W minioną sobotę, 13 czerwca, podczas V Festiwalu Komiksów Historycznych w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej „Epizody z historii najnowszej Polski”.
Z radością pragniemy poinformować, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie pod opieką p. Grzegorza Jelenia, nauczyciela historii, spisali się rewelacyjnie. Konkurs polegał na wykonaniu komiksu przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle ważnych dla naszego narodu wydarzeń, w którym bierze udział realny lub fikcyjny bohater. Zakres historyczny konkursu obejmował okres od 1918 roku do 1989 roku.
Na konkurs wpłynęło ogółem 370 prac, w tym 175 prac od uczniów szkół podstawowych. Komisja konkursowa w składzie m.in.: p. Sławomira Zajączkowskiego, scenarzysty i autora komiksów, pracowników IPN, Muzeum Historii Polski, Narodowego Centrum Kultury, dokonało oceny końcowej prac i przyznało nagrody. Na 175 prac rywalizujących ze sobą w kategorii szkół podstawowych, zaszczytne I miejsce (ex aequo) zajęli uczniowie „Stalowej Jedynki”- Dorota Wardak, uczennica klasy V b, która stworzyła komiks pod wymownym tytułem „Kartki z pamiętnika Janka ochotnika. Radzymin 1920 rok”. (W swoim komiksie Dorota przedstawiła historię walk wojsk polskich z bolszewikami o Radzymin widzianą oczami młodego chłopaka, który zaciągnął się do Armii Ochotniczej) oraz Cezarego Świerczewskiego, ucznia klasy VI d, autora komiksu „ O Wojtku niedźwiedziu polskim żołnierzu”. (W komiksie tym Czarek w bardzo interesujący, a jednocześnie zabawny, sposób za pomocą ołówka i kredek przedstawił historię niedźwiedzia Wojtka walczącego w oddziałach II Korpusu pod dowództwem generała Władysława Andersa).
Nagrody wręczane były w obecności najsłynniejszego autora polskich komiksów Papcia Chmiela, który chętnie podpisywał również swoje komiksy. Uczniowie „Stalowej Jedynki” otrzymali piękny wpis Papcia Chmiela w komiksie o „Odsieczy Wiedeńskiej”, (który już jutro będzie można podziwiać w szkolnej bibliotece). Gali wręczenia nagród towarzyszyły dodatkowe atrakcje tj.: prezentacja prac Daniela Bauma i Pauliny Królikowskiej „Ujawniamy historie w malarstwie, noweli graficznej i Komiksie Braillem” oraz prezentacja plansz z najnowszego komiksu Papcia Chmiela „Elemelementarz” i plansz z komiksu Witolda Tkaczyka „Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”. Ponadto spotkania z twórcami, warsztaty rysunkowe z grafikiem, konkursy z nagrodami i kącik z grami historycznymi. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy Dorocie i Czarkowi – uczniom z Miasta Cudu nad Wisłą, którzy pomimo ogromnej konkurencji tak godnie reprezentowali naszą szkołę i miasto. Jesteśmy z was dumni. (Wszystkich zainteresowanych pragniemy poinformować, że wystawę nagrodzonych komiksów jeszcze przez miesiąc można podziwiać w Centrum Edukacyjnym IPN im. J. Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie).
/opr. Koło Historyczne „Wiarus”/