ggg ggg ggg

Dożynki – czas podziękowań
za zbiory

15 sierpnia 2024 r. rolnicy i mieszkańcy miasta i gminy Jadów świętowali zakończenie żniw i nieśli chleb z nowego zbioru. Dożynkowy korowód w Jadowie przyciągał uwagę, gdyż tak wiele było dożynkowych wieńców i tak radosne, ale uroczyste to było świętowanie.

Organizatorami uroczystości byli: Miasto i Gmina Jadów, Gminny Ośrodek Kultury w Jadowie oraz OSP Jadów, SGW Myszadlanki, KGW Sicianki, KGW Same Swoje, KGWiG Nowinianki, SGW Zawiszyn, KGW Wólka Sulejowska, KGW Wujówka, Koło Łowieckie Cyranka i Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne. Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 15 sierpnia 2024 r. w Jadowie. Tradycyjnie już, rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną przez proboszcza parafii św. Jakuba w Jadowie, ks. dziekana Bogdana Lewińskiego, podczas której uczestnicy dziękowali za tegoroczne plony oraz modlili się w intencji rolników. Po mszy, spod kościoła wyruszył korowód dożynkowy, na czele, którego jechali: Burmistrz Miasta i Gminy Jadów Rafał Rozpara, Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Jadów Bożena Krasnodębska, skarbnik gminy Barbara Wójcik oraz starostowie dożynek: Sandra i Marcin Zwierewowie. W korowodzie uczestniczyły poczty sztandarowe z OSP Jadów, OSP Myszadła, OSP Starowola i OSP Wólka Sulejowska, konna reprezentacja Sielskiego Rancza z Nowego Jadowa oraz
21 delegacji z: Myszadeł, Podbali, Stowarzyszenia Spokojna Jesień w Urlach, Nowinek, Wólki Sulejowskiej, sołectwa Iły, Sulejowa, Kukawek, Urli, Dębego Małego, połączonej delegacji wsi Borki i Warmiaki, Sitnego, Letniska Nowy Jadów, Zawiszyna, Szewnicy, Wójtów, Wujówki, Nowego Jadowa, Adampola, Starowoli i Jadowa.
Burmistrz Rafał Rozpara przywitał delegacje, licznie zebranych gości i uczestników dożynek.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: Magdalena Suchenek – kierownik KRUS Wołomin, radni powiatu wołomińskiego – Piotr Borczyński i Sławomir Klocek, Bożena Krasnodębska – przewodnicząca Miasta i Gminy Jadów, ks. dziekan Bogdan Lewiński, Tomasz Młynarczuk – komendant Policji w Jadowie, radni i sołtysi Gminy Jadów.
Następnie radny powiatowy Piotr Borczyński zwrócił się do rolników z kilkoma refleksjami i gratulacjami. Po przemówieniach gości nastąpiło tradycyjne dzielenie się chlebem dożynkowym. Uroczystości dożynkowe były okazją do wręczenie nagrody pieniężnej dla Mateusza Dylewskiego, absolwenta ZSP w Jadowie – uzyskał najlepszy wynik z egzaminu ósmoklasisty wśród wszystkich uczniów z terenu gminy Jadów.
Prowadzącymi imprezę byli – Magdalena Donoch i Michał Galicki.
O małą gastronomię zadbały wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich i Koło Łowieckie Cyranka. Ogródek piwny przygotowany został przez OSP Jadów. Swój namiot tematyczny miał KRUS, gdzie przeprowadzony został konkurs „Pracuj bezpiecznie”. Organizatorzy zapewnili dla wszystkich gości darmowy poczęstunek – grochówkę ugotowaną przez SGW Zawiszyn. Dzieci zmogły skorzystać z darmowych dmuchańców.
Część artystyczną rozpoczęły występy lokalnych zespołów: pań z SGW w Zawiszynie, Stowarzyszenia Spokojna Jesień z Urli, KGW Sicianki, SGW Myszadlanki z solistką Oliwią Kwiatek, KGW Same Swoje z Letniska Nowego Jadowa, Barbara Krawczyk – Kaczkowska, EKO – Kabaret. W przerwie występów artystycznych ogłoszono wyniki konkursu ogłoszonego przez KRUS, a także konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja oceniająca w składzie:
ks. dziekan Bogdan Lewiński, p. Barbara Wójcik, p. Piotr Borczyński i sekretarz gminy Sławomir Miąskiewicz, przyznała następujące miejsca:

  1. – sołectwo Jadów,
  2. KGW Wólka Sulejowska,
  3. KGW Same Swoje,
    wyróżnienie: SGW Myszadlanki.
    Wszystkie delegacje otrzymały nagrody finansowe. Następnie na scenie wystąpili: Milena Karska, Candy, Nika i Explozja.
    Gwiazdą wieczoru tegorocznej imprezy był zespół Discoboys, a uczestnicy mogli usłyszeć największe hity zespołu oraz parę nowszych utworów. Przed koncertem, jak i po nim, fani mieli szansę na pamiątkowe zdjęcie z liderem zespołu.
    Uroczystości dożynkowe zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadził p. Piotr Wysocki.
    Organizatorzy i samorząd serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom i osobom zaangażowanym w pomoc przy organizacji: ks. Bogdanowi Lewińskiemu, Mirosławowi Lasce – za wsparcie finansowe i pomoc w organizacji, pocztom sztandarowym OSP, Michałowi Galickiemu, Piotrowi Wysockiemu, p. Krzysztofowi Sokołowskiemu, p. Piotrowi Zaklice, Alicji Zasłonie, Leszkowi Szymkiewiczowi, stajni Sielskie Ranczo, Grzegorzowi Sztajerwaldowi, Ireneuszowi Ciokowi, Wiesławowi Cudnemu, Krzysztofowi Królowi – za użyczenie i powożenie bryczek, pracownikom UG, Bożenie Krasnodębskiej i wszystkim delegacjom za ciasto.

/oprac. + foto KW, info Igor Borczyński, fot. Damian Pękala/

302 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Społeczność Gminy Tłuszcz oddała hołd Bohaterom 1920 roku

W niedzielę, 11 sierpnia odbyły się uroczyste obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Tłuszczu. Organizatorem uroczystych obchodów 104....

Zamknij