W czwartek 7 maja w Gimnazjum Nr 2 w Wyszkowie piknik naukowy z Politechniką Warszawską rozpoczął się od podpisania porozumienia pomiędzy burmistrzem Grzegorzem Nowosielskim reprezentującym Gminę Wyszków a prorektorem Politechniki Warszawskiej prof. dr. hab. inż. Władysławem Wieczorkiem.
Zebranych w sali gimnastycznej Gimnazjum Nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie przywitała dyrektor szkoły Agnieszka Deptuła. Samorząd reprezentowali: burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, z-ca burmistrza Aneta Kowalewska, wicestarosta Adam Mróz, naczelnicy urzędów, dyrektorzy szkół. Wśród gości z Politechniki Warszawskiej, którzy w ramach pikniku naukowego przybyli do Wyszkowa, oprócz prorektora Władysława Wieczorka byli: dr inż. Przemysław Duda, dr inż. Ksawery Szykiedans, mgr inż. Michał Zwierzyniecki oraz dr inż. Zdzisław Mączeński. Witano serdecznie Teresę Michalak z Kuratorium Oświaty w Warszawie, Zofię Dawidzką reprezentującą Stowarzyszenie Pomocy Szkole, komandora Józefa Kowalewskiego oraz Jana Rusaka przedstawiciela NSZZ „Solidarność”.
Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Gminą Wyszków i Politechniką Warszawską jest kolejnym, juz piątym porozumieniem Wyszkowa z uczelniami. Kilkadziesiąt dni temu zostało podpisane podobne porozumienie w Zespole Szkół w Wyszkowie pomiędzy Gminą Wyszków a Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz prorektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek podpisali porozumienie dotyczące popularyzacji nauk, promocji edukacji i innowacyjności oraz wspólnych projektów społecznych podnoszących jakość kształcenia. Uczelnia obejmie patronatem merytorycznym jedną z klas pierwszych Gimnazjum Nr 2 w Wyszkowie oraz obejmie wsparciem stypendialno – naukowym dwu wyróżniających się w dziedzinie nauk ścisłych uczniów. Pomoże także w doposażeniu i uatrakcyjnianiu oferty naukowej pracowni fizycznej w Gimnazjum Nr 2. Jak co roku współuczestniczyć będzie w Wyszkowskim Dniu Nauki. Burmistrz Wyszkowa podkreślił, że formalnie współpraca z uczelnią trwa od pewnego czasu. Uważa, że dzięki podpisanemu porozumieniu powstaną nowe projekty, a gmina od pewnego czasu stawia na rozwój i inwestuje w nauki techniczne.
– „Bardzo się cieszę, że dziś do grona partnerskich uczelni Gminy Wyszków dołącza jedna z najlepszych uczelni technicznych w kraju. Dzisiaj nie tylko formalizujemy współpracę z Politechniką Warszawską – bo w praktyce jest ona już prowadzona w różnych obszarach, – ale także promujemy nauki ścisłe wśród wyszkowskich gimnazjalistów i ich rodziców.” – mówił podpisując porozumienie burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Prorektor Władysław Wieczorek wyrażał się bardzo pozytywnie na temat współpracy z władzami gminy Wyszków. Zapraszając uczniów na zwiedzanie politechniki podkreślał, że burmistrzem Nowosielski zapewnia transport. Wspomniał również o objęciu patronatem od nowego roku jednej z klas Gimnazjum Nr 2 ( matematyczno – chemicznej). Omówił również program pikniku naukowego, który rozpocznie się tuż po podpisaniu porozumienia.
Wicestarosta Adam Mróz pogratulował inicjatywy i podjęcia współpracy z najlepszą uczelnia w Polsce i jedną z najlepszych w świecie. Wspomniał, że I LO w Wyszkowie im. K.C. Norwida, jedna ze szkół prowadzonych przez powiat, od lat korzysta ze współpracy z uczelnią wyższą. Ogólnie zaś współpraca z uczelniami daje pozytywny efekt, gdyż do szkół powiatowych trafia dobrze przygotowany gimnazjalista.
Z kolei Zofia Dawidzka gratulowała wspaniałej inicjatywy i podkreślała, że młodzież przez okres następnych 3 lat może ukształtować swoje poglądy na naukę: „Jesteśmy dumni, że samorząd w ten sposób wzbogaca szanse miasta”.
Piknik naukowy z Politechniką Warszawską przebiegał pod hasłem „Rodzice i uczniowie kapitałem nowoczesnej szkoły”. Jak podczas otwarcia mówiła dyrektor szkoły Agnieszka Deptuła: „Dzień dzisiejszy będzie trochę naukowy, trochę rozrywkowy, trochę rodzinny”. Rozpoczął się od przedstawienia działalności dwóch klas Gimnazjum nr 2 w formie prezentacji. Tematem były: innowacje, eksperymenty edukacyjne, akcja „Dziewczyny na Politechnikę”, „Odkrywanie matematyki” – podsumowanie projektu Centrum Kopernik, itp. Jak się okazało, aby przełamać stereotypy projekty omawiały uczennice gimnazjum.
Następnie wysłuchano przedstawicieli Politechniki Warszawskiej: wykładu z fizyki dr. inż. Przemka Dudy: „Zjawisko fotoelektryczne”, wykładu dr inż. Ksawerego Szykiedans:, „400 000 000 do 1 – czyli jak rozwinęły się dyski twarde?”, wykładu mgr inż. Michała Zwierzyńskiego: „Sieci oraz drzewa w informatyce”, wykładu dr inż. Zdzisława Mączeńskiego. Po południu prof. Władysław Wieczorek przedstawił uczniom ofertę edukacyjna Politechniki Warszawskiej oraz omówił wyniki ankiety „Badanie losów Absolwenta PW” dla rodziców i uczniów Gimnazjum nr 2 oraz dla rodziców z pozostałych gimnazjów w trakcie trwania pikniku odbywały się pokazy robotów organizowane przez Studenckie Koło Naukowe „Robomatic” z Wydziału Mechatroniki. Wszystkie pokazy i wykłady miały przekonać uczestników, że nauki ścisłe, w tym matematyka nie są zbyt trudna, ale rozwijające kreatywność uczniów wyszkowskich szkół.
/J.Cz./