ggg ggg ggg

Duży pożar piekarni w Małopolu. Z ogniem walczyło ponad 180 strażaków!

To była jedna z najtrudniejszych akcji ratowniczych, które dotychczas przeprowadzono na terenie powiatu wołomińskiego. W ubiegłą środę, 1 lutego wieczorem wybuchł pożar na terenie jednej z największych w kraju piekarni – Inter Europol S.A. w Małopolu (Gm. Dąbrówka). Ewakuowano około 150 osób, działania gaśnicze, w które zaangażowanych było ponad 180 strażaków z terenu Mazowsza trwały całą noc.

W ubiegłą środę, 1 lutego o godz. 20:06 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Wołominie wpłynęło z monitoringu ppoż zgłoszenie o pożarze hali piekarni, wchodzącej w skład gigantycznego zespołu obiektów produkcyjnych firmy Inter Europol S.A. Piekarnia Szwajcarska w Małopolu (Gm. Dąbrówka). Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów o godz. 20:20, strażacy potwierdzili silne zadymienie w części produkcyjnej obiektu.
Na miejscu prowadzono już ewakuację pracowników zakładu. Obiekt opuściło o własnych siłach około 150 osób (na szczęście nikt nie został poszkodowany).
Z informacji uzyskanych od kierownika zmiany, KDR ustalił, że do pożaru doszło w hali chłodniczej, w której produkt schładzany jest do niskiej temperatury. Próby gaszenia podjęte przez personel zakładu okazały się nieskuteczne.
W związku z szybkim rozwojem pożaru oraz specyficznym i skomplikowanym układem ciągu technologicznego w obiekcie, KDR postanowił zadysponować znaczne siły i środki, w tym: plutony „FABRYKA” z Powiatów: Węgrowskiego i Wyszkowskiego oraz Kompanię Gaśniczą „SIEDLCE”.
W działania zaangażowano 51 zastępów, w tym Grupę Operacyjną Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz Grupę KW PSP ze st. bryg. Arturem Gonerą – Zastępcą Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, który realizował dowodzenie na poziomie strategicznym.
Działania PSP polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przygotowaniu 2 rot ratowniczo-gaśniczych do wejścia do wnętrza hali, w której panowało silne zadymienie; wykonaniu zaopatrzenia wodnego do pojazdów ratowniczo-gaśniczych, z których podawane zostały prądy gaśnicze na poszczególnych odcinkach bojowych; wyłączeniu napięcia elektrycznego w strefie zagrożenia; dotarciu do źródła ognia i rozpoznaniu, że pożar obejmuje urządzenia technologiczne w części produkcyjnej budynku; podaniu 2 prądów wody oraz 2 prądów piany na płonące urządzenia; prowadzeniu skutecznych działań gaśniczych z podnośnika SH-30 oraz z drabiny mechanicznej w celu opanowania pożaru poszycia dachu.


Jak już wspominaliśmy, w trybie natychmiastowym zorganizowano łączność na terenie miejsca akcji, w tym rozpoczęto pracę Sztabu KW PSP pod dowództwem Z-cy MKW PSP st. bryg. Artura Gonery na poziomie strategicznym, co skutkowało podzieleniem terenu akcji na 3 odcinki bojowe, tj.: poziom dachu (OBI), z wnętrza budynku strony północnej (OBII), z wnętrza budynku od strony południowej (OBIII). Powyższy zamysł taktyczny oraz ogromne zaangażowanie strażaków PSP i OSP doprowadziły do lokalizacji pożaru dachu, co pozwoliło na częściowe oddymienie pomieszczeń i skuteczniejsze prowadzenie działań gaśniczych wewnątrz budynku, a tym samym na szybkie ugaszenie źródła pożaru. Podczas zdarzenie nie stwierdzono osób rannych wśród pracowników zakładu, jak również wśród ratowników biorących udział w działaniach prowadzonych w strefie silnego zadymienia i oddziaływania wysokiej temperatury. W trakcie prowadzonych działań wykorzystywano m.in.: kamery termowizyjne oraz lance gaśnicze, którymi przebijano blachę, aby podać wodę do wnętrza. Pozytywnie na skuteczność działań wpłynęło użycie drona z kamerą termowizyjną, gdyż na bieżąco kontrolowano prędkości i kierunek rozprzestrzeniania się pożaru.
Około godz. 3:30 sytuacja została opanowana, jednakże działania zakończyły się dopiero w czwartek, 2 lutego o godz. 6:55 rano. Podsumowując akcję ratowniczo – gaśniczą jednostki ochrony przeciwpożarowej zużyły, do zasilania
12 prądów gaśniczych (w tym 4 prądy piany) ok. 450 metrów sześciennych wody oraz 4000 litrów środka pianotwórczego. W sumie w akcji udział wzięło 182 ratowników, w tym
115 strażaków jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych
i 67 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Słowa uznania dla wszystkich strażaków OSP i PSP na czele z dowodzącym działaniami na miejscu Zastępcą KP PSP w Wołominie st. bryg. Wiesławem Drosio przekazał Starosta Wołomiński Adam Lubiak, który podziękował także za udzielone wsparcie MKW st. bryg. Jarosławowi Piotrowskiemu oraz jego Zastępcy st. bryg. Arturowi Gonerze.
Serdeczne podziękowania wszystkim druhom OSP i PSP za ofiarność i poświęcenie złożył również Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski, który w specjalnym oświadczeniu podkreślił:
„Heroiczni strażacy z wielkim poświęceniem starali się uratować przed ogniem jak największą powierzchnię zakładu. W pożarze na szczęście nikt nie został poszkodowany, natomiast straty materialne są ogromne. Jeszcze raz dziękujemy za Wasze poświęcenie i determinację”.

/opr. KW na podst. informacji SK MKW PSP;
foto: KP PSP w Wołominie/

705 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ponad 35 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafi do gmin Powiatu Wołomińskiego!

Znamy już wyniki naboru do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2023 rok. Powiat Wołomiński pozyskał kolejne 12,7 mln zł na...

Zamknij