ggg ggg ggg

Powiatowy remanent powyborczy

Kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami. Przez ostatni czas agitacja wyborcza spychała na dalszy plan codzienne życie. Przez ostatnie tygodnie mimo wyborczej zawieruchy, a także trochę dzięki niej, wydarzyło się wiele i o tym warto napisać. A więc zaczynamy…

5044_d9e25a790d5cee504bbbaedf632aa1cd

W Legionowie powstało Centrum Integracji Społecznej – instytucja, która kompleksowo będzie pomagała bezrobotnym w powrocie na rynek pracy. To trzecia taka założona przez powiat jednostka w kraju. Centrum wystartowało już w sierpniu i w zamierzeniu organizatorów ma pomagać tym mieszkańcom powiatu legionowskiego, którzy bardzo długo nie mogą znaleźć pracy, są uzależnieni od pomocy społecznej, ale chcą znaleźć zatrudnienie. Osoby te są w sytuacji nazywanej nie bez kozery „wykluczeniem społecznym”; długotrwały brak pracy powoduje w każdej sferze ich życia destrukcyjne skutki, co z kolei skutkuje społeczną marginalizacją. W tej chwili z pomocy CIS korzysta 40 mieszkańców powiatu – 20 kobiet i 20 mężczyzn. Są to podopieczni Ośrodków Pomocy Społecznej, długotrwale bezrobotni, kobiety samotnie wychowujące dzieci, osoby z wykształceniem gimnazjalnym lub poniżej zasadniczego zawodowego, z krótkim doświadczeniem zawodowym, bez kwalifikacji. Podopieczni CIS uczestniczą w kursach zawodowych dostosowanych do ich predyspozycji: gastronomiczno-kucharskim, na pracownika gastronomiczno-porządkowego, dla murarzy, tynkarzy, glazurników i hydraulików, kurs opieki nad dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi. CIS zorganizuje również warsztaty: psychologiczne, z przedsiębiorczości oraz kurs metod aktywnego poszukiwania pracy. Uczestnicy zostaną objęci opieką psychologa, doradcy zawodowego oraz prawnika. Głównym zadaniem Centrum Integracji Społecznej w Legionowie jest pomoc bezrobotnym w znalezieniu pracy, jednak instytucja stawia sobie za cel również przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu. Do osiągnięcia tego ostatniego konieczna jest integracja ze społecznością lokalną. Dlatego CIS chce organizować swoim podopiecznym zajęcia w przestrzeni publicznej: wyjścia do teatru i kina oraz wyjazdy i spotkania. Centrum Integracji Społecznej powstało dzięki współpracy Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” z Powiatem Legionowskim, Powiatowym Urzędem Pracy i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Legionowie. Stowarzyszenie Nadzieja złożyło projekt i uzyskało na ten cel fundusze zewnętrzne. Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2015. Po tym okresie CIS będzie finansowany z budżetu Powiatu. To bardzo cenna i jakże potrzebna inicjatywa.

Koleją do Zegrza

Jest szansa, by zamknięta linia kolejowa z Legionowa do Zegrza ożyła. Starają się o to władze Powiatu Legionowskiego. Starosta Jan Grabiec poprowadził nawet przed wyborami specjalny pociąg na tej trasie, którego uczestnicy podśpiewując znany szlagier „Wsiąść do pociągu…” pojechali na specjalną konferencję. Odprawa pociągu odbyła się na stacji PKP Legionowo. Hasło konferencji, brzmiało „Szynobusem do Zegrza”. Zorganizowało ją Starostwo Powiatowe w Legionowie przy współpracy z Kolejami Mazowieckimi. Na zaproszenie starosty Jana Grabca do Legionowa przybyło wielu gości. Poszczególne instytucje i organizacje reprezentowali: Koleje Mazowieckie – Robert Stępień, dyrektor Biura Handlowego; Zarząd Transportu Miejskiego – Igor Krajnow, rzecznik, sprawujący jednocześnie mandat Radnego Rady Powiatu w Legionowie; Urząd Marszałkowski – Krzysztof Rodziewicz zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury; SKM Warszawa – Krystyna Pękała, prezes zarządu; Stowarzyszenia Transportu Publicznego – Leszek Ruta. Zaproszenie przyjęli także lokalni włodarze. Z Pułtuska przyjechał na spotkanie starosta Marek Wroniewski, z Legionowa – prezydent Roman Smogorzewski, z Serocka – burmistrz Sylwester Sokolnicki, z Nieporętu – wójt Maciej Mazur, z Wieliszewa – wójt Paweł Kownacki, który zresztą dołączył do uczestników konferencji, wsiadając do szynobusu witany przez starostę Jana Grabca podczas postoju na stacji Wieliszew. Ciepłymi słowami starosta powitał Piotra Foglera, byłego posła na sejm. Konferencja miała formę happeningu, który osobiście poprowadził od początku do końca starosta. Uczestnicy przejechali szynobusem trasę Legionowo-Zegrze-Legionowo. Spotkanie rozpoczęło się na peronie 2. stacji PKP Legionowo, skąd uczestnicy przy akompaniamencie akordeonu ruszyli szynobusem do Zegrza Południowego, gdzie kontynuowano rozmowy już w bardziej „oficjalnej” atmosferze, w sali konferencyjnej Hotelu Mario. Dyskusję rozpoczął starosta Jan Grabiec. Podkreślił, że dziś, kursujący na stałe pociąg relacji Legionowo-Zegrze wydaje się być tylko marzeniem. Jednak dzisiejszy, próbny przejazd ma uświadomić samorządom, że jest możliwość przywrócenia zawieszonego w 1998 r. połączenia.

