ggg ggg ggg

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia w sercach wszystkich Polaków

Jak co roku w Wyszkowie upamiętniana jest rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 2023 r. obchodzono w mieście kolejną 79. rocznicę tradycyjnie przy pomniku Gloria Victis i pomniku AK obwodu „Rajski Ptak” oraz na rondzie przy Pułtuskiej.

O godzinie 17:00 (chwila wybuchu Powstania Warszawskiego) w Wyszkowie zamiera ruch w miejscu obchodów, na rondzie i ulicach Pułtuskiej i Sowińskiego, na placu, gdzie wyszkowianie upamiętnili pomnikami bohaterów walk i II wojny światowej, a corocznie pod pomnikiem Gloria Victis oddają hołd powstańcom tragicznego Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r. wybuchło powstanie, które trwało
63 dni i chociaż zakończyło się klęską, a mieszkańcy Warszawy trafili do obozów przejściowych i niemieckich, było wielkim zrywem, aby odzyskać wolność. Jak mówiła prowadząca uroczystość naczelnik promocji w starostwie wyszkowskim Ewa Michalik – „Chcieli być wolni i wolność zawdzięczać sobie samym”. Po powstaniu nastąpił wyjątkowo barbarzyński akt ze strony Niemców – spalono i zburzono prawie całą Warszawę. Nie tylko zginęło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy AK i od 150 do 180 tysięcy cywilów, ale stolicę Polski zniszczono w ok. 85%. Do dnia dzisiejszego Polska nie doczekała się reparacji za metodyczne i świadome zniszczenia wojenne Warszawy i Polski przez Niemcy.
W Wyszkowie 1 sierpnia 2023 r. w momencie godziny „W” rozbrzmiewały syreny, zamarł ruch na ulicach, a na rondzie jak w latach ubiegłych powiewały flagi i odpalono biało – czerwone race. Zebrani odśpiewali hymn Polski, a następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis na skwerze obok.
W tym dniu wartę przy pomniku pełnili żołnierze 52 batalionu Lekkiej Piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kwiaty złożyli i zapalili znicze przedstawiciele wyszkowskiego samorządu, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, ugrupowań politycznych, szkół, organizacji pozarządowych, wyszkowscy harcerze oraz zuchy z Hufca ZHP Rój Promienistych, przedstawiciele klubu motocyklowego Free Horses i kibice Bugu Wyszków oraz mieszkańcy Wyszkowa.
Druga część uroczystości, czyli koncert pt. „Śpiewamy (nie)zakazane piosenki” odbył się na Placu Miejskim. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie pod batutą Józefa Bieganowskiego oraz soliści przygotowali (nie)zakazane piosenki do wspólnego śpiewania. Koncert poprowadziła Karolina Karłowicz. Zebranym mieszkańcom podobnie jak w roku ubiegłym rozdano specjalne śpiewniki z utworami tematycznie związanymi z okresem wojny, powstania i walk partyzanckich. Wystąpili śpiewacy operowi:
Anna Grabowska-Nadwodna (sopran), Krzysztof Ciupiński-Świątek (tenor) i Piotr Rafałko (tenor). W programie koncertu znalazły się utwory takie jak: „Hymn Szarych Szeregów”, „Dziś idę walczyć mamo”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „Warszawianka”, „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”.

/KW, foto Łukasz Obrębski/

490 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pierwszy Jarmark Gwizdalański już za nami!

W minioną sobotę, 5 sierpnia w Gwizdałach przy Muzeum Gwizdka odbył się Jarmark Gwizdalański, na który MiGOK otrzymał dofinansowanie z...

Zamknij