ggg ggg ggg

Stało się! Mamy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie!

We wtorek, 15 sierpnia o godzinie 15.00 odbyła się uroczystość symbolicznego przekazania kluczy do budynku Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie. Pierwsza w Polsce placówka, upamiętniająca wojnę polsko-bolszewicką jest nowym oddziałem Muzeum Niepodległości.

– Obejmując urząd Burmistrza, tak jak i moi poprzednicy, chciałem przywrócić w sercach radzyminiaków dumę z bycia mieszkańcem Gminy Radzymin i budować taki Radzymin, z którego Bohaterowie, którzy tu polegli, mogliby być dumni. Dzisiaj, w 103. rocznicę „Cudu nad Wisłą” jesteśmy świadkami zwieńczenia kolejnego pięknego i bliskiego wielu sercom dzieła, jakim jest zakończenie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie. Siłami samorządowymi: Gminy Radzymin i Województwa Mazowieckiego mogliśmy zrealizować nasze wielkie radzymińskie marzenie – powiedział Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, podczas uroczystych obchodów 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
We wtorek, 15 sierpnia Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przekazali na ręce dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie Tadeusza Skoczka klucze do budynku upamiętniającego Wielkie Zwycięstwo Polaków w 1920 roku. Radzymińska placówka jest nowym oddziałem Muzeum Niepodległości.
W nowo otwartej siedzibie Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński i Marszałek Adam Struzik podpisali akt notarialny – umowę darowizny, na podstawie której obie strony stały się współwłaścicielami nieruchomości w Radzyminie, przy al. Jana Pawła II 64.
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Poseł Bożena Żelazowska, Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Piotr Kandyba, Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jadwiga Zakrzewska, Przewodniczący Rady Muzeum Niepodległości Jan Sęk, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk, Radna Powiatu Marta Rajchert, Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka wraz z Radnymi oraz mieszkańcy.
Uroczystość uświetnił występ Towarzystwa Śpiewaczego HARFA z Warszawy. Odbyła się także premiera filmu „Bitwa Warszawska 1920 – HISTORIE NIEZNANE” w reżyserii Michała Kamińskiego. Dokument, który powstał we współpracy z Międzyszkolnym Klubem Historycznym im. AK Ziemi Radzymińskiej oraz Towarzystwem Przyjaciół Radzymina przybliża tragiczne losy ks. Andrzeja Rudzkiego i kierownika Szkoły Dominika Rusiniaka, którzy w 1920 r. zostali uprowadzeni i zgładzeni przez bolszewików.
Ceremonię przekazania kluczy poprzedził przemarsz ze 103-metrową Biało-Czerwoną flagą, którą ponieśli z rynku do muzeum uczniowie zrzeszeni w MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej. Na lądowisku papieskim obok Cmentarza Poległych muzeum zorganizowało piknik historyczny i plenerową wystawę.
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie ma blisko 700 m² powierzchni i mieści się naprzeciwko Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie. Jego siedzibą jest zrewitalizowana zabytkowa Świetlica Pielgrzyma z 1935 r., rozbudowana o pawilon ekspozycyjny. Koszt inwestycji wyniósł ponad 10 mln zł.
Cieszy fakt, że w Mieście Cudu nad Wisłą powstała nareszcie instytucja, która poprzez działalność naukową, wydawniczą i wystawienniczą w nieoceniony sposób przysłuży się do upowszechniania wiedzy o historii ziemi radzymińskiej. Choć radzymińskie muzeum nie dorównuje rozmiarami powstającej placówce w Ossowie z pewnością będzie ważną atrakcją turystyczną na mapie Powiatu Wołomińskiego i Mazowsza.
W radzymińskim oddziale Muzeum Niepodległości, którego kierownikiem jest Adam Bacławski będzie prezentowana ekspozycja stała o wartości około 4,3 mln zł ukazująca szeroki kontekst Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz wojny polsko-bolszewickiej. Znajdą się tu materiały z epoki, m.in. odezwy, plakaty, zarządzenia afisze i inne dokumenty życia społecznego.
Zwiedzający będą mogli zapoznać się z bogatą kolekcją malarstwa tematycznie związanego z rokiem 1920 oraz przypinkami, medalami czy odznakami, które żołnierze prezentowali na swoich uniformach w czasie konfliktu. Otwarcie wystawy jest planowane w 2024 r.

/opr. R.L.; foto: G. Jelen; Gm. Radzymin/

449 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piknik Sportowo – Rekreacyjny

Zamknij