ggg ggg ggg

Ślubowanie radnych i wybory przewodniczących, czyli startujemy w nową kadencję

Rada Miejska w Wyszkowie wybrana i 21 nowych radnych stawiło się 1 grudnia 2014 r. na uroczystą, pierwszą sesję.

Sesję poprowadziła radna seniorka – Lucyna Sosnowska. Po wprowadzeniu sztandaru i rozpoczęciu sesji poszczególnie radni odebrali zaświadczenia o wyborze na radnego Rady Miejskiej w Wyszkowie. Następnie została odczytana rota ślubowania, którą radni wraz z zebranymi na sesji wysłuchali – stojąc. Każdy z radnych wygłosił obowiązującą formułę „Ślubuję” a większość wraz ze słowami – „Tak mi dopomóż Bóg”. Po wyprowadzeniu sztandaru przyjęto porządek obrad pierwszej sesji i wybrano sekretarza obrad, którym został radny Jan Abramczyk. Dokonano wyboru komisji uchwał i wniosków, w składzie: Kazimiera Białek, Czesław Lach, Jan Hryniewicz. Kolejnym wyborem było ustalenie składu komisji skrutacyjnej koniecznej do dokonania wyborów podczas sesji. W jej składzie znaleźli się: Wojciech Rojek, Grzegorz Wyszyński, Adam Szczerba, osoby nieubiegające się o funkcje przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady. W kolejnym punkcie dot. wyboru osoby na przewodniczącego rady, radny Jan Abramczyk zaproponował kandydaturę dotychczasowej przewodniczącej – Elżbiety Piórkowskiej. Wychwalając kompetencje i zaangażowanie radnej stwierdził: „Jak jest coś dobre, nie trzeba tego psuć!”. Kandydatura Elżbiety Piórkowskiej okazała się jedyną i radni przystąpili do głosowania. Wybory były tajne, każdy z radnych był przywoływany przez członków komisji skrutacyjnej, wręczano mu kartę do głosowania, głosował i wrzucał kartę do urny. Do głosowania przystąpiło 21 radnych, głosów ważnych oddali 20, 1 był nieważny. Radna Elżbieta Piórkowska otrzymała 20 głosów ZA i tym samym została przewodniczącą Rady Miejskiej w Wyszkowie. Po wyborze zapewniła, że będzie godnie, rzetelnie i uczciwie sprawować swoje obowiązki.

dscf3150
Przed wyborem wiceprzewodniczących radni przegłosowali, jaką ilość wiceprzewodniczących ustalają. Wybrano opcję – 2 wiceprzewodniczących.
Radny Andrzej Piątek zaproponował kandydaturę Danut Kukwy. Motywował, to uzyskaniem przez radną kolejny raz mandatu z okręgu, gdzie była największa konkurencja oraz dotychczas prezentowaną postawę. Podkreślał, że Danuta Kukwa jest osobą, która godzi coś, co pogodzić trudno: doświadczenie i rozwagę z młodzieńczą spontanicznością i pogodą. Z kolei radny Sławomir Wróbel zaproponował kandydaturę Piotra Wojciecha Turka. Młodego człowieka, z wykształceniem wyższym, aktywnego członka rady sołeckiej Rybienka Starego oraz człowieka rozważnego i szybko się uczącego.
W głosowaniu na 21 radnych ważnzch głosw oddano 19, 2 nieważne. Danuta Kukwa otrzymała 18 głosów ZA, Piotr Wojciech Turek 15 głosów ZA. Oboje otrzymali funkcję wiceprzewodniczącego rady. Potem już były podziękowania, kwiat, gratulacje.
Nie obyło się bez zapytań radnych i oczywiście tradycyjnie już głos zabrał radny kolejnej kadencji Adam Szczerba. Jego wątpliwości dotyczyły koloru ścieżek rowerowych przy ul. Sikorskiego w połączeniu z dalszymi fragmentami ścieżek. Radny Sobieski zapytał o fragment ul. 11 Listopada, który jak zapewnił burmistrz będzie budowany. W sesji uczestniczył nowy wicestarosta powiatu wyszkowskiego Adam Mróz (dotychczasowy wiceburmistrz Wyszkowa), który złożył gratulacje nowo wybranemu burmistrzowi i radnym i zapewnił o woli współpracy starostwa z samorządem miejskim. „Mam nadzieje, że uda się poprawić relacje w sposób merytoryczny i życzliwy pomiędzy oboma samorządami” – deklarował w imieniu swoim i nieobecnego starosty Bogdana Pągowskiego.
Prawdopodobnie za 7 dni, po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyboru po II turze wyboru burmistrza Wyszkowa, odbędzie się kolejna sesja rady i zaprzysiężenie burmistrza Grzegorza Nowosielskiego.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

1 933 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Było trochę nerwowo, ale i radośnie

30 listopada po godzinie 21.00, tj. zamknięciu lokali wyborczych, w Gościńcu „Pod Jesionem” w Wyszkowie zebrali się goście wieczoru wyborczego...

Zamknij