ggg ggg ggg

Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych walczących pod Świdnem (gm. Wierzbno) w powiecie węgrowskim

Z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego, w gm. Wierzbno na terenie powiatu węgrowskiego odbyły się uroczystości upamiętniające Bitwę pod Świdnem zwaną również Bitwą pod Czerwonką – stoczoną 29 października 1863 roku. Odsłonięto Pomnik Bitwy pod Świdnem i złożono hołd poległym.

29 października 2023 r. odbyła się piękna i wzruszająca uroczystość odsłonięcia Pomnika Bitwy pod Świdnem w Gminie Wierzbno. W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego upamiętniona została dziś jedna z największych potyczek powstańczych na terenie powiatu węgrowskiego. Bitwa pod Świdnem odbyła się 29 października 1863 roku. Oddział 100 Powstańców został zaatakowany przez ponad 600 żołnierzy carskich, w tym 200 konnych. Wobec przeważającej siły wroga Powstańcy przegrupowali się i części udało się po walce ukryć w lesie. Poległo 17 Polaków, pochowani zastali na cmentarzu w Wierzbnie.
Bitwa pod Świdnem została upamiętniona nietypowym pomnikiem, który tworzą trzy kosy– nawiązujące do walki Powstańców w Bitwie pod Węgrowem z 1868 r. W centrum monumentu umieszczono herb Powstania Styczniowego składający się z Orła Białego, litewskiej Pogoni i wizerunku św. Michała Archanioła. Pod herbem znajduje się tekst z aktu zgonu poległych w bitwie pod Świdnem spisany przez ówczesnego proboszcza z Wierzbna ks. Jana Niemyskiego. Walczących pod Świdnem upamiętniono dzięki inicjatywnie wywodzącego się ze Świdna st. bryg Adama Krasuskiego, profesora Akademii Pożarniczej w Warszawie i radnego Rady Powiatu Łukasza Komorowskiego, który zajął się także wszelkimi sprawami organizacyjnymi wydarzenia ( w tym: pozyskaniem placu i wszelkich zezwoleń na budowę pomnika). Monument zaprojektował i wykonał artysta Pan Artur Banasiak.
Uroczystości odbyły się z udziałem pocztów sztandarowych, gości i mieszkańców, którzy oddali hołd poległym Powstańcom poprzez wspólną modlitwę, okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów. W wydarzeniu udział wzięli: senator RP Maria Koc, poseł Maciej Górski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, starosta węgrowski Ewa Besztak, członkowie Zarządu Powiatu Artur Lis i Tadeusz Kot, radny Rady Powiatu Łukasz Komorowski, wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski i przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Karczewska wraz z radnymi, strażacy z OSP Wierzbno, młodzież wraz z nauczycielami oraz okoliczni mieszkańcy i zaproszeni goście. Uroczystość uświetnili swą obecnością uczniowie z ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie ubrani w repliki strojów powstańczych i młodzież z klas mundurowych.
Zebrani wysłuchali m.in. dwóch referatów historycznych, które wygłosili: dr Rafał Dmowski i Pan Roman Postek. Wśród okolicznych mieszkańców z pokolenia na pokolenie przekazywano informację o bohaterskich walkach oddziału składającego się ze 100 Powstańców, który został zaatakowany przez ponad 600 żołnierzy carskich. Powstańców przez wiele miesięcy wspierali mieszkańcy okolicznych miejscowości. Wobec przeważającej siły wroga Powstańcy przegrupowali się i części z nich udało się po walce ukryć w lesie. Polegli pochowani zastali na cmentarzu w Wierzbnie.
Kolejnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Św. Stanisława BM w Czerwonce – Liwskiej. Po jej zakończeniu w świątyni odbył się koncert „W drodze do Niepodległej” w wykonaniu Zespołu Kameralnego Kaszubsko-Pomorskiej Orkiestry Filharmonicznej.

/oprac. KW, zdjęcia Dolina Liwca Sakowski/

375 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Festiwal Filmowy NNW – Łochów 2023

Tegorocznym „Retrospektywom Festiwalu Filmowego NNW - Łochów 2023” przyświecała idea przywrócenia pamięci i upowszechnienia wiedzy na temat postaw osób, które...

Zamknij