ggg ggg ggg

Ojczyznę wolną racz zachować Panie…

W dniu 30 kwietnia br. w związku z trwającym Miesiącem Pamięci Narodowej oraz obchodzonym niedawno Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych miała miejsce w Wyszkowie wyjątkowa uroczystość – Msza Św. w intencji Ojczyzny.

30 kwietnia 2023 r. o godz. 17.00 w Sanktuarium Świętej Rodziny odprawiona była Msza św. w intencji Ojczyzny. Niezwykłą oprawę Mszy św. nadał chór parafialny. Śpiewali cudnie. Homilię wygłosił ks. Tomasz Trzaska – kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. W kazaniu powiedział m. in. „Dziś, być może bardziej niż kiedykolwiek, potrzeba wychowania do wartości! To oczywiste, że kiedy mówimy o tym, mamy na myśli troskę o młode pokolenie. Bo to zawsze – a ostatnio szczególnie – chodziło właśnie o nich. W epoce podważania fundamentów życia dojrzałego człowieka, takich jak: rodzina, edukacja i wiara, potrzeba połączonego wysiłku „świata dorosłych“, aby zatroszczyć się właśnie o to!
W świecie, który mówi młodemu człowiekowi, że musi walczyć o swoje prawa, w tym o prawo odrzucenia dotychczasowych wartości, potrzeba naszej zdecydowanej i jednoznacznej postawy. Czy się komuś to podoba czy nie, nasza cywilizacja zbudowana została na fundamencie rodziny i wiary. Odrzucenie tego, jest odrzuceniem człowieka jako takiego. Nie możemy na to pozwolić. W postawie Żołnierzy Wyklętych widzimy jednoznacznie, że mieli w swoim życiu jakiś wyraźny cel, jakąś „słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć“ (św. Jan Paweł II). Ich celem była prawdziwa niepodległość Polski. Dziś Polska będzie prawdziwie niepodległa, gdy zachowamy naszą narodową tożsamość. Gdy będziemy umieli nazwać i zrozumieć korzenie, z których wyrastamy my i cała nasza chrześcijańska cywilizacja.”
Bezpośrednio po Mszy św. młodzież zaprezentowała program artystyczny – „Pro memoria” przygotowany przez Zespół Szkół im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie. To niezwykłe widowisko jego wykonawcy dedykowali wszystkim – znanym z imienia i nazwiska oraz bezimiennym – członkom II konspiracji walczącym w latach 1944-1963 z komunistycznym aparatem władzy o „ prawdziwie wolną i niezależną Polskę”. W montażu wykorzystano utwory liryczne oraz pieśni powstałe okresie tzw.
II okupacji sowieckiej, autorstwa – więzionych w okresie II okupacji sowieckiej – Żołnierzy Wyklętych bądź bezpośrednio związanych z ich losami.
W programie usłyszeliśmy: „Biały krzyż” – w wykonaniu chóru ZSZ. im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku. W roku 1969 na festiwalu w Opolu, po raz pierwszy, publicznie, hołd pamięci żołnierzom II konspiracji złożył – Krzysztof Klenczon, lider zespołu Czerwonych Gitar, z urodzenia pułtuszczanin. Utwór zadedykował swojemu ojcu – Czesławowi, żołnierzowi AK, który po roku 1945 zasilił szeregi Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Pułtusku. Wiersz: „Modlitwa więzienna” to – nieznanego autorstwa, datowany na rok 1951 – fragment modlitwy poświęconej pamięci płk Łukasza Cieplińskiego, ostatniego prezesa Zrzeszenia WiN, straconego w więzieniu MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie 1 marca tego roku. Przyjmuje się, że utwór powstał na bazie grypsów pisanych przez Cieplińskiego w celi śmierci. Wiersz recytowany przez Aleksandrę Lasocką nauczycielkę i pedagoga ZSZ im. Jana Ruszkowskiego został dopełniony pieśnią religijną pt. „Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej”- wykonaną przez Aleksandrę Janas ucz. klasy III LOB, „Ostatni list do matki” to wiersz z przełomu 1953/1954 autorstwa Leszka Mroczkowskiego – „Prusa”- ppor. WiN wiezionego