ggg ggg ggg

25 TWÓRCZYCH I ZAANGAŻOWANYCH KOBIET W FOTOGRAFII

7 kwietnia 2015 r. mogliśmy poznać wyjątkowe kobiety: artystki, twórczynie ludowe, społecznice, animatorki kultury i żyjące swoją pasją osoby z naszego regionu.

Były bohaterkami projektu fotograficznego, którego efekty obejrzeliśmy w ubiegłym tygodniu w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie.

 

Kurpioskie! Fajoskie! to projekt etnofotograficzny polegający na uwiecznieniu osób z regionu działania Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej”, a ściślej terenu kultury kurpiowskiej – dziś, w czasach nam współczesnych. 25 historii mających jedno przesłanie – pokazanie kobiet niezwykłych, wybijających się ze swoich środowisk. Każda z pań udzieliła wywiadu i odbyła sesję zdjęciową, która miała na celu w sposób artystyczny (oczami fotografika) uchwycić osobowość każdej z kobiet, uwzględniając jej talent, pasję, czy zainteresowania. Dało to piorunującą mieszankę i owoce w postaci wystawy, udokumentowanie zasłyszanych historii życia na specjalnej stronie internetowej oraz spotkania i osobistej prezentacji pań. Projekt przygotowało warszawskie studio graficzne Atelier Szeski. W spotkaniu wzięli udział autorzy projektu: Marta Mikołajczak – redaktor prowadząca, Ewa Przybysz – produkcja i Paweł Miszewski – redaktor artystyczny. Po omówieniu założeń projektu oraz działań związanych z jego przygotowaniem realizatorzy projektu podziękowali wszystkich obecnym na spotkaniu bohaterkom (kilka z nich nie wzięło udziału w wyszkowskim podsumowaniu). Każda z pań otrzymała piękną różę i wiele ciepłych słów podsumowania.

 

kobiety
Były również niespodzianki. Jedna z artystek – Teresa Włodarczyk ofiarowała organizatorom tradycyjne ludowe kwiaty z bibuły, jako pamiątkę ich spotkań w ramach projektu. Z gminy Długosiodło wraz z portretowanymi paniami przybył zespół „Kurpie Białe”, którego członkiniami okazały się panie: Janina Zarzycka, Zofia Kujawa, Wiesława Ogrodnik i Teresa Włodarczyk. Zespół dał krótki występ, a następnie porwał w tany uczestników spotkania w bibliotece. Panie przygotowały również przepyszne potrawy tradycyjne: sodziaki, pyzy, parzaki, tarte pierogi z ziemniaków i sera, chleb razowy, swojski smalec.
Wystawę portretów można było oglądać tylko do 8 kwietnia, ale wszystkie materiały, tj. portrety i wywiady ze zdjęciami dostępne są na stronie internetowej projektu: www. kurpioskie.designedbymi.pl

Projekt wykonany w ramach:
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla tzw. małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 014 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Irena Zduenk
Irena Zdunek i Jej Goście

11 kwietnia 2015 r. uczestniczyliśmy kolejny raz w spotkaniu muzycznym z cyklu „Irena Zdunek i Jej Goście”. Na scenie Wyszkowskiego...

Zamknij