ggg ggg ggg

„ŁOCHÓW. Rody szlacheckie”

10 lipca (piątek) w PAŁACU ŁOCHÓW miała miejsce prezentacja bardzo ciekawej i wartościowej książki – „ŁOCHÓW. Rody szlacheckie” autorstwa Stanisława Grądzkiego. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło wielu przyjaciół i wielbicieli twórczości naszego rodzimego twórcy, poety i pisarza, a przede wszystkim utalentowanego człowieka i społecznika.

W swojej najnowszej publikacji autor pochyla się nad historią Łochowa, a szczególnie nad losem jego właścicieli, którzy swoimi imperatywnymi decyzjami wywarli poważny wpływ na dzieje Łochowa, zapewniając miejscowości wysokie miejsce w historii Mazowsza i Polski.

dscf6693
Jak pisze sam Autor: „ŁOCHÓW. Rody szlacheckie.” to podróż w czasie, do miejsc prawdziwych, w towarzystwie prawdziwych bohaterów, tu mieszkających i decydujących o losach Łochowa.
Spotkanie promocyjne rozpoczęło się 10 lipca 2015 r. o godzinie 18:00 w Sali Muzycznej Pałacu w Łochowie. Organizatorami spotkania byli: Burmistrz Łochowa, Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie, GRUPA ARCHE oraz PAŁAC ŁOCHÓW. Spotkanie poprowadził Andrzej Hausner – absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, aktor teatralny, serialowy i dubbingowy, lektor.

Słowo o autorze wygłosili:
– Kazimierz Kochański – poeta, fraszkopisarz, członek Związku Literatów Polskich, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego ZLP;
– Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki – historyk, pisarz, dyrektor Instytutu Genealogii – Polskiej Kapituły Heraldyków i Genealogów.

Zostały również przedstawione wybrane fragmenty promowanej książki, które bardzo pięknie recytowali: Andrzej Hausner oraz Anna Szcześnik i Ola Tuszyńska. Muzyczną niespodzianka okazał się występ znakomitej pianistki Mai Rumockiej, którą zebrani gorąco oklaskiwali.
Ostatnim akcentem spotkania był występ zespołu muzycznego z Siedlec, The Blue Angel Band, który został założony w 2010 roku z myślą o popularyzacji muzyki retro – brzmień lat 20 i 30 ubiegłego stulecia oraz przypomnieniu dokonań największych, legendarnych gwiazd estrady i kina tamtych czasów: Marleny Dietrich, Hanki Ordonówny i Marilyn Monroe. Podczas koncertu mieszkańcy Łochowa i goście Stanisława Grądzkiego usłyszeli największe szlagiery legendarnej polskiej piosenkarki Hanki Ordonówny w klasycznych i jazzujących aranżacjach: „Uliczka w Barcelonie”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, piosenkę z filmu „Szpieg w masce” i wiele innych w wykonaniu Marleny Marii Uziębło.

 