we Wronkach, skazanego wyrokiem WSR w Warszawie w roku 1952 na karę śmierci; na szczęście sąd II instancji zmienił wyrok na 12 lat więzienia. Utwór usłyszeliśmy w interpretacji Marii Rzeczkowskiej uczennicy klasy 2 LO ZSZ im. Jana Ruszkowskiego, „Zasada czterech P”- to słowa ks. Zdzisława Paszkowskiego- kapelana „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie – świadka prawdy o Katyniu. Przypomniały je: Weronika Jusińska, Tamara i Żaneta Suchockie , Julia Korytkowska i Oliwia Lipińska – ucz. klasy VII SP im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie. Pieśń – „Więc szumcie nam jodły piosenkę”- wyk. Chór ZSZ im. Jan Ruszkowskiego pod opieką p. Danuty Filipiak – to ulubiony utwór Jana Kmiołka – „Wira”. Słowa piosenki zostały spisane przez pana Dariusza Zawadzkiego i Dariusza Lusę w październiku 2021 roku. Piosenkę tę zaśpiewała pani Krystyna Czajkowska – wdowa po kapitanie Marianie Czajkowskim ps. „Dym”, żołnierzu „Wira”. Marian Czajkowski po raz pierwszy zaprezentował tę pieśń publicznie w Pułtusku podczas uroczystości poświęconej Żołnierzom Wyklętym. „Gdy nad Pułtuskiem noc zapada” – słowa pieśni zostały spisane przez Stanisława Urbanowskiego we wspomnieniach z 1990 r.
Według jego relacji pieśń ułożoną najpewniej przez Jacka Bełcikowskiego śpiewano w pułtuskim więzieniu podczas Świąt Bożego Narodzenia w roku 1949. Więźniowie bardzo ją lubili. Nie udało się dotrzeć do oryginalnej linii melodycznej. Współczesną melodię napisał pan Dariusz Zawadzki. W Wyszkowie utwór wykonał pan Dariusz Lusa wraz z chórem. Dopełnieniem programu były: pieśń „Ojczyzno ma” autorstwa ks. Karola Dąbrowskiego, utwór Czesława Niemena – „Dziwny jest ten świat” i utwór „Warszawo ma” który wszyscy znamy z powojennego filmu polskiego „Zakazane piosenki”. Wszystkie trzy utwory usłyszeliśmy w rewelacyjnym wykonaniu Natalii Łączkowskiej uczennicy klasy 8 SP im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie laureatki m.in. międzynarodowego festiwalu GOLDEN TIME TALENT w kategorii 10 – 14 lat. Natalię prowadzi pani Anna Osmakowicz- nauczyciel emisji głosu. Scenariusz i realizacja projektu: pani Izabela Gierek – nauczyciel historii w obydwóch ww. szkołach. Koncert perfekcyjnie poprowadził Piotr Kowalski – uczeń kl. 3 TI ZSZ im. Jana Ruszkowskiego.
Po owacyjnie przyjętym programie artystycznym wszyscy zgromadzeni przeszli złożyć kwiaty przy pomniku. Tej części uroczystości właściwej oprawy nadał 13 Pułk Piechoty – grupa rekonstrukcyjna z Pułtuska. W uroczystościach, które przy współpracy z ks. proboszczem Kazimierzem Wądołowskim zorganizowała Teresa Czajkowska – radna Rady Powiatu Wyszkowskiego, córka kapitana Mariana Czajkowskiego ps. „Dym”, uczestniczyło wielu znamienitych gości, w tym: major Franciszek Chrostowski – żołnierz AK, senator Robert Mamątow, pani Anna Kmiołek-Gizara dyrektor ZSZ im Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, pani Danuta Borowska dyrektor Szkoły Podstawowej im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie, Mirosław Widlicki – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa Wschód, Łochowskie Koło AK z Prezesem – Grzegorzem Narzymskim na czele, Wyszkowskie Koło AK z Prezesem – Władysławą Delugą na czele, rodziny Żołnierzy Wyklętych, radni Rady Powiatu Wyszkowskiego, poczty sztandarowe AK i wyszkowskich szkół.
/Teresa Czajkowska/

546 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
75 lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziskach

29 kwietnia 2023 r. OSP w Budziskach (gmina Łochów) obchodziła uroczysty jubileusz z okazji 75-lecia powstania jednostki z udziałem gości,...

Zamknij