10360441_772439816155099_2092600982222140288_n
– Trasę można przejechać, co my dziś pokazaliśmy – powiedział Jan Grabiec. – Istnieje taka potrzeba społeczna, czego dowodem zainteresowanie mieszkańców. Profil „Kolej do Zegrza” na Facebooku zyskuje coraz większą popularność. Skoro istnieje możliwość przywrócenia połączenia i jest taka potrzeba, również ze względu na łatwiejszy dostęp w sezonie letnim dla turystów zainteresowanych korzystaniem z walorów Jeziora Zegrzyńskiego, to warto zawalczyć o realizację projektu – dodał starosta. Leszek Ruta ze Stowarzyszenia Transportu Publicznego podkreślił, że przedsięwzięcie powinno być realizowane we współpracy z sąsiednimi powiatami. Zachęcał samorządowców do sporządzenia konkretnego planu działań i realizowania go krok po kroku. Igor Krajnow, rzecznik ZTM, powiedział, że jego zdaniem na trasie powinna obowiązywać taryfa ZTM Warszawa, a 40% kosztów powinny pokrywać samorządy. Robert Stępień z Kolei Mazowieckich wyraził nadzieję, że podobnie jak spełniło się marzenie o połączeniu kolejowym z Lotniskiem Chopina, tak spełni się marzenie powiatu o stałym połączeniu do Zegrza. W podobnym tonie wypowiadała się Krystyna Pękała, prezes zarządu SKM Warszawa. Starosta pułtuski zapewnił o woli współpracy z Powiatem Legionowskim i wyraził wdzięczność za zaproszenie, podkreślając, że jego powiat ma wiele do zaoferowania turystom i mieszkańcom Warszawy, Legionowa i okolic. Samorządy wydają się przychylne rewitalizacji trasy. Pozostaje kwestia pozyskania dodatkowych środków finansowych na to zadanie. Istnieje szansa wykorzystania środków zewnętrznych Unii Europejskiej w ramach krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Rada Powiatu Legionowskiego zwróciła się także do Zarządu Województwa Mazowieckiego o wpisanie przedsięwzięcia rewitalizacji kolei do Zegrza do strategicznych dokumentów planistycznych województwa, czyli Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego i Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego, co zdecydowanie powinno ułatwić wnioskowanie o zewnętrzne źródła finansowania tego zadania.

Remonty idą pełną parą

Cztery miliony złotych kosztowała przebudowa ulic Królewskiej i Zwycięstwa przebiegających przez Nieporęt i Aleksandrów na łącznej długości ponad 4 km. W ramach największej tegorocznej inwestycji powiatu legionowskiego powstała nowa nawierzchnia, wykonano odwodnienie jezdni oraz brakujące 300 m chodnika, przebudowano również zjazdy i umocniono pobocza kruszywem, a także ustawiono nowe oznakowania. Racjonalna gospodarka finansowa Powiatu Legionowskiego i pozyskane dofinansowania pozwoliły na zrealizowanie dodatkowego odcinka drogi planowanego na kolejny rok budżetowy. Dzięki temu użytkownicy tych dróg będą z nich korzystać bezpiecznie i komfortowo. Na przełomie października i listopada zakończyła się również przebudowa ulicy Bindugi w Kani Polskiej w gminie Serock. Począwszy od ulicy Popowskiego do Nadbużańskiej powstała całkowicie nowa nawierzchnia, ustawiono krawężniki, a pobocze utwardzono kruszywem. Przebudowana droga zyskała również nowe oznakowania. Cały czas dzięki sprzyjającej pogodzie pełną parą idą prace przy przebudowie ulicy Suwalnej w Legionowie w okolicy skrzyżowania z ulicą Olszankową i Jaśminową.

