Chlubną kartą w dziejach powstania styczniowego zapisali się mieszkańcy gminy Łochów. 6 marca 1863 roku, pod Gwizdałami, w sile 500 ludzi, powstańcy pod dowództwem pułkownika Józefa Jankowskiego stoczyli bój z Moskalami.
Po 160 latach, pragnąc uczcić ten największy czyn zbrojny rodaków, będąc ich spadkobiercami i strażnikami pamięci o powstańcach z Ziemi Łochowskiej, dokonano odsłonięcia pamiątkowego obelisku, poświęconego bohaterom walk w Gwizdałach, Jerzyskach i Łochowie.
Pomnik powstał z inicjatywy Dyrektora Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie Artura Lisa, a kamień na obelisk przekazali bracia Henryk i Janusz Zalewscy. Budowa obelisku trwała niespełna dwa tygodnie. W dużej mierze udało się go wybudować czynem społecznym – przy zaangażowaniu władz miasta i lokalnych przedsiębiorców.
Uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęły się od Mszy Św. w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Gwizdałach, którą odprawili: proboszcz parafii Grzegorz Grzymkiewicz i kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK Warszawa Wschód Tadeusz Osiński. Po zakończonej Mszy Świętej w intencji powstańców, wszyscy uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi, przeszli do centrum miejscowości, gdzie dokonano aktu odsłonięcia obelisku ku czci bohaterów 1863 roku.
Po oficjalnej części obchodów 160 rocznicy boju pod Gwizdałami, uczestnicy przeszli do miejscowej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa na konferencję historyczną poświęconą powstaniu styczniowemu. Piękne występy dzieci, które otwierały uroczystości w szkole, spotkały się z bardzo miłym przyjęciem przez wszystkich zaproszonych gości i rodziców. Podczas konferencji referaty wygłosili: Artur Lis (Powstanie Styczniowe na Ziemi Łochowskiej), Bogdan Kuć (Lokalne wątki Powstania Styczniowego), Tomasz Żurawski (Mundury, broń, wyposażenie powstańców) oraz Jacek Niewiadomski (Przyczyny i skutki Powstania Styczniowego). Konferencji towarzyszyła wystawa opowiadająca o tym największym zrywie niepodległościowym, umundurowaniu i broni powstańczej.
/Info UM Łochów, foto. KW + UM/