ggg ggg ggg

Radosny marsz ulicami miasta

8 kwietnia 2015 r. ulicami Wyszkowa przeszedł marsz pod hasłem „Niepełnosprawność + Integracja = Godnego życia gwarancja”.

Miejscem zbiórki był skwer przy fontannie przy ulicy Sowińskiego i mimo początkowych obaw w marszu solidarności z osobami z niepełnosprawnością, a przy okazji obchodząc Dzień Autyzmu i Zespołu Downa, udział wzięło kilkaset osób. W niebieskich koszulkach, kolorowych skarpetkach i z niebieskimi balonikami ul. Sowińskiego, następnie ul. Prostą, ul. I Armii Wojska Polskiego, skręcając do ul. Strumykowej radosny, kolorowy pochód skierował się na plac Jana Pawła II. Organizatorami projektu byli: Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w Kontakcie” i Stowarzyszenie „Ważna Róża”. Marsz został zorganizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, który finansowany jest z Funduszy EOG. Przesłaniem tej inicjatywy stały się jasne i czytelne słowa „Wszyscy razem” dla zauważenia potrzeb osób niepełnosprawnych w naszym środowisku. „Maszerujemy z osobami z niepełnosprawnością ulicami Wyszkowa, bo cieszymy się życiem i ich obecnością wśród nas, jednocześnie obchodząc Dzień Autyzmu i Zespołu Downa!”- przekazywali swoje intencje organizatorzy. Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w Kontakcie” powstało w październiku 2014 r. z inicjatywy mam, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością.

marsz

 

Jednym z głównych celów Stowarzyszenia jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu zarówno dzieci chorych, jak i ich rodzin. Stowarzyszenie „Ważna Róża” powstała w 1994 r. z inicjatywy grupy przyjaciół i rodzin osób z niepełnosprawnością. Prowadzi działania na rzecz rozwoju i godnego życia osób niepełnosprawnych, usuwania barier architektonicznych, mentalnych i organizacyjnych, wspierając usamodzielnienie i uniezależnienie osób niepełnosprawnych oraz ich integrację ze społeczeństwem. Od 2014 r. prowadzi Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Wyszkowie – placówkę dziennego pobytu dla 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną wymagających wsparcia i rehabilitacji. W marszu udział wzięły rodziny wraz z osobami niepełnosprawnymi działające, bądź korzystające z wsparcia obu stowarzyszeń oraz przedszkolaki i uczniowie wyszkowskich szkół. W pochodzie niezwykle barwną grupę stanowiły wyszkowskie przedszkolaki z Przedszkola Integracyjnego nr 4 i Przedszkola „Bezpieczny Przedszkolak”.

 

Następnie manifestowali poparcie dla tej ważnej sprawy uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie, SP nr 2 w Wyszkowie, SP w Lucynowie, Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie. Stawili się również przedstawiciele: Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Wyszkowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy typu B „Drogowskaz” w Wyszkowie i Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Wyszkowie. Tuż przed wyruszeniem w trasę kilka słów na temat spotkania i jego idei przekazał Artur Laskowski kierownik PŚDS „Drogowskaz” i panie Beata Jagacka i Ewa Redel – przedstawiciele organizatorów oraz zastępca burmistrza Wyszkowa Aneta Kowalewska. To był wyjątkowo radosny i hałaśliwy przemarsz, gdyż jak się okazało, niektórzy uczniowie wyposażyli się w mocno hałasujące instrumenty: bębenki, piszczałki, tamburynki. Spełnił jednak swoją rolę – nie było nikogo, kto nie zauważyłby uczestników marszu, a zauważenie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, wsparcie i pomoc jest ważną sprawą dla nas wszystkich.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

2 136 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
W hołdzie Powstańcom poległym pod Boruczą i Kątami Wielgi…

W minioną niedzielę, 29 marca, przy mogiłach Powstańców 1863 roku w Boruczy (gm. Strachówka), odbyły się uroczyste obchody upamiętniające bohaterów...

Zamknij