W dniu 20 lipca 2023 r. (czwartek) odbyła się wyjątkowa uroczystość w gminie Sadowne – obchodzono jubileusz Zespołu Śpiewaczego „Sadowianki”. W obchodach uczestniczył wicestarosta powiatu węgrowskiego Marek Renik.
W ramach programu Jubileuszu zaplanowano uroczystą Mszę Świętą w parafialnym Kościele św. Jana Chrzciciela w Sadownem, przejażdżkę bryczkami oraz wspólną biesiadę z okazji 50 – lecia „Sadowianek”. Wicestarosta Marek Renik zwrócił się z gratulacjami i podkreślał jak wielką rolę pełnią członkowie zespołu dla podtrzymania tradycji, kultywując pamięć o obyczajach i przekazując je kolejnym pokoleniom oraz zachowując dziedzictwo: pieśni i piosenki ludowe, obrzędy, a nawet tworząc kolejne dzieła. Jestem pełen podziwu dla artystycznej działalności Sadowianek. Uważam, że kultura ludowa i tradycja są podstawą naszej tożsamości, polskości. A członkowie tego zespołu od 50 lat dbają o nasz dorobek w tym zakresie gromadząc i odtwarzając zapomniane pieśni i obrzędy. Mam szczególny sentyment do kultury ludowej, dlatego tym bardziej doceniam to co robią Sadowianki. Życzę dalszych sukcesów i nieustającej radości ze śpiewu! powiedział Wicestarosta.
Zespół SADOWIANKI powstał w 1973 roku przy ówczesnym Kole Gospodyń Wiejskich działającym w Sadownem i uświetniał imprezy gminne takie, jak dożynki, akademie, czy Dzień Kobiet poprzez wykonywanie piosenek ludowych lub wystawianie tzw. teatrzyków. W latach 80-tych zespół przy KGW w Sadownem brał udział w licznych Wojewódzkich Przeglądach Kultury Ludowej, gdzie wykonywał piosenki ludowe podlaskie (również o tematyce wojskowej, czy też pogrzebowej), zajmując czołowe miejsca lub zdobywając wyróżnienia za autentyczność wykonania. Koło Gospodyń Wiejskich w Sadownem przestało istnieć, ale zespół śpiewaczy pozostał. SADOWIANKI nadal śpiewają, a przyświeca im ciągle ta sama myśl przewodnia: „Jak umiemy, tak śpiewamy, z piosnką radość zostawiamy”. Repertuar zespołu stanowią przede wszystkim tradycyjne piosenki ludowe, ale również jest miejsce na piosenki religijne i kolędy(Jasełka), poezję klasyczną opartą na uczuciach, własnych przeżyciach i doznaniach, poezję ludową, czy komedię i dowcip związany z dawną polską tradycją (Zapusty). Bardzo dużo wniosła do zespołu pani Genowefa Sych, która doskonale pamiętała słowa i melodie starych ludowych piosenek. Zespół liczy 15 pań i dwóch panów – wszyscy śpiewają amatorsko. Kierownikiem zespołu SADOWIANKI jest Krystyna Wetoszka, która pełni tę funkcję od 1987 roku. Zespołowi akompaniuje akordeonista – Andrzej Olton. Nad właściwym brzmieniem piosenek i doborem repertuaru stosownie do okoliczności czuwa od 2002 r. – Barbara Wróbel.
/oprac. J.Cz./