10525795_808419159197065_8867286804725021068_n

Budowany wzdłuż stojących tam budynków wielorodzinnych chodnik podniesie poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza pieszych. Brak ciągu pieszego dawał się we znaki mieszkańcom, którzy musieli dojść poboczem do przejścia dla pieszych, by przedostać się na drugą stronę ulicy lub przekraczali ulicę w niedozwolonych miejscach. W wyniku zaplanowanych prac na przełomie listopada i grudnia powstanie tam nowy chodnik. Wyznaczone zostanie również dodatkowe przejście dla pieszych w okolicy ulicy Jaśminowej oraz przejście przez ulicę Olszankową. Przejście na wysokości przystanku autobusowego dodatkowo zyska azyl dla pieszych. Koszt współfinansowanej przez Gminę Legionowo przebudowy wyniesie 345 tys. zł. W Wieliszewie, a dokładnie w Olszewnicy Starej otwarto przy Szkole Podstawowej im. Bronisława Sokoła zmodernizowany plac zabaw wykonanego w ramach rządowego programu „Radosna szkoła”. Firma „Educarium” z Bydgoszczy zmodernizowała dotychczasowy stary plac za kwotę 127 700 zł, z czego połowę Gmina Wieliszew uzyskała w ramach dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zgodnie z wytycznymi Programu Rządowego „Radosna szkoła”, nawierzchnia placu zabaw jest wykonana w większości z nawierzchni bezpiecznej – pianki. Na placu zabaw ustawiono m.in.: zestaw wież z mostkami, przeplotniami, drabinkami, huśtawkę „bocianie gniazdo”, bujak oraz piaskownicę. Plac zabaw został ogrodzony oraz wyposażony w regulamin. W samym Legionowie w przedwyborczym czasie oddano do użytku kilka ważnych dla mieszkańców inwestycji. Otwarta została Listopadowa, ulica na granicy Legionowa i Jabłonny. To wspólna inwestycja miasta i Gminy Jabłonna. Modernizacja ulicy ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa w ruchu oraz zdecydowanie poprawia jakość dojazdów. Prace budowlane objęły odcinek do ulicy Zacisze w Legionowie. W ramach inwestycji zrealizowano: przygotowanie terenu, wycinkę drzew, zbudowanie wjazdów z kostki betonowej oraz chodnika. Ulica Listopadowa położona jest na granicy gminy Jabłonna i Legionowa, dlatego też obie gminy współfinansowały tę inwestycję. Koszt modernizacji ulicy wraz z oświetleniem wyniósł niespełna 650 tysięcy złotych. Podobnego otwarcia doczekała się ulica Polankowa, nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Kolejowej i zespół boisk na osiedlu Batorego

DSC_2363

Plany na Nowy Rok

Zgodnie z ustawą o Finansach Publicznych Zarząd Powiatu zobowiązany jest przedłożyć Radzie Powiatu w terminie do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy projekt uchwały budżetowej. Taki projekt budżetu Powiatu Legionowskiego na rok 2015 uchwalił tuż przed wyborami „stary” Zarząd Powiatu. Projekt zostanie przedłożony nowo wybranej Radzie Powiatu oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Projekt zakłada blisko 82 mln złotych dochodów ogółem, z czego dofinansowanie zewnętrzne zaplanowanych inwestycji to ok. 4,9 mln złotych. Na realizację zadań powiatu zaplanowano środki w kwocie ok. 90,5 mln złotych wydatków łącznie, w tym wydatki na inwestycje i zakupy inwestycyjne to blisko 16 mln złotych, co stanowi 18% wydatków ogółem. W ramach inwestycji zaplanowano m.in. przebudowę i modernizację odcinków dróg powiatowych, budowę kładki pieszo-rowerowej, kontynuowanie zadań związanych z rozbudową Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz termomodernizację dwóch obiektów szkolnych prowadzonych przez Powiat Legionowski. Za nami krótki przegląd. Nowo wybranym radnym wojewódzkim, powiatowym, miejskim i gminnym, jak i Prezydentowi, Burmistrzowi i Wójtom Legionowa, Serocka Nieporętu i przyszłemu włodarzowi Gminy Jabłonna składamy serdeczne gratulacje, życzymy owocnej pracy dedykując motto zamieszczone w nadtytule.
rc

szynobus2

2 201 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Debata debatą, a Zbyszek coraz bliżej z Markiem…

W minioną niedzielę, 23 listopada w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie odbyła się debata przedwyborcza z udziałem...

Zamknij