Szanowni Państwo,
Zapraszamy serdecznie na wydarzenia z okazji zbliżającego się XXI Tygodnia Bibliotek! W tym roku pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”, zapraszamy na spotkania autorskie w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie, ul. Ogrodowa 1A:
- Spotkanie autorskie z pisarzem Czesławem Ryszką – 13 maja 2024
g. 17.00
Czesław Ryszka, pisarz i polityk, Ślązak urodzony w Lędzinach, absolwent polonistyki oraz teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, poseł na Sejm (1997-2001), senator czterech kadencji (od 2005), redaktor Gościa Niedzielnego (1978-82), kierownik działu religijnego w tygodniku „Katolik” (1983-1992), redaktor tygodnika „Niedziela” (1993-2017), AUTOR PONAD 100 KSIĄŻEK. W swojej twórczości łączy zainteresowania historią Kościoła, teologią i literaturą. Autor trylogii: „Jasnogórska opowieść”, „Przeor Kordecki”, „Blizny”, sześciu książek o Papieżu-Polaku, w tym pierwszej na świecie zatytułowanej „Jan Paweł II Wielki” (2003), licznych książek poświęconych tematyce objawień i sanktuariów maryjnych w tym „Od Ostrej Bramy do Fatimy”, „Godzina Fatimy”, „Powrót do Lourdes”, oraz biograficznych m.in. o św. Stanisławie BM, św. Maksymilianie Kolbe, bł. Wincentym Kadłubku, kard. Auguście Hlondzie, kard. Stefanie Wyszyńskim, św. Faustynie, św. Ojcu Pio i innych. Stały publicysta miesięcznika „WPIS” wydawanego przez Białego Kruka.
Najogólniej rzecz ujmując, książki Czesława Ryszki przybliżają czytelnikom historię Kościoła w Polsce od chrztu Mieszka po czasy współczesne, ukazują tajemnice wiary, poszukują znaków Boga w świecie, mówią o tajemniczych przemianach i nawróceniach, nadprzyrodzonych wydarzeniach i charyzmatycznych osobach. Skoro ludzkie życie rozpięte jest między niebem a piekłem, najważniejsze są dokonywane wybory. One albo ocalają, kiedy jest się wierny wartościom, albo skazują na wieczny niebyt. Wśród nagród, jakie autor otrzymał, można wymienić cztery wyróżnienia „Mater Verbi” tygodnika katolickiego „Niedziela” (2000, 2003, 2010 oraz 2018), nagrodę tygodnika „Źródło” im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego (2002), nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im.
E. Kwiatkowskiego „Animus et semper fidelis” (2008), Nagrodę Społeczną im. Kard. Stefana Wyszyńskiego za
2015 rok, przyznaną przez Fundację SPES i Wydawnictwo „ŁAD”, nagrodę Clemens pro arte starosty bieruńsko-lędzińskiego (2019) oraz cztery nagrody Feniks Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Jest honorowym obywatelem miasta Sławkowa, a także kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
W wydawnictwie Biały Kruk wydał 6 książek: „Kto z Bogiem a kto z diabłem, „Kard. Stefan Wyszyński – Ojciec Ojczyzny”, „Wiara i ofiara – o św. Maksymilianie Kolbe, „Drabina do nieba – historia Różańca”, album – „Polskie Sanktuaria”, oraz najnowsza: „Andrzej Bobola – Orędownik Polski”.
- Spotkanie autorskie z poetką z powiatu wołomińskiego Elżbietą Zwolińską – 14 maja 2024 g. 17.00.
Elżbieta Zwolińska, absolwentka UW Wydział Prawa i Adm. Wieloletni urzędnik państwowy służby cywilnej. Zafascynowana twórczością M. Jasnorzewskiej- Pawlikowskiej i B. Leśmiana. Z trudną sztuką pisania wierszy mierzy się
od 9 lat. Pisze w klimacie poezji międzywojennej z pierwiastkiem przemijania, wzajemnej zależności i relacji poszczególnych elementów przyrody. W swoim dorobku artystycznym posiada też wiersze i bajki dla dzieci oraz utwory z uśmiechem. Wiersze publikowane były w kwartalnikach „Urania Postępy Astronomii”.
Wiersze są także opublikowane na portalach internetowych „Poezja Polska” i „Poeto nie chowaj wierszy do szuflady”, gdzie odbierane są z aprobatą przez współczesnych poetów. Do innych zainteresowań, oprócz poezji, należy astronomia i haft artystyczny. Wydała tomik „Astrowiersze”, „Wiersze i bajki dla dzieci” i „Cichogodziny”.
Serdecznie zapraszamy!
/Krzysztof Kudera
Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie/