Centralnym punktem obchodów 95. rocznicy Cudu nad Wisłą w gminie Nieporęt, była patriotyczna wieczornica, którą w miniony piątek 14 sierpnia, zorganizowano pod pomnikiem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej.
Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 17-ej, kiedy to odprawiona została polowa Msza Święta, koncelebrowana przez księży Władysława Trojanowskiego, Tomasza Osiadacza i Sławomira Brajczewskiego.
We wspólnej modlitwie udział wzięli licznie przybyli mieszkańcy, w tym Honorowi Obywatele Gminy Nieporęt, kombatanci, a także przedstawiciele służb i instytucji z terenu powiatu legionowskiego i wołomińskiego. Wśród zgromadzonych gości reprezentujących okoliczne samorządy dostrzec można było m.in.: podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Jana Grabca, starostę legionowskiego Roberta Wróbla wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wiesławem Smoczyńskim, burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Jabłońskim, burmistrza Ząbek Roberta Perkowskiego, przedstawiciela Starosty Wołomińskiego Andrzeja Siarnę wraz z wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Wołomińskiego Haliną Bonecką.
Odpowiednią rangę uroczystości nadała obecność Kompanii Honorowej 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Białobrzegach pod dowództwem ppor. Łukasza Wyszkowskiego, a także licznych pocztów sztandarowych: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Legionowie, Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Wólce Radzymińskiej, Nieporęcie i Kątach Węgierskich, Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZDZ im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie, Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Stanisławowie Pierwszym, Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, SP im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, SP im. Wandy Chotomskiej w Józefowie, a także harcerze 14. drużyny Puszcza Nieporętu oraz zuchy 14. Gromady Topiki i Tropiciele Przyrody z Izabelina.
Po zakończeniu nabożeństwa i uroczystym wprowadzeniu Kompanii Honorowej WP oraz odegraniu hymnu państwowego głos zabrał wójt Nieporętu Sławomir Maciej Mazur, a następnie dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Radosław Rybicki, który odczytał okolicznościowy list od Marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.
Po wystąpieniu okolicznościowym przyszedł czas na apel pamięci Oręża Polskiego, który odczytał por. Łukasz Kulik z 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia DG RSZ w Białobrzegach.
Wyrazem hołdu dla Obrońców Ojczyzny była jak zawsze salwa honorowa.
Zwieńczenie uroczystego apelu stanowiła ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, wójt Nieporętu zaprosił uczestników spotkania na występ chóru Młodzież 50 plus a następnie na tradycyjnie pyszną grochówkę z kuchni polowej.
Warto na zakończenie przypomnieć, iż skromny obelisk na pograniczu gmin Nieporęt i Radzymin, tuż przy ruchliwej trasie Nieporęt-Struga upamiętnia jeden z najważniejszych epizodów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W tym bowiem miejscu, bohaterscy żołnierze 1-go Batalionu 28. Pułku Strzelców Kaniowskich dowodzeni przez por. Stefana Pogonowskiego, przypuścili okupiony wysokimi stratami atak na przeważające siły bolszewickie, które pod osłoną nocy z 14/15 sierpnia 1920 zamierzały wkroczyć do Warszawy.
Bitwa o świcie święta Wniebowzięcia NMP zakończyła się dla nas zwycięstwem i przeszła do narodowej legendy. (Nawet sowieccy jeńcy wzięci do niewoli powtarzali z przerażeniem, że nad atakującym batalionem por. Pogonowskiego ukazała się Matka Boska).
Bohaterskiemu porucznikowi, który pod Wólką Radzymińską poległ w obronie Warszawy nadano pośmiertnie krzyż Virtuti Militari i awansowano do stopnia kapitana. W 1924 roku, w obecności prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w miejscu bitwy odsłonięto pomnik z wyrytymi nazwiskami poległych.
Od ponad dwudziestu pięciu lat, każdego roku wieczorem, 14 sierpnia z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, a obecnie społeczności gminy Nieporęt spotykają się obywatele wolnej i demokratycznej Polski. Pamięć o bohaterskim kapitanie Pogonowskim, pomimo upływu lat, wciąż pozostaje żywa.
/Rafał S. Lewandowski/