Wybór piosenek z repertuaru Hanki Ordonówny, jako clou części artystycznej spotkania promującego książkę „ŁOCHÓW. Rodziny szlacheckie.” nie był przypadkowy. Ta legendarna piosenkarka uczestniczyła, bowiem w wyścigach konnych na Polu Mokotowskim, dopingując koniom ze stajni hr. Eryka Kurnatowskiego, a latem 1937 roku wraz z mężem hr. Michałem Tyszkiewiczem, złożyła kilkudniową wizytę w Łochowie, co ujawnia książka Stanisława Grądzkiego. Takich nowinek, nieznanych dotychczas mieszkańcom Łochowa, jest więcej. Dużo emocji i dyskusji poświęcono pobytom C. K. Norwida. O ile jego przyjazdy do Łochowa w czasach wczesnej młodości były bezsporne, okazało się, że mało zostało śladów jego pobytu u wujów w okresie dojrzałości. Z wielką sympatią spotkała się historia spotkania i miłości właścicieli Pałacu w Łochowie – Leny i Władysława Grochowskich. Bardzo gorąco autor książki Stanisław Grądzki dziękował za udział przy tworzeniu książki i jej sfinansowaniu obecnym właścicielom. Jak stwierdził, pozwoliło mu to spotkać wspaniałych ludzi – przyjaciół: Lenę i Władysława Grochowskich oraz burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła. Za wsparcie i przyjaźń okazaną przez cały czas tworzenia, autor podziękował wręczając swoją książkę. Wiele słów wdzięczności wraz z kolejnymi książkami otrzymali obecni podczas promocji członkowie rodu Medarda Downarowicza oraz osoby, które przyczyniły się do jej powstania, udostępniając materiały, dzieląc się informacjami oraz organizując pomoc i spotkanie promocyjne. Szczególne podziękowania skierował autor do swoich kolegów postów i pisarzy oraz lokalnych twórców i artystów. Udział w spotkaniu okazał się dla autora niezwykle trudny. Zaniechanie rehabilitacji ze względu na wymagania, jakie stawiał proces twórczy, przyczyniły się do pogorszenia się stanu zdrowia Stanisława Grądzkiego. Jak podkreślał proponowano mu pisanie kolejnej książki tym razem o historii Fabryki Maszyn Budowlanych w Ostrówku, gdzie pracował, ale względy zdrowotnie kierują go raczej do zajęcia się poezją. Jak wspomniał, planuje wydani kolejnego tomiku w 2016 roku ( „O ile znajdzie się sponsor”).
Największą jednak zasługą książki „ŁOCHÓW. Rody szlacheckie” jest odtworzenie historii dóbr łochowskich, w tym pałacu w Łochowie. Do tej pory na temat dziejów majątku Łochów, krążyły nieprawdziwe, często sprzeczne ze sobą wersje. Błędami dotknięte były również dokumenty sporządzone na zlecenie służb konserwatorskich, na których bazowały późniejsze przewodniki turystyczne i publikacje prasowe. Warto więc sięgnąć po książkę i poznać dzieje własnej Małej Ojczyzny.
Sam Stanisław Grądzki został doceniony przez władze samorządowe powiatu węgrowskiego i z rąk wicestarosty Haliny Ulińskiej oraz radnych otrzymał specjalny medal z okazji 25-lecia istnienia samorządu ustanowiony przez starostę węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka. Był to medal podkreślający nie tylko twórczość, ale także zaangażowanie w życie społeczne, gdyż Stanisław Grądzki „odcisnął swój ślad” piastując przed laty funkcję naczelnika i wójta Gminy Stoczek i burmistrza Węgrowa.

Po zakończeniu części oficjalnej licznie przybyli goście mieli okazja porozmawiać o treści tej niezwykłej publikacji i uzyskać wpis z autografem jej autora. W trakcie spotkania można było nabyć książkę w promocyjnej cenie.
/Janina Czerwińska/

Stanisław Grądzki – (ur. 1956) – rodowity Stoczkowianin, od 50 lat  mieszkający w Łochowie. Autor czterech książek poetyckich: A gdzie miłość…(2010), W serca odbiciu (2011), Czy pamiętasz? (2012), SGraffito – wiersze nowe i wybrane (2014). Współautor, z Kasią Szkarpetowską Antologii twórczości Grupy Poetyckiej IWA „Pod rodzinnym niebem” (2011) Współautor, z Jerzym Sawickim, monografii FMB „Bumar-Proma” w Ostrówku Węgrowskim; współautor, z Beatą Załecką, Informatora Jubileuszowego: Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie. 65 lat działalności 1949-2014; współautor, z prof. Arkadiuszem Kołodziejczykiem, książki WĘGRÓW. Przeszłość i przyszłość miasta. (1998) W latach 1994 -1996 redaktor naczelny Głosu Łochowa, a w latach 1997-2000 wydawca Gazety Lokalnej, ukazującej się na terenie powiatu węgrowskiego.
W roku 1977 rozpoczął pracę zawodową w Fabryce Maszyn Budowlanych „Bumar-Proma” w Ostrówku Węgrowskim, gdzie kończy zaocznie studia ekonomiczne. Przez kolejne lata pracował na stanowisku naczelnika i wójta Gminy Stoczek, potem – Kierownika Urzędu Rejonowego w Węgrowie i burmistrza Węgrowa, następnie – prezesa Zarządu FMB „Bumar-Proma” Spółka z o.o. w Ostrówku Węgrowskim i wiceprezesa holdingu „Bumar-Waryński” S.A. w Warszawie,  a ostatnie lata – w Oddziale ZUS w Siedlcach. W 2010 roku, w związku z chorobą, kończy aktywność zawodową i przechodzi na rentę.

Galeria zdjęć

4 531 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
FESTYN SPORTOWO-REKREACYJNY W GULCZEWIE

12 lipca odbył się już po raz 13. turniej sportowo-rekreacyjny w Gulczewie (z roczną przerwą w ubiegłym roku). Organizatorami sołeckiego...

Zamknij