ggg ggg ggg

Żywa lekcja historii o Powstaniu Styczniowym w Radzyminie

„Powstanie Styczniowe na terenie dawnego Powiatu Stanisławowskiego
i powiatów ościennych” – to tytuł niezwykle ciekawej prelekcji, którą dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie przygotował we współpracy z Biblioteką Publiczną MiG Radzymin, ceniony historyk, regionalista ze Stanisławowskiego Towarzystwa Historycznego p. Bogdan Kuć.

W poniedziałek, 19 lutego br. uczniowie klas: VII a, VII f i VIII d ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie pod opieką nauczycieli, uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii, zorganizowanej w Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina. Prelekcję o wymownym tytule: „Powstanie Styczniowe na terenie dawnego Powiatu Stanisławowskiego i powiatów ościennych” poprowadził p. Bogdan Kuć, historyk, regionalista ze Stanisławowskiego Towarzystwa Historycznego.
Przypominając przyczyny wybuchu Powstania Styczniowego badacz dziejów regionalnych bardzo szczegółowo omówił wydarzenia tamtych pamiętnych dni, które miały miejsce w Radzyminie, jego okolicach i dawnym powiecie stanisławowskim. Pan Bogdan, jak sam przyznał gromadził materiały i artefakty dotyczące styczniowego zrywu przez ponad 30 lat. Według jego ustaleń ponad 60 mieszkańców naszego miasta znanych z nazwiska, brało udział w Powstaniu Styczniowym. Jedni szyli mundury, inni byli w powstańczej żandarmerii, zbierali fundusze na rzecz zrywu lub walczyli w powstańczych partiach. Kilku z nich za udział w Powstaniu Styczniowym powieszono na radzymińskich „Gródkach”. Wielu skazano na katorgę i zsyłkę na Syberię. Innych za jakikolwiek odruch poparcia zrywu skazywano na grzywny. Fantastycznym uzupełnieniem prelekcji była przygotowana przez prelegenta wystawa. Można było zobaczyć oryginalne, podniesione z miejsc bitew i potyczek artefakty – kule, broń białą, czy też słynne kosy. Całości dopełniały repliki powstańczego ubioru. Warto podkreślić, że pan Bogdan Kuć w Stanisławowie przygotowuje swój prywatny skansen, w którym udostępni dla zwiedzających ponad 6 tysięcy artefaktów zebranych na polach bitewnych Powstania Styczniowego. Z pewnością odwiedzimy skansen, gdy będzie już gotowy.
To była dla nas bardzo ciekawa i pożyteczna żywa lekcja historii. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek i faktów, które uporządkowały i pogłębiły naszą wiedzę o największym polskim narodowym zrywie.

/Koło Historyczne „Wiarus”/

702 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Autobusy z dopłatą i oznakowaniem

Decyzją Wojewody Mazowieckiego Powiat Legionowski uzyskał dopłatę z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na współfinansowanie publicznego transportu...

Zamknij