ggg ggg ggg

Łochów uhonorował zasłużonych dla Ziemi Łochowskiej, bezpieczeństwa oraz kapitału społecznego

11 listopada z okazji Święta Niepodległości w Łochowie odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Łochowie, na której wręczono Medale Heleny i Ignacego Jana Paderewskich.

Kapituła medalu Heleny i Ignacego Jana Paderewskich została powołana w 1999 roku z inicjatywy przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łochowskiej- Stanisława Grądzkiego, aby docenić i uhonorować tych, którzy poprzez swoją pracę zawodową lub aktywność społeczną, działają na rzecz innych osób potrzebujących pomocy, wspierają, bądź też rozsławiają nasze miasto i gminę.
Już po raz 23 Kapituła Medalu Heleny i Ignacego Jana Paderewskich przyznała medale osobom i instytucjom zasłużonym dla Ziemi Łochowskiej, jej kultury, bezpieczeństwa oraz kapitału społecznego.
Zostały wręczone medale przyznane przez Kapitułę zarówno w 2022 , jak i 2021 roku. W zeszłym roku nie można było tego uczynić ze względu na przepisy sanitarne i zakaz zgromadzeń.
Na posiedzeniu w dniu 12 października 2021 r. Kapituła w składzie: Robert Gołaszewski – Przewodniczący Kapituły, Członkowie Kapituły Medalu Heleny i Ignacego Jana Paderewskich: Sławomir Ryszawa, Tadeusz Krupa, Małgorzata Siuchta , Marek Górniaczyk, Angelika Pasek-Gilarska, Artur Lis, Małgorzata Łotarska, Małgorzata Kozioł postanowiła przyznać Medale Heleny i Ignacego Jana Paderewskich następującym osobom:
W kategorii Zasłużony dla kultury: Rafał Roskowiński oraz zespół WSB;
W kategorii Darczyńca Roku: FIRMA „BALIK” Kamil Biernacki oraz APTEKA VERBENA Arkadiusz Piotrowski (prop. Artur Lis);
W kategorii Firma Roku: FIRMA EMILEX Emil Rokicki;
W kategorii Wolontariusz Roku: Maria Konarzewska;
W kategorii Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej: Jarosław Stryjek;
W kategorii Samorządowiec Roku: Maria Komuda oraz Zbigniew Jarzec;
W kategorii Zasłużony dla Bezpieczeństwa Publicznego: Maciej Postek.
Na posiedzeniu w dniu 12 października 2022 r. Kapituła w tym samym składzie postanowiła przyznać medale:
W kategorii Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej medal otrzymali Alina Grądzka, Paweł Łabaj, Ewelina Jaroszewska, Weronika Grotkowska, Beata Mech.
„Zło dobrem zwyciężaj”.
Te mądre i piękne słowa św. Pawła w obecnej chwili nabierają nowego znaczenia. Za naszą wschodnią granicą trwa bezwzględna, wywołana przez Federację Rosyjską wojna. Dzień
24 lutego 2022 r. bardzo zmienił nasze życie. W obliczu potrzeby udzielenia szybkiej pomocy tysiącom uchodźców z terenu Ukrainy, Gmina Łochów stanęła na wysokości zadania i zorganizowała dla nich 3 punkty tymczasowego pobytu – w Łochowie, Brzuzie oraz Łazach. Należy jednak zaznaczyć, iż żadne pomieszczenia, żadne nawet najlepsze ich wyposażenie nie dałyby namiastki domu dla tych 90 osób, gdyby nie zaangażowanie pięciu wspaniałych osób.
Nasi Koordynatorzy: Beata Mech, Alina Grądzka, Paweł Łabaj, Ewelina Jaroszewska i Weronika Grodkowska łącząc bardzo wymagające obowiązki pracowników Urzędu Miejskiego oraz MGOPS w Łