ggg ggg ggg

Kajakiem przez historię ziemi radzymińskiej…

W sobotę, 27 maja Towarzystwo Przyjaciół Radzymina niezwykłym wydarzeniem zainaugurowało radzymińskie obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Był nim kilkugodzinny Spływ Kajakowy rzeką Rządzą – Szlakiem 1. linii obrony Warszawy w sierpniu 1920 roku!

SONY DSC

Trasa pierwszego spływu szlakiem pierwszej linii polskiej obrony z 1920 roku obejmowała dolny bieg Rządzy na odcinku od Starego Kraszewa do Starych Załubic.
Podczas wodnej wędrówki śladami regionalnej historii na czternastu śmiałków pod wodzą Komandora Spływu p. Cezarego Wnuka czekało wiele niespodzianek. Trzeba było zmagać się nie tylko z wartkim nurtem rzeki, ale też uważać na zatopione konary i gałęzie. (Miejscami konieczne było przenoszenie kajaków). Ostatecznie pokonanie blisko dwudziestokilometrowego odcinka kapryśnej, meandrującej, a miejscami także roztokowej Rządzy zajęło uczestnikom około 6 godzin.
Wszelkie niedogodności szlaku rekompensowała piękna, słoneczna pogoda, malownicze krajobrazy, a przede wszystkim możliwość obcowania z przyrodą i wielką historią, której namacalne ślady można było odkryć zarówno na starcie (ruiny dawnego młyna w Starym Kraszewie), jak też na finiszu (ślady okopów z 1920 r. w rejonie Załubic). Pogłębieniu wiedzy o dziejach naszej okolicy służyły prelekcje historyczne, odbywające się w trakcie kilku przystanków.
Wygłosił je Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina p. Jan Wnuk, który na starcie spływu w Starym Kraszewie, następnie na postojach: w Dybowie Starym i na Rejentówce, a także na mecie w Starych Załubicach z gawędziarskim zacięciem dzielił się z uczestnikami historycznymi anegdotami i ciekawostkami, jakich próżno szukać w podręcznikach. Dzięki pogadankom cenionego historyka i regionalisty można było poznać wiele interesujących faktów, związanych z historią mijanych miejscowości, a w szczególności odnoszących się do bohaterskich walk polskich żołnierzy, którzy na tej linii, w sierpniu 1920 roku bronili bolszewikom dostępu do Radzymina i Warszawy.
Na mecie w Starych Załubicach uczestnicy otrzymali medale, ufundowane przez Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu oraz książki o tematyce historycznej, wydane przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina. Smaczną zupę grzybową i kaszankę dla uczestników spływu i gości przygotował „Bar u Basi”.
Wielkie uznanie należy się wszystkim uczestnikom spływu, a także jego pomysłodawcom i organizatorom. (Spływ odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół
Radzymina we współpracy z Radzymińskim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Kołem nr 19 Polskiego Związku Wędkarskiego w Radzyminie).
Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja nie okaże się tylko jednorazowym przetarciem wodnego szlaku, ale początkiem cyklicznego wydarzenia, które na stałe zagości w kalendarzu dorocznych obchodów kolejnych rocznic Cudu nad Wisłą w Radzyminie.
To wspaniały pomysł, który łączy w sobie możliwość aktywnego spędzenia czasu na łonie natury z żywą lekcją historii w terenie. Warto, ażeby nadać mu szerszą formułę, zachęcając do udziału w kolejnych latach radzymińską młodzież i całe rodziny!

/E. Bielec, R.S. Lewandowski;
foto: Zbigniew Tomczyk, Elżbieta Bielec, Jolanta Chałupka, R.L./

604 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uczniowie „Stalowej Jedynki” pamiętają o ważnych rocznicach historycznych

Tegoroczna wiosna to czas wielu różnorodnych przedsięwzięć z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej, realizowanych w Szkole Podstawowej nr 1 im....

Zamknij