ggg ggg ggg

„Powstanie Styczniowe na Ziemi Radzymińskiej”

Godne uczczenie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego należy do priorytetowych zadań, które w tym roku stawia przed sobą Towarzystwo Przyjaciół Radzymina. Jedną z pierwszych inicjatyw, poprzedzającą główne obchody, które zorganizowano w dniach:
20 i 22 stycznia było spotkanie ze słuchaczami Radzymińskiego Uniwersytetu Otwartego, podczas którego z ciekawymi prelekcjami wystąpili: pan Jan Wnuk oraz pani Hanna Grzegorek.

W poniedziałek, 16 stycznia w radzymińskiej Sali Koncertowej, w ramach zajęć dla uczestników Radzymińskiego Uniwersytetu Otwartego, odbyło się spotkanie z Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Radzymina panem Janem Wnukiem, poświęcone 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Jak już wspomniano, ten temat jest priorytetowym zagadnieniem w pracy TPR na rok 2023.
Pan Jan Wnuk bardzo przystępnie przypomniał zebranym czasy zbrojnego wystąpienia Polaków przeciwko
ruskiej tyranii, kładąc nacisk na to, co w tym czasie działo się na terenie zaboru rosyjskiego, a szczególnie
w powiecie stanisławowskim (później radzymińskim).
Niekwestionowanym bohaterem tej opowieści był Roman Żuliński, najbliższy współpracownik Romualda Traugutta, razem z nim stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej. Roman Żuliński w tamtych czasach był nauczycielem matematyki w Seminarium Nauczycielskim w Radzyminie.
W drugiej części spotkania pani Hanna Grzegorek, też członek TPR, przybliżyła zebranym twórczość polskiego malarza Artura Grottgera odnoszącą się do tematyki Powstania Styczniowego.
Ciekawie snutą opowieścią o tragedii przeżywanej przez Polaków, udokumentowaną na ekranie prezentacją pięknych rysunków z cyklów: Warszawa I i II, Polonia, Lithuania i Wojna, wprowadziła słuchaczy w nastrój rozpaczy tamtych okrutnych dni.
Artur Grottger odtworzył tamtą przeszłość z dokładnością niemal fotograficzną, co świadczy o jego ogromnym talencie.
Uczestnicy zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku byli zafascynowani wiadomościami przekazywanymi zarówno przez pana Jana Wnuka jak i przez panią Hannę Grzegorek.
Spotkanie było również doskonałą okazją do zaprezentowania najnowszego wydawnictwa TPR, czyli kolorowanki historycznej dla dzieci pt. „NOWE BARWY RADZYMINA”, której autorką jest Hanna Grzegorek. Prezentacji dokonała Elżbieta Jóźwik, także członkini naszego stowarzyszenia.
Przyjemnie było patrzeć na zasłuchane i zainteresowane twarze tych niezwykłych, bo chcących się ciągle uczyć, studentów.
Za piękne wykłady podziękowano prelegentom naprawdę serdecznymi słowami i mocnymi oklaskami.
Ta prawie dwugodzinna prelekcja na długo pozostanie w pamięci słuchaczy Radzymińskiego Uniwersytetu Otwartego.

/Hanna Grzegorek; rl/

627 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Radzymińska młodzież pożegnała Ś.P. Zdzisława Waltera

We wtorek, 10 stycznia delegacja młodzieży z Radzymina, uczestniczyła w uroczystości pogrzebowej, która odbyła się w Kościele św. Wincentego à...

Zamknij