Pałac Skarżyńskich na nadbużańskiej skapie w Wyszkowie od wielu lat był niedostępny dla mieszkańców. Dopiero ostatnio i przy okazji nowego projektu teren parku i tarasy pałacu zostały udostępnione, a w minioną niedzielę, 22 września 2024 r. odbyła się w nim pierwsza od dekad impreza z udziałem publiczności.
Pałac Skarżyńskich współczesną nazwę zawdzięcza ostatnim przedwojennym właścicielom, rodzinie Skarżyńskich. Wybudowany w XVIII w. na wysokim brzegu Bugu, jako rezydencja biskupa inflanckiego, potem żmudzkiego Jana Stefana Giedroycia. Jest to klasycystyczny zespół pałacowy, jedna z nielicznych perełek architektonicznych i nielicznych zachowanych śladów w gminie Wyszków.
Organizatorem projektu pn. „Fortepian czasów Chopina a fortepian współczesny: w poszukiwaniu autentyzmu i aury brzmieniowej” jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”. Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wydarzenie miało szczególny charakter, bowiem można było usłyszeć brzmienia autentycznego fortepianu z I połowy XIX wieku. W ramach autorskiego programu łączącego prelekcję z koncertem, zanurzyć się w świat epoki Chopina i romantycznej muzyki, a jednocześnie cieszyć się wyjątkowym otoczeniem i atmosferą tego magicznego miejsca.
Marek Bracha i Michał Bruliński wykonywali arcydzieła Chopina, takie jak Ballada g-moll, Nokturny, Polonezy oraz mazurki, a także mniej znane kompozycje polskich twórców wczesnego romantyzmu: Marii Szymanowskiej, Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego. Była to niepowtarzalna okazja, by połączyć doznania muzyczne z odkrywaniem uroków otoczenia Pałacu Skarżyńskich.
Po zmianie właściciela Pałacu Skarżyńskich pod koniec ubiegłego roku i spotkaniu obecnego burmistrza Wyszkowa Piotra Płochockiego z nowym właścicielem, obu Panom udało się porozumieć w temacie „otwarcia pałacu na ludzi, na mieszkańców”, a gmina Wyszków chciała z tej możliwości skorzystać. Należy za to pogratulować burmistrzowi Wyszkowa – jak wynika z ogromnego zainteresowania obiektem wyszkowiaków, którzy licznie uczestniczyli w tym niezwykłym niedzielnym wydarzeniu, była to świetna inicjatywa. Teren jest rozległy, budynki i sam Pałac oraz park wkoło tworzy odpowiedni klimat do tego rodzaju wydarzeń kulturalnych.
Zebranych przywitali włodarze Wyszkowa: burmistrz Piotr Płochocki i z-ca burmistrza Alicja Staszkiewicz. Następnie pałeczkę przejęli artyści, którzy przytaczali wiele faktów związanych z autentycznymi fortepianami, w tym też o tym, na którym podczas koncertu wykonali utwory muzyczne. Ciekawostką jest, to, że fortepian z epoki nie całkiem przypomina te obecne koncertowe, duże i inaczej brzmi.
Jedną z ciekawostek jest również to, że instrumenty historyczne pochodzą z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Słupnie k/Radzymina.
/Janina Czerwińska/