– Oddajemy hołd polskim żołnierzom, którzy w 1920 r. zatrzymali nawałę bolszewicką pod Warszawą. To oczywiście Ossów, Radzymin, ale także ważna bitwa tu, pod Kuligowem – podkreślił Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który w ubiegłą sobotę, 2 września wziął udział w uroczystościach w Kuligowie, będących zwieńczeniem obchodów 103. rocznicy Cudu nad Wisłą w Powiecie Wołomińskim.
Tegoroczne wydarzenie w Kuligowie, zorganizowane zostało przez Starostę Wołomińskiego Adama Lubiaka.
Obchody odbywające się pod hasłem: „Siła i Bezpieczeństwo. Służby mundurowe w obronie Ojczyzny”, objęte zostały patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
Zgodnie z doroczną tradycją, patriotyczną celebrę w Kuligowie zainaugurowała uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i jej Obrońców, którą o godz. 14.00 odprawiono w Kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Loretańskiej.
Po zakończeniu Mszy Św. uczestnicy przemaszerowali pod obelisk, upamiętniający walki policjantów z nawałą bolszewicką w 1920 r., przy którym odbyła się dalsza część uroczystości z udziałem policyjnej asysty honorowej i sygnalisty Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.
Ceremonię złożenia kwiatów poprzedziło posadzenie Dębu Pamięci, przywołującego do żywych nazwisko Komisarza PP Aleksandra Stabholza (ur. 8 I 1887 r. w Warszawie, zamordowanego przez NKWD po 5 IV 1940 r. na Ukrainie). W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Katyń…ocalić od zapomnienia” aktu tego dokonali: Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Radna Sejmiku Woj. Mazowieckiego Katarzyna Lubiak, Szef GP MSWiA Michał Prószyński oraz Małgorzata Włodek ze środowiska OS Rodzina Policyjna 1939 r.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, administracji państwowej i gości, a wśród nich m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Cezary Wnuk i Wiesław Mędrzycki, Z-ca Wójta Gminy Dąbrówka Agnieszka Gryglas, Dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP insp. Robert Horosz, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie mł. bryg. Edward Szymankiewicz, poczty sztandarowe jednostek OSP i LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Urlach oraz młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej (wraz z prezesem Władysławem Kolatorskim i nauczycielami, m.in. p. Grzegorzem Jeleniem – pomysłodawcą Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”).
Następnie, uczestnicy uroczystości przemaszerowali na nadbużańskie błonia, gdzie odbył się piknik wojskowo-policyjny z wieloma atrakcjami.
Przez całe popołudnie można było z bliska podziwiać najnowocześniejszy sprzęt i uzbrojenie, znajdujące się na wyposażeniu Wojska Polskiego i Policji. Na zwiedzających czekały liczne stoiska informacyjno-edukacyjne służb mundurowych, wojskowa grochówka, grill oraz dmuchańce dla najmłodszych. Publiczność mogła zobaczyć dynamiczny pokaz wydzielonej jednostki specjalnej CPKP „BOA” (niestety, w tym roku bez udziału śmigłowca).
Po koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oficjalnego powitania gości i uczestników pikniku dokonał gospodarz wydarzenia Starosta Wołomiński Adam Lubiak. Zgromadzeni z uwagą wysłuchali wystąpienia Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka:Zbierając się co roku w tym miejscu, oddajemy hołd polskim żołnierzom, którzy w 1920 r. zatrzymali nawałę bolszewicką pod Warszawą. To oczywiście Ossów, Radzymin, ale także ważna bitwa tu pod Kuligowem, kiedy to 17 sierpnia 1920 r. policjanci, którzy służyli w Wojsku Polskim – funkcjonariusze policji konnej z Warszawy, Łodzi, Polesia wykonali szarżę na forsujących Bug żołnierzy Armii Czerwonej. Żołnierzy z artylerii, żołnierzy uzbrojonych w broń maszynową. To była szarża pokazująca męstwo, determinację w obronie Polski. Dzięki temu, dzięki takiej postawie odradzająca się Polska po 123 latach niewoli została obroniona – podkreślił Minister Mariusz Błaszczak. Szef MON przypomniał także o służbie żołnierzy na granicach naszych kraju:
To właśnie służby stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Żołnierze Wojska Polskiego reagują na próby sforsowania naszej granicy z Białorusią przy użyciu migrantów przez reżim białoruski i współpracy niewątpliwie z Rosją. Ten atak został odparty w listopadzie 2021 r. dzięki właśnie twardej i stanowczej postawie żołnierzy Wojska Polskiego, ale także policjantów i Straży Granicznej – mówił minister. – Bardzo serdecznie zachęcam do przystępowania do Wojska Polskiego. Do wspierania działań związanych ze wzmocnieniem Wojska Polskiego. Zachęcam, żeby zawsze stać murem za polskim mundurem – zaapelował Minister, który w trakcie pikniku odwiedził stoiska wojskowe, aby porozmawiać z żołnierzami i zwiedzającymi.
W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego okolicznościowy list, skierowany do uczestników obchodów odczytał Dyrektor Gabinetu Politycznego MSWiA Michał Prószyński.
Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na huczne świętowanie na nadbużańskich błoniach w Kuligowie. Na scenie wystąpiły popularne zespoły: Explozja, Skalar’s oraz News. Na zakończenie organizatorzy przygotowali również widowiskowy pokaz laserów.
Warto w tym miejscu raz jeszcze powtórzyć, że w tym roku to nie Gmina Dąbrówka, lecz Powiat Wołomiński był organizatorem obchodów, upamiętniających bohaterskich żołnierzy i policjantów z Dywizjonu „Huzarów Śmierci”, którzy 17 sierpnia 1920 roku stoczyli zwycięską bitwę z bolszewikami.
Bój pod Kuligowem, zamykający niejako Bitwę pod Radzyminem 1920 r. przez dziesiątki lat pozostawał niemal całkowicie zapomniany. Przywrócenie pamięci o tym ważnym wydarzeniu historycznym postawił sobie za cel dopiero Wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski wraz z lokalnymi środowiskami historycznymi i rekonstrukcyjnymi. Zaczęło się w 2015 r. od pierwszej skromnej inscenizacji, zorganizowanej w Skansenie w Kuligowie (na której honorowym gościem był ówczesny Poseł, a obecnie Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak). W kolejnych latach, dzięki staraniom samorządu gminy i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce Anny Manieckiej, idea stała się instytucją, a „Huzarzy Śmierci w Kuligowie” sztandarowym wydarzeniem w kalendarzu imprez na terenie Gminy Dąbrówka.
W tym roku nieoczekiwanie zmienił się organizator i zmieniła nazwa wydarzenia. Pocieszające jest jednak to, że idea kultywowania pamięci o Bohaterach spod Kuligowa została podtrzymana.
Gratulując Staroście Wołomińskiemu sukcesu organizacyjnego, wypada nadmienić, że partnerami tegorocznego wydarzenia byli: Fundacja KGHM, Fundacja PGE, Fundacja PGZ, Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
/opr. R.S. Lewandowski;
foto: KW, G. Jeleń/