ggg ggg ggg

Uroczystości pogrzebowe Świadka Historii mjr. Zygmunta Godlesia ps. „Dębski”

12 lutego 2023 r. w wieku 98 lat zmarł mjr Zygmunt Godleś „Dębski“, ostatni z żołnierzy odbierających zrzut Cichociemnych,
m.in. mjr Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Pogrzeb odbył się
17 lutego 2023 r. w Wyszkowie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Mszą Św. w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Zmarły spoczął
w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym na Nadgórzu.

Wojskową asystę honorową wystawił 22 Woskowy Ośrodek Kartograficzny z Komorowa.
IPN reprezentowali – Bogusław Łabędzki oraz Patrycja Czajkowska-Gurłacz z Referatu Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Hołd zmarłemu oddał emerytowany Komendant Wojskowego Studium Nauczania Języków Obcych, obecnie dyrektor Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej kmdr Józef Kowalewski – współorganizator razem ze zmarłym i niżej podpisanym wielu tablic, uroczystości i spotkań w szkołach.
Obecny był prezes Obwodu Ciechanów ŚZŻAK – Zbigniew Majchrzak oraz liczna rodzina, znajomi i przyjaciele.
W uroczystości pogrzebowej wzięły udział liczne poczty sztandarowe:

  • Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK,
  • Obwodu „Rajski Ptak” Koła Wyszków, z prezesem Władysławą Delugą i Teresą Czajkowską – radną powiatu wyszkowskiego,
  • Obwodu „Rajski Ptak” Koła Łochów, z prezesem Grzegorzem Narzymskim,
  • Obwodu „Rajski Ptak” Koła Radzymin, z prezesem Janem Wnukiem i Jerzym Bertą oraz młodzieżą z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Żołnierzy Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej z Branżowej Szkoły I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego z Radzymina z panią dyrektor Bernadettą Stworą,
  • Koła Krajowego „Opocznik”, z prezesem Grażyną Rudnik,
  • Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej w Pniewie, z dyrektorem Krzysztofem Gierkiem i młodzieżą,
  • Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie, z Lucyną Wilczyńską i młodzieżą.

Odpowiedzialny za organizację uroczystości pogrzebowej był Mirosław Widlicki – prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK 19 kwietnia minie 99 lat od urodzin w Leszczydole Nowinach k/Wyszkowa, ale dorastał i szkolne lata spędził na pięknej ziemi nowogródzkiej, w Słonimie k/Baranowicz. Szkoła to także harcerstwo. To poza domem rodzinnym właśnie w harcerstwie i szkole kształtowały się młode kręgosłupy – silny charakter i żarliwy patriotyzm.
Stacjonowały tam dwa pułki 20 Dywizji Piechoty: 79 Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy i 80 Pułk Strzelców Nowogródzich. Dwa pułki w niewielkim miasteczku powodowały, że życie toczyło się wokół wojska.
W 1939 roku jako starsi harcerze włączyli się w przygotowania „pozostałości 79 Pułku Piechoty” do wymarszu na front. Trzon 79 Pułku Piechoty był już od marca 1939 roku na pozycji mławskiej.
Po agresji sowieckiej 17 września, powrócił na ziemię wyszkowską. W 1940 roku był już w Związku Walki Zbrojnej przemianowanym wiosną 1942 r. w Armię Krajową.
Jeden z najaktywniejszych żołnierzy i podoficerów Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” Ośrodka
III Wyszkowskiego, obok takich żołnierzy jak Tadeusz Balcerkiewicz „Bączek” jego dozgonny przyjaciel, czy nierozłączni wyszkowiacy: „Werbel” (Piotr Pet) i „Gryszczyk” (Marian Szulc).
Po przeszkoleniu w szkole młodszych dowódców, dowódca drużyny, dowódca sekcji IV grupy dywersyjno-bojowej Placówki XIV „Pniewo”, której dowódcą był ppor. Jan Widlicki ps. „Orski”, „Mak”. Kolejno adiutant Komendanta Placówki XIV, adiutant Komendanta Ośrodka IV Obwodu „Rajski Ptak”, „Burak” ARMII KRAJOWEJ.
Ostatni z żyjących żołnierzy odbierających zrzut na placówkę „Garnek” 103 m.in. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „ZAPORA” – nocą 16/17 września 1943 r. Pełniąc w tej akcji funkcję specjalnego ubezpieczenia na polu zrzutowym pierwszy witał „Zaporę”. Od relacji Zygmunta Godlesia zaczyna się film IPN-u „Zapora” (YouTube).
Brał udział w wielu akcjach bojowych i dywersyjnych jak choćby wykolejenie niemieckiego pociągu urlopowego 2 kwietnia 1944 roku pod Szewnicą.
Po wojnie represjonowany. Współorganizator nieformalnego środowiska żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”.
Przewodniczący „Solidarności” w ponad tysięcznej narzędziowni FSO w Warszawie. W stanie wojennym aktywny w kolportażu wydawnictw niezależnych oraz w straży kościelnej u św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Uhonorowany przez proboszcza księdza prałata Teofila Boguckiego, specjalnym podziękowaniem i relikwią
ks. Jerzego.
Pod koniec lat 80-tych współtworzył oficjalne struktury Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej przeorganizowane w Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Dokąd zdrowie pozwalało współorganizował wiele uroczystości, tablic czy spotkań w szkołach, utrwalających czyn zbrojny Armii Krajowej.
Odznaczony: Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem
Służby Niepodległości, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką „Akcji Burza”, Odznaką „Weterana”, Za Zasługi dla ŚZŻAK.

/Mirosław Widlicki;
fot. Patrycja Czajkowska-Gurłacz
(IPN Białystok),
Bernadetta Stwora (Dyr. Branżowej Szkoły I Stopnia im. kpt.Stefana Pogonowskiego
w Radzyminie)/

608 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ferie zimowe 2023 w MiGOK Łochów

Za nami 2 tygodnie ferii zimowych. Podczas tegorocznych, które odbyły się od 13 do 26.02.2023r., MiGOK w Łochowie zaproponował ofertę...

Zamknij