Zarówno mijający właśnie rok, jak i ten, który przed nami, stoją w Kobyłce pod znakiem nieustających zmian, ciągłego rozwoju, ważnych inwestycji. Zabudowa Kobyłki nie przestaje się rozrastać, a przez to miasto dynamicznie się zmienia. „Urządzanie” funkcjonowania tego naszego miejskiego organizmu jest nieustającym wyzwaniem. Wymaga dużej uwagi na pojawiające się nowe potrzeby i szukania nowych rozwiązań.
Budżet Kobyłki na 2025 rok to ambitny plan inwestycyjny, który obejmuje kluczowe dziedziny życia miasta: edukację, gospodarkę komunalną, wsparcie rodziny oraz infrastrukturę. Celem, który nam zawsze przyświeca jest poprawa warunków życia mieszkańców, niemniej jednak lista potrzeb jest długa. Związane z inwestycjami koszty, w tym wzrastające koszty energii i usług, wymagają odpowiedzialnego zarządzania finansami. Uchwałą Rady Miasta podjęliśmy decyzję o podniesieniu opłat za odbiór odpadów. Dzięki temu pomniejszymy kwotę 3 mln, którą miasto dopłaca do kwot płaconych na ten cel przez mieszkańców. Korzyść będzie wymierna. Pozwoli w roku 2025 wybudować ulicę Kazimierza Wielkiego.
Pośród kluczowych wydatków miasta są te na oświatę, w tym budowę szkoły (40% wydatków inwestycyjnych), modernizację centralnego parku, gospodarowanie odpadami, finansowanie transportu publicznego. Mimo wzrostu wspomnianych wyżej kosztów, miasto przewiduje intensyfikację inwestycji. Przewidziano budowę dróg lokalnych, rozbudowę oświetlenia ulicznego oraz budowę kanalizacji. Nowymi inwestycjami w 2025 r. będzie budowa
ul. Natolińskiej i Nałkowskiego.
Znacząca jest również rewitalizacja pałacyku przy ul. Rumuńskiej, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta i przekształcenie go w miejsce dostępne dla lokalnej społeczności.
Odpowiedzią na potrzeby rodzin z małymi dziećmi będzie budowa żłobka. Na spotkaniach komisji w ostatnich miesiącach Burmistrz i pracownicy Urzędu deklarowali, że poszukują takiego rozwiązania dla tej budowy, które pozwoli w całości lub w zdecydowanej części pokryć je ze środków dotacyjnych, by mieszkańcy nie musieli go współfinansować.
Roczne wydatki Kobyłki na oświatę to ponad 98 milionów złotych. Inwestujemy w wykształcenie naszych młodych mieszkańców. Ale szukamy także oszczędności. Prowadzimy prace nad powołaniem Centrum Usług Wspólnych, które pomoże zracjonalizować koszty zarządzania oświatą. Będzie to jednostka organizacyjna miasta, która zajmie się obsługą organizacyjną, administracyjną i finansową miejskich szkół i przedszkoli.
Priorytetowe traktowanie edukacji i efektywne zarządzanie finansami, w tym także długiem to fundamenty, które pozwolą miastu sprostać wyzwaniom przyszłości, jednocześnie budując solidne podstawy do dalszego rozwoju.
Burmistrz Miasta Kobyłka
Konrad Kostrzewa