ggg ggg ggg

DNI MIASTA KOBYŁKA 2023

Trzydniowe obchody tegorocznych Dni Kobyłki rozpoczęły się w piątek, 2 czerwca a zakończyły w niedzielę, 4 czerwca. Dopisała pogoda i frekwencja, a w bogatym i różnorodnym programie wydarzeń każdy, bez względu na wiek i zainteresowania mógł znaleźć coś naprawdę ciekawego.

Dni Kobyłki 2023 rozpoczęły się w piątek od wydarzeń odbywających się pod Patronatem Burmistrz Kobyłki Edyty Zbieć.
Pikanterii miejskiemu świętowaniu już na starcie dodała II edycja ogólnopolskiego konkursu ostrego jedzenia „Będzie Piekło”, w którym na zwycięzcę czekała atrakcyjna nagroda – Thermomix.
Konkurs, którego organizatorem był Patryk Pedros dostarczył wielu emocji zarówno zawodnikom, jak też kibicom.
I miejsce wywalczył Marcin Rej z Wrocławia, II miejsce Paweł Stefanowski z Sosnowca, III miejsce zdobyła Ania Rej z Wrocławia.
– Nasz konkurs staje się coraz bardziej znany w świecie koneserów papryk i pikantnych potraw, w tej edycji oprócz zawodników z innych miast (Warszawa, Wrocław, Poznań, Sosnowiec, Wojcieszyn, Ostrówek, Wołomin) był również zawodnik z Czech – podkreśliła Burmistrz Edyta Zbieć składając gratulacje laureatom i wszystkim zawodnikom, wśród których znalazło się także sześciu śmiałków z Kobyłki.
Tego dnia odbyła się również hip-hopowa impreza 18 plus, czyli Icotozacypher vol. 5 – Live Band Session (wokal: Iktotujestjohny, JestemEso, Dread WF, Czarny Brat/gitara: Anna Piróg i Konrad Oczkos, bass: Rafał Wiśniewski, perkusja: Aleksander Kielak. Prowadzenie: Karol Zimowski, a za konsolą: PITI PLANKTON). W trakcie wydarzenia odbyła się IV edycja bitwy na zwrotki – wygrał ją IKtoTuJestJohny, oraz graffiti jam, którym zajęła się ekipa WZR). Zwieńczeniem pierwszego dnia obchodów był stand-up Tomasza Borasa oraz wspaniały koncert polskiego rapera i autora tekstów – Beteo.
Sobota obfitowała w szereg atrakcji, zapewniających rozrywkę wszystkim mieszkańcom!
Oficjalnego otwarcia Dni Kobyłki dokonały wspólnie:
Burmistrz Edyta Zbieć wraz z Dyrektor MOK Agnieszką Kacprzak.
Wydarzenia sceniczne zainaugurował występ Natalii Kaczmarek, następnie na scenie zaprezentowały się wszystkie sekcje taneczne, prężnie działające przy Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce (Natalia Ilach – pokaz sekcji tańca towarzyskiego, kids dance mix i kids latino solo, Iryna Kupriianova choreograf oraz dzieci z sekcji balet, jazz i taniec współczesny do spektakli tanecznych „Po burzy” i „Zima w ogniu”). Rozrywki dostarczyły także animacje z Jo Art Show, występ Iluzjonisty Kabaretowego („PAN ŁI”) oraz koncert zespołu Bovska.
W tym samym czasie, wiele ciekawych rzeczy działo się też poza sceną. W namiocie miejskim można było przy kawie i ciastku porozmawiać z Burmistrz Edytą Zbieć, a w namiocie Rady Miasta z Radnymi, którzy ponadto przygotowali quiz wiedzy o Kobyłce, w którym nagrodami były gadżety z logo miasta oraz vouchery do kobyłkowskich cukierni (co godne podkreślenia, ufundowane przez wszystkich Radnych z funduszy składkowych).
Na zgłodniałych czekały food trucki, na najmłodszych dmuchańce, a na całe rodziny stoiska przygotowane przez kobyłkowskie instytucje i organizacje. Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła na: warsztaty z malowania eko toreb, malowanie buziek, grę w double duże dla chętnych w formie konkursu, warsztaty z robienia przypinek (postacie z bajek), warsztaty z robienia magnesów oraz zakładek eco – tektura, drewno, decoupage. Przygotowano strefę relaksu z Dyskusyjnym Klubem Książki, kiermasz książek oraz Drzewo Życzeń dla Miasta, na którego liściach każdy mógł wpisać swoją dedykację. Stoisko Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobyłce oferowało breloczki z koralików i animacje z rolek papieru, szkicowanie portretów i malowanie twarzy, animacje z chustą Klanza, bańki mydlane i zabawę z balonami.
