ggg ggg ggg

Czas ogromnego rozwoju miasta – burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer o dotychczasowych dokonaniach i zamierzeniach na przyszłość

Panie Burmistrzu mija 9 lat od kiedy sprawuje Pan urząd Burmistrza Ostrowi Mazowieckiej. Nie będę oryginalny i zapytam jak Pan ocenia sytuację miasta na przestrzeni lat, w których to Pan nim zarządzał?

Ostatnie kilka lat to czas ogromnego rozwoju miasta. W Ostrowi nigdy nie było prowadzonych aż tylu inwestycji w tak wielu obszarach. Od inwestycji drogowych, poprzez kulturę, oświatę i sport, aż po rozwój usług społecznych. Naszym celem jest zrównoważony rozwój miasta. Wśród przykładów najbardziej dobitnych są właśnie drogi i infrastruktura kultury. Zrewitalizowaliśmy budynki Jatek, Starej Elektrowni i biblioteki, wyremontowaliśmy Kino Ostrovia oraz powołaliśmy wspólnie z Ministrem Kultury, przy wsparciu ze środków UE, zupełnie nową instytucję, jedyne w Polsce Muzeum Pileckich.

A które ze zrealizowanych inwestycji drogowych uznaje Pan za kluczowe dla miasta?

W ostatnich dwóch kadencjach budowa i remonty dróg należały do inwestycji szczególnie oczekiwanych przez mieszkańców. Zbudowaliśmy kilkadziesiąt dróg na osiedlach oraz przebudowaliśmy lub wyremontowaliśmy główne ciągi komunikacyjne w mieście, w tym Sikorskiego, Prusa – Lubiejewska z dwoma rondami, 3 Maja, Różańska, Kościuszki z sygnalizacją świetlną przy LO, Szpitalną i Podstoczysko. Ogółem prace te objęły
ok. 90 ulic. Zbudowaliśmy parking przy szpitalu i cmentarzu na Wiśniowej oraz ok. 100 innych miejsc parkingowych wzdłuż remontowanych ulic. Aktualnie realizujemy tzw. łącznik ul. 3 Maja i ul. Trębickiego – drogę dojazdową do nowej szkoły i przedszkola przy ul. Partyzantów. Ulicy tej nadaliśmy niedawno nazwę – Lucyny i Wiesława Kolendów. Ponadto w zasadniczy sposób poprawiliśmy bezpieczeństwo ruchu drogowego w mieście poprzez budowę sieci ciągów pieszo-rowerowych. To ważne dla wszystkich użytkowników dróg, również dla kierowców samochodów.

A przygotowaliście jakieś plany na przyszłość w tym zakresie?

Mamy ok. 30 ulic w fazie dokumentacji, już zrealizowanej lub realizowanej. M.in. finalizuje się dokumentacja zupełnie nowej drogi, równoległej do Podstoczyska i odciążającej tę właśnie ulicę. Połączy ona ul. Małkińską
z ul. Broniewskiego i nowo wybudowaną ulicą Olszynową. Poprowadzimy w ten sposób nową trasą ruch tranzytowy od obwodnicy na S8 do Małkini. Dzięki temu zakłady przemysłowe będą mogły przenieść organizację swojego zaopatrzenia i tym samym odciążyć ul. Podstoczysko. Ponadto, trwają prace nad dokumentacją budowy tzw. małej obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej.
Ta inwestycja w 100% realizowana będzie przez samorząd województwa mazowieckiego.
Kończymy również dokumentację budowy ciągu pieszo – rowerowego będącego przedłużeniem tzw. Kubusia Puchatka: od ul. Prusa do ul. Sikorskiego w rejonie Ogrodu Działkowego MAZOWSZE. Zakryjemy rów melioracyjny i na nim wybudujemy oświetlony, i zaopatrzony w ławeczki ciąg rekreacyjny. Ogółem, od ul. 3 Maja do Sikorskiego będzie miał długość blisko 2 km i połączy ścieżki rowerowe od Komorowa aż do wylotu z Ostrowi w kierunku Kuskowizny, wzdłuż ul. Broniewskiego. W kolejnej kadencji wśród naszych drogowych priorytetów jest też budowa ulicy Bema i Wiśniowej.
To wróćmy, może, do spraw związanych z inwestycjami sportowymi.
W ubiegłej kadencji zbudowaliśmy Omegę – zadaszone lodowisko, które w okresie letnim wykorzystywane jest ma różne sposoby. Dużym przedsięwzięciem była przebudowa Stadionu Miejskiego. Nowa tartanowa nawierzchnia na bieżni i dla innych dyscyplin LA, nawodnienie płyty boiska, oświetlenie umożliwiające trenowanie piłki nożnej w sezonie jesienno-zimowym oraz termomodernizacja całego budynku MOSiR przy Warchalskiego. Aktualnie budujemy wraz z Powiatem Ostrowskim boisko ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem i zapleczem przy ul. Rubinkowskiego oraz, już samodzielnie, nową pełnowymiarową halę sportową przy ul. Partyzantów, jako część kompleksu szkolno-przedszkolnego. Możemy więc powiedzieć, że w kulturze i sporcie zrealizowaliśmy inwestycje o historycznym znaczeniu dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej.

