądam nogi, zwracając szczególną uwagę na umiejscowienie żylaków i ich rodzaj, a także wygląd skóry, istnienie przebarwień, wybroczyn, siniaków i ewentualnych ran-owrzodzeń. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest USG naczyń żylnych, wspomagane metodą dopplerowską, którą obrazujemy kierunek przepływu krwi w żyle. Krew w żyłach płynie w kierunku serca, a jej cofanie się powoduje poszerzanie żył i w konsekwencji powstawanie żylaków. Dzieje się tak w przypadku uszkodzenia zastawek żylnych, które znajdują się w naczyniach i zapobiegają cofaniu się krwi. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne – niebolesne, nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. W większości przypadków badanie USG doppler jest wystarczające do postawienia prawidłowej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia. W naszym Centrum w Radzyminie posiadamy nowy, wysokiej klasy ultrasonograf, którym wykonujemy badania naczyniowe żył i tętnic. Badanie USG jest rekomendowane przez Europejskie Forum Żylne jako badanie kwalifikujące do różnych metod leczenia przewlekłej niewydolności żylnej.

Jakie mogą być skutki nieleczonych żylaków?

Nieleczona niewydolność żylna w konsekwencji prowadzi do powstawania trudno gojących się, bolesnych ran, zlokalizowanych najczęściej od strony przyśrodkowej podudzia. W żylakach mogą powstać również zmiany zapalno-zakrzepowe objawiające się bolesnymi zgrubieniami na ich przebiegu. Musimy pamiętać również o tym, że przewlekła niewydolność żylna jest jedną z przyczyn powstawania zakrzepów w układzie żył głębokich. Pacjenci wymagają wtedy specjalistycznego leczenia przeciwkrzepliwego.

Jak wygląda nowoczesne leczenie żylaków? Podobno bardzo różni się od tego, sprzed jeszcze kilkunastu lat.

W ostatnich 15 latach dokonał się ogromny postęp w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Na całym świecie dąży się do pozbywania się żylaków metodami małoinwazyjnymi. Aktualnie w krajach zachodnich 80-90% żylaków jest likwidowanych metodami małoinwazyjnymi takimi jak: skleroterapia, wewnątrznaczyniowe zabiegi przy użyciu światła laserowego, czy fal radiowych. Najnowsza metoda to „klejenie” żylaków, ale niestety, w Polsce jeszcze bardzo kosztowna. Przy zastosowaniu metod małoinwazyjnych uzyskujemy bardzo dobre efekty kosmetyczne, a wynik terapeutyczny jest porównywalny, jak przy tradycyjnych operacjach.

logo

Jak długo pacjent pozostaje w szpitalu po zabiegach małoinwazyjnych?

Zabiegi małoinwazyjne są procedurami jednodniowymi co oznacza, że pacjent nie musi pozostawać w szpitalu. Zabiegi wykonywane są w trybie ambulatoryjnym.

Skleroterapia nie wymaga żadnego znieczulenia, a zabiegi wewnątrznaczyniowe z użyciem lasera wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjent wychodzi do domu.  Nie wymaga zwolnienia lekarskiego, ani nie musi rezygnować z codziennych aktywności życiowych.

Jakie zabiegi są wykonywane w Centrum Medycznym w Radzyminie?

W naszym Centrum Medycznym wykonuję zabiegi skleroterapii, które mają na celu zamknięcie zmienionego żylakowato naczynia poprzez wstrzyknięcie do jego światła leku obliterującego. Po zabiegu pacjent musi nosić pończochę uciskową, którą otrzymuje u nas w cenie zabiegu. Zabiegi wykonuję różnymi technikami tj. płynową, piankową, pod kontrolą usg w zależności od rodzaju i zaawansowania żylaków. W Centrum Medycznym w Radzyminie posiadamy również laser diodowy do przezskórnego zamykania drobnych naczyń na nogach, ale również i na twarzy.

W niedalekiej przyszłości w Centrum Medycznym w Radzyminie planuję wykonywać zabiegi wewnątrznaczyniowe. Wymaga to jednak dodatkowych funduszy na zakup wysokospecjalistycznego lasera i szkolenie personelu medycznego.

Czy nowoczesne zabiegi leczenia żylaków są refundowane przez NFZ?

NFZ refunduje tylko tradycyjny zabieg leczenia żylaków, który wymaga znieczulenia oraz pobytu pacjenta w szpitalu minimum 3 dni. Operacje na żylakach kończyn dolnych są jedną z najczęściej wykonywanych operacji w naszym kraju. Niestety, nowoczesne zabiegi nie są refundowane przez NFZ. Nierefundowane są również pończosznicze wyroby kompresyjne tzw. „przeciwżylakowe”, stosowane zarówno w profilaktyce jak i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej.

Pani Doktor, uprzejmie dziękujemy za rozmowę.

………………….

KONSULTACJE LEKARZA FLEBOLOGA

Centrum Medyczne im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie, przy ulicy Konstytucji 3-go Maja 17.

 

NA HASŁO „DBAMY O TWOJE ZDROWIE”

PACJENCI OTRZYMAJĄ W GRUDNIU 20% RABATU NA KONSULTACJE DO LEKARZA FLEBOLOGA.

 

3 162 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dbamy o Twoje zdrowie

Zamknij