W ubiegłą sobotę, 22 kwietnia w Kołakowie (Gm. Dąbrówka), odbyły się uroczyste obchody 79. rocznicy zrzutu Cichociemnych w ramach operacji lotniczej „Weller 2”.
W trakcie wydarzenia dokonano aktu odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Chwały Oręża Polskiego, przeniesionego w nowe miejsce przy ul. Zwycięskiej.
Symbolicznego aktu odsłonięcia pomnika w nowej lokalizacji dokonali:
Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński – wnuk Mariana Zadróżnego ps. „Sęp”(żołnierza AK odbierającego zrzut Cichociemnych), Teresa Piwnik – bratanica żołnierza AK Jana Piwnika ps. „Ponury”, Józef Krzyżanowski – syn żołnierza AK VI Placówki (Gm. Małopole) Hieronima Krzyżanowskiego, a także: Szef Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki, Starosta Wołomiński Adam Lubiak oraz Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski. Aktu poświęcenia pomnika dokonał ks. ppłk Marcin Czeropski – kapelan 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia DG RSZ
w Białobrzegach.
– Wielkim marzeniem generała Stefana Bałuka, uczestnika operacji „Weller 2”, który w 2004 r. uczestniczył w odsłonięciu owego pomnika było to, aby pamięć o lądowaniu Cichociemnych na tej ziemi przetrwała wśród pokoleń. 19 czy 20 lat temu o wydarzeniach świątecznej nocy z 9/10 kwietnia 1944 r.
wiedzieli tylko nieliczni. Przywróceniu do zbiorowej pamięci i upowszechnieniu wiedzy na temat operacji „Weller 2” miał pomóc ten właśnie pomnik. Wybrano dla niego najlepszą w tamtym czasie lokalizację – pobocze uczęszczanej drogi powiatowej, na skraju Kołakowa w kierunku Ostrówka.
Nieśmiało liczono, że dzięki temu będzie dobrze widoczny i że będzie wzbudzał zainteresowanie podróżnych. Dziś, z dumą możemy powiedzieć, że udało nam się spełnić najskrytsze marzenie Ś.P. Pana Generała Stefana Bałuka. „Weller 2” nie jest już tylko tajemniczo brzmiącym wyrażeniem. Wszyscy tutaj zebrani doskonale wiemy, co oznacza. Cieszę się, że z każdym kolejnym rokiem ta wiedza staje się coraz bardziej powszechna i dociera do coraz szerszego grona odbiorców, bo właśnie temu ma służyć doroczne wydarzenie „Weller 2. Kołaków’44”, którego formuła od momentu objęcia przeze mnie stanowiska Wójta Gminy Dąbrówka jest nieustannie rozwijana.
Rosnąca popularność naszego wydarzenia cieszy, a jednocześnie nakłada na organizatorów obowiązek zadbania o bezpieczeństwo i komfort jego uczestników. Dlatego w porozumieniu z lokalną społecznością zdecydowaliśmy o przeniesieniu Pomnika i odbywających się przy nim uroczystości w nowe miejsce, położone w bezpiecznej odległości od ruchliwej drogi powiatowej.
Należy podkreślić, że wybraliśmy je nieprzypadkowo i ze szczególną troską o to, aby było godne Pomnika Chwały Oręża Polskiego. A czy może być miejsce odpowiedniejsze dla pomnika, aniżeli sąsiedztwo przydrożnego krzyża – odwiecznego znaku Zbawiciela na polskiej ziemi, otoczonego stałą opieką lokalnej społeczności? – powiedział Wójt Radosław Korzeniewski, apelując do lokalnej społeczności i młodzieży, aby na pomniku nigdy nie zabrakło świeżych kwiatów i zapalonego znicza dla naszych Bohaterów.
Głęboko wierzę, że to miejsce, w którym dziś ponownie odsłaniamy Pomnik Chwały Oręża Polskiego stanie się na nowo bijącym sercem pamięci o wielkiej historii, dla każdego mieszkańca naszej gminy i całego naszego regionu – powiedział Wójt Dąbrówki.
Wobec powyższego, chciałoby się dopowiedzieć, że pomnik przeniesiono w miejsce o szczególnej symbolice, w którym zbiegające się drogi z Ostrówka, Kołakowa i Działów Czarnowskich, widziane z nieba układają się w charakterystyczny znak litery „Y”, a rozpostarte ramiona krzyża w literę „T” widzianą z ziemi.
Mamy nadzieję, że te dwa znaki, które w mrocznym czasie hitlerowskiej okupacji wyznaczały Cichociemnym miejsce lądowania na ojczystej ziemi, będą odtąd drogowskazem dla mieszkańców, rodziców, nauczycieli i młodzieży szkolnej, którzy otoczą monument należytą czcią i opieką.
(Więcej na temat tegorocznego wydarzenia „Weller 2. Kołaków’44” w kolejnym numerze).
/R.L./