W dniach 14-15 września 2024 r. Zamek w Pułtusku tradycyjnie stał się miejscem opanowanym przez husarzy i naszą piękną tradycję świętowania wraz z królem Janem Sobieskim i królową Marysieńkę zwycięstwa pod Wiedniem. Co prawda w bieżącym roku nie mogliśmy uczestniczyć w inscenizacji bitwy, ale inne elementy zostały zachowane.
14 września, w sobotę w Sali Koncertowej Domu Polonii w Pułtusku odbyła się konferencja pt. ,,Zjednoczona Husaria dla dobra Polski”, której tematami były: współpraca publiczna, rekonstrukcja, jako atrakcja dla młodego pokolenia oraz Wielka Księga Husarska – Husaria na przestrzeni wieków. Wśród prelegentów znaleźli się: Dariusz Wasilewski, prof. Radosław Lolo, Paweł Woźnica, Tomasz Kruszewski i Kuba Pokojski. Gościem honorowym konferencji był dr Radosław Sikora- polski historyk i publicysta specjalizujący się w historii nowożytnej i historii wojskowości. Po południu odbyły się pokazy. Oddano salwy armatnie i został zaprezentowany pokaz kawalerii konnej i poczet Dam Husarskich oraz musztra husarska. Od godziny 17:00 rozpoczęto Ogólnopolski Turniej o Pierścień Lwa Lechistanu w zawodach konnych i szermierczych, podczas którego najlepsi jeźdźcy i wojownicy mierzą się w widowiskowej rywalizacji. Trzeba także wyjaśnić skąd w Pułtusku pomysł na rozegranie Turnieju o Pierścień Lwa Lechistanu. Król Jan III Sobieski był jednym z najwybitniejszych władców Rzeczypospolitej, wspaniałym królem, ale także i husarzem. Po mszy na górze Kahlenberg, podczas której służył wraz ze swoim synem, osobiście ruszył na czele szarży na wojska tureckie oblegające Wiedeń. To właśnie on był zwany Lwem Lechistanu i dlatego mamy ten turniej w Pułtusku.
Organizatorzy przygotowali również atrakcje dla dzieci oraz animacje przeznaczone dla całych rodzin.
W niedzielę, 15 września rano nastąpił widowiskowy wymarsz z Królem Janem III Sobieskim na uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę z udziałem XVII- wiecznego wojska i Króla w do pułtuskiej Bazyliki. Następnie orszak w Paradzie Wiktorii Wiedeńskiej przejechał z Bazyliki pułtuskim rynkiem na błonia zamku pułtuskiego. Uczestnicy obchodów na polanie przy Tawernie obejrzeli pokazy musztry, wystrzały polskiej piechoty oraz pokazy walki szablą bojową. Wysłuchano także prof. Radosława Lolo i jego gawędy o husarii. Na zakończenie odbył się Wielki Finał Polskiej Ligi Husarskiej 2024 i zmagania najlepszych husarzy w Polsce w turniejach i walkach na kopie. Podczas tegorocznych Dni Tradycji Rzeczypospolitej, pierwszy raz w historii husarze podczas turnieju pokonywali za jednym razem przeszkody z użyciem kopii, pałasza i szabli w galopie.
Zadbano o dodatkowe atrakcje tego historycznego weekendu tworząc strefę IPN z edukacyjnymi stoiskami, mobilną księgarnię, pokazy filmowe, gry i zabawy dla dzieci.
/oprac. KW, J.Cz.;
fot. KW, Hotel Zamek Pułtusk – Dom Polonii/