Z kolei, Stowarzyszenie Qźnia Qznia zaprosiło młodzież na warsztaty malowania kamieni, warsztat rękodzielniczy – bransoletki, breloczki, warsztaty „Zrób swoją ramkę” oraz gry planszowe.
Strażacy OSP Kobyłka zachęcali do udziału w szkoleniach z obsługi defibrylatorów AED, a także do zapoznania się z nowoczesnym wyposażeniem gaśniczym. Obozowisko harcerskie rozbił Szczep 4 DH i GZ w Kobyłce oferując: gry, zabawy, animacje i naukę pierwszej pomocy, a także ciasta i lemoniadę.
Miłośnicy lokalnej historii mogli odwiedzić stoisko Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka, na którym można było nabyć publikacje historyczne (m.in. najnowszą książkę TPMK pt. „Dzieje Kobyłki – Migawki Pamięci” oraz zapoznać się z wyrobami Persjarni Zembrzyckich i wziąć udział w wiązaniu pasów.
Interesujące stoisko wystawiło także Stowarzyszenie Inna Strona Miasta, oferując strefę z materiałami dotyczącymi działalności Stowarzyszenia oraz materiałami dotyczącymi historii i tradycji miasta, promocję książki pt. „Kobyłeckie Głowy” o pasach kontuszowych z persjarni w Kobyłce, prezentację makiety Kobyłki pokazującej jak wyglądało miasto w latach 1801-1804 oraz „Walizki Wspomnień” – z materiałami dotyczącymi lokalnej tradycji i historii miasta i jego mieszkańców.
Wydarzeniem wieczoru był koncert zespołu Ich Troje, w trakcie którego tłumnie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć największe przeboje tej formacji z ostatnich dwóch dekad (m.in. „A wszystko to…”, „Zawsze z Tobą chciałbym być”, „Wypijmy za to!”, „Babski świat”, „Powiedz”) i spotkać się z Michałem Wiśniewskim! Całości dopełniła przepiękna choreografia, barwne stroje, i niesamowite wizualizacje, czyli wszystko to, do czego zespół przez lata przyzwyczaił swoich fanów!
Natomiast trzeci dzień świętowania w Kobyłce, okazał się prawdziwą eksplozją kolorów!
Oprócz szaleństwa z kolorowym proszkiem na odwiedzających czekały stoiska z atrakcjami przygotowanymi przez MOK, kiermasz i fotobudka przygotowana przez Radę Rodziców Przedszkola nr 1, a także stoisko UM Kobyłka (program „Czyste Powietrze”, czipowanie zwierząt). Tego dnia odbyła się również VII edycja pikniku historycznego „Spotkanie z historią”, podczas którego można było zobaczyć pokazy uzbrojenia, manewrów i musztry. (Część pokazów w wykonaniu rekonstruktorów grupy Dragoni Fredry, z której większość członków pochodzi z Kobyłki. Pozostałe pokazy w wykonaniu zaprzyjaźnionych grup, odtwarzających czasy od średniowiecza do II wojny światowej). Ponadto, można było wysłuchać opowieści o życiu obozowym w różnych wiekach, zapoznać się z dawnym rzemiosłem i pracą rękodzielniczą.
Wielkie słowa uznania dla organizatorów i wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tak fantastycznego i wielopłaszczyznowego wydarzenia. Kobyłka po raz kolejny dała przykład sąsiadom, jak powinno wyglądać miejskie świętowanie!
/opr. KW; foto: KW; UM Kobyłka, MOK/

781 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piknik Strażacki w Rudzie z atrakcjami dla najmłodszych!

W sobotę, 3 czerwca do wspólnej zabawy z okazji Dnia Dziecka, zaprosili najmłodszych mieszkańców strażacy OSP Ruda we współpracy z...

Zamknij