A na ile te inwestycje poprawiły uczestnictwo w szeroko rozumianej kulturze i sporcie?

To istotne pytanie. Inwestycje w połączeniu z dobrą ofertą i sprawną organizacją znacząco zwiększyły liczbę osób korzystających z dostępnych zajęć.

Wspomniał Pan o budowie szkoły i przedszkola. Czy to jedyna inwestycja w oświatę?

Szkoła i przedszkole to niewątpliwie najbardziej imponująca inwestycja. Ogólny budżet tej inwestycji, wraz z zupełnie nową drogą dojazdową, wyniesie ponad 55 mln zł, z czego blisko 70% to wsparcie z rządowego programu Polski Ład. Podtrzymamy program „dwujęzyczne dzieci” oraz rozpoczniemy edukację muzyczną najmłodszych w nowo powołanej samorządowej Publicznej Szkole Muzycznej I stopnia. Ponadto, w rejonie Szkoły Podstawowej nr 2 rozpoczynamy budowę żłobka.

Panie Burmistrzu w ostatnim czasie Miasto kupiło budynek SDH. Czy ma Pan już konkretny plan na to co w nim się będzie działo?

Planujemy tam dzienny dom pobytu seniorów oraz działalność profilaktyczno – interwencyjną. W budynku znajdzie się także miejsce dla młodych dorosłych mieszkańców Ostrowi.
Do jego remontu, aranżacji oraz organizacji zajęć wykorzystamy środki pomocowe rządu i UE.

Co będzie stanowiło największe wyzwanie dla Miasta w najbliższych latach?

Wobec forsowanego w UE programu Zielonego Ładu wyzwaniem będzie gruntowna przebudowa systemu energetycznego w mieście i zapewnienie jego stabilności. Konieczność zmniejszenia emisji CO2 wymusza na nas zmianę źródeł ogrzewania w miejskiej ciepłowni. Dochodzi do tego problem braku własności gruntu przy ulicy Lipowej, gdzie zlokalizowany jest główny piec i system rozprowadzania ciepła. Ze względu na konieczność przygotowania się do konkursów na współfinansowanie tych zmian w nowej perspektywie finansowej UE doprowadzenie do zakupu tego gruntu przez miasto uznaję za kluczowe. Postawienie nowoczesnych instalacji na własnej nieruchomości, to warunek utrzymania stabilnych cen ogrzewania dla mieszkańców Ostrowi w przyszłości. Liczę, że w relacjach ze Spółdzielnią Mieszkaniową NASZ DOM nastąpi wreszcie przełom w tej sprawie i miasto będzie mogło kupić grunt pod instalacjami do produkcji ciepła. Ta sprawa jest dla mnie priorytetem.

Panie Burmistrzu, co Pan, jako kandydat na kolejną kadencję, chce zaoferować mieszkańcom Ostrowi Mazowieckiej? Czemu ponownie mają Panu dać mandat zaufania i wybrać Pana na urząd Burmistrza w kolejnej kadencji?

Moim największym atutem jest niewątpliwie doświadczenie i stabilny, trwały rozwój Ostrowi jaki zapewniliśmy w ostatnich latach. Z samorządem miejskim i powiatowym związany jestem od roku 2001. Ostatnie lata pokazały, że wraz ze współpracownikami i radnymi stanowiącymi większość w Radzie, zrealizowaliśmy bardzo ambitny program wyborczy z roku 2018 mimo pandemii, wojny, kryzysu energetycznego i inflacji. Były to przede wszystkim bardzo liczne, kosztowne inwestycje, na które zdobyliśmy wysokie wsparcie finansowe z zewnątrz. Dzięki nim oraz bardzo ciężkiej pracy wielu osób i różnych instytucji miejskich w Ostrowi dokonała się poprawa jakości codziennego życia. Tak, jak mówiliśmy pięć lat temu – Ostrów Mazowiecka stała się miastem dobrym na przyszłość. Pozwoliło to jednocześnie zachować stabilność miejskich finansów i przygotować liczne projekty do realizacji w kolejnej kadencji. Chcemy je wspólnie realizować kontynuując dobrą passę dla Ostrowi. Stąd też ponownie prosimy o poparcie i zapraszamy do współpracy. Gwarantujemy stabilny rozwój, dlatego działajmy wspólnie.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Janina Czerwińska

357 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konferencja naukowa
nt. krwiodawstwa i transplantologii pod hasłem „Kropla krwi darem życia”.

W czwartek, 7 marca 2024 r. w Powiatowej Hali Sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej odbyła...

Zamknij