W niedzielnej Bitwie Regionów 16 lipca 2023 r. odbyła się kolejna edycja Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich w Golądkowie, w powiecie pułtuskim. Konkurs, w którym swe najlepsze potrawy zaprezentowały 22 KGW, mimo lejącego się z nieba żaru, cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Podczas „Pikniku z Produktem Polskim”, który został zorganizowany przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczewgo w Golądkowie odbyły się powiatowe eliminacje do kolejnej edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich – Bitwa Regionów. Wydarzenie zorganizował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy zaangażowaniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Celem konkursu jest między innymi promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego. Prace oceniała komisja konkursowa w składzie: Przewodniczący – Włodzimierz Żbikowski, reprezentujący Stowarzyszenie Wspólnota Polska Dom Polonii w Pułtusku, Jerzy Wal – KOWR w Warszawie, Teresa Gąsiorowska – KRUS w Pułtusku, Magdalena Krokwińska – ARiMR w Golądkowie. Podczas pikniku goście i mieszkańcy mogli spróbować wielu smakowitych potraw przygotowanych przez wystawców.
Jednym z uczestników spotkania był minister Henryk Kowalczyk, który podsumowując tą piękną inicjatywę i imprezę w Golądkowie stwierdził: „Drogie Panie i drodzy Panowie, (którzy coraz śmielej angażujecie się w działalność Kół)! Wielkie podziękowania przede wszystkim za Waszą stałą pracę, nie tylko za tę dzisiejszą, ale za to, że tak aktywnie tworzycie Koła i uczestniczycie w ich życiu. Uproszczona rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz stałe dofinansowanie na bieżące funkcjonowanie spowodowały ich znakomity rozwój. Tegoroczne dofinansowanie jest prawie dwa razy większe niż w latach poprzednich. Mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie nadal wzrastało po to, żeby praca i wysiłek Kół Gospodyń Wiejskich były doceniane. Ta praca to nie tylko promocja produktu polskiego, promocja żywności. To także ważne, by się spotykać, wstać z kanapy, sprzed telewizora i wspólnie coś robić. To budowanie wspólnoty na wsiach i myślę, że to jest najważniejszy cel i najważniejszy efekt działalności Kół Gospodyń Wiejskich. Temu kibicuję, podziwiam i wspieram. Próbowałem wielu potraw, były znakomite. Po pierwsze: najlepsze na świecie, bo polskie, a po drugie: najlepsze, bo przygotowane na podstawie regionalnych receptur tak sprawnymi rękami gospodyń. Gratuluję wszystkim uczestniczkom i uczestnikom konkursu, a przede wszystkim laureatom”.
Wyróżnione zostało Koło Gospodyń Wiejskich w Dębinach Nad Stawem, a zdobywcami zostali: III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Pokrzywianki z Pokrzywnicy; II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Wysokie Obcasy z Winnicy, I miejsce – Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Drwałach.
/oprac. J.Cz./