ggg ggg ggg

GODZINA W

Już kolejny rok mieszkańcy Wyszkowa zebrali się 1 sierpnia o godzinie 17:00, aby uczcić pamięć i oddać hołd powstańcom, którzy w 1944 roku walczyli i ginęli podczas Powstania Warszawskiego – wielkiego zrywu wolnościowego i patriotycznego o wyzwolenie Warszawy spod okupacji Niemców – najeźdźców, który napadli na Polskę w 1939 roku i bestialsko niszczyli Polaków i nasz kraj przez długie lata.

1 sierpnia 2024 r. w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które trwało 63 dni, Wyszków zatrzymał się na minutę ciszy, oddając hołd powstańcom. Syreny alarmowe rozbrzmiały w całym mieście, a mieszkańcy zatrzymali się, aby uczcić pamięć poległych. Tłum uczestników zgromadził się wokół ronda kard. Stefana Wyszyńskiego. Wyszkowscy Patrioci i przedstawiciele klubu motocyklowego Free Horses przy ryku silników odpalili biało – czerwone race. Syreny, huk motorów i dźwięk klaksonów, powiewające narodowe flagi, dopełniały ten symboliczny hołd. Wspólnie zaśpiewano hymn Polski. Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomnikach „Gloria Victis” i „Rajski Ptak” u zbiegu ul. Pułtuskiej i ul. Sowińskiego w Wyszkowie. Wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze Hufca ZHP Rój Promienistych w Wyszkowie.
Celem wydarzenia było nie tylko uczczenie bohaterów Powstania Warszawskiego, ale również przypomnienie o znaczeniu pamięci historycznej i kontynuacji tradycji patriotycznych. Prowadząca część oficjalną Ewa Michalik, naczelnik Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym przytoczyła kilka wspomnień mieszkańców Warszawy i powstańców. Następnie złożono wieńce i znicze, oddając cześć powstańcom przez liczne poczty sztandarowe, co dodatkowo podkreślało rangę wydarzenia i pamięć o tych, którzy walczyli o wolność Polski. Hołd powstańczemu zrywowi oddały władze samorządowe powiatu i gminy Wyszków, przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych, służby mundurowe, uczniowie, harcerze, mieszkańcy.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, na placu miejskim odbył się koncert przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie pod batutą kapelmistrza Roberta Krajewskiego oraz z udziałem zaproszonych wokalistów: Anny Grabowskiej-Nadwodnej i Krzysztofa Ciupińskiego-Świątka, którzy śpiewali (nie)zakazane piosenki. Zgromadzonych powitała Karolina Karłowicz nawiązując do powstania i historii. Głos zabrał również prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Karjowej, Batalionu ,,KIliński”, Jacek Łapko, który pokrótce opowiedział historię Batalionu ,,Kiliński”. Uczestnikom pikniku rozdano specjalnie przygotowane śpiewniki. W repertuarze znalazły się m.in. utwory „Dziś idę walczyć mamo”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Warszawskie dzieci”, „Warszawianka”, „O chłopakach z AK”, „Marsz Żoliborza”, „Hymn Szarych Szeregów”. Nowością podczas tej rocznicy było przeprowadzenie konkursu na najładniejszy strój z okresu Powstania Warszawskiego. Nagrody otrzymali wszyscy mieszkańcy przebrani w stroje nawiązujące do czasów powstania.

/KW, foto Ł. Obrębski/

239 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
X Retro MOTO SHOW
w Sadownem

Jubileuszowy zlot pojazdów zabytkowych w Sadownem odbył sięw ubiegłą niedzielę, 4 sierpnia 2024 roku. Najlepszym miejscem na tego typu imprezy...

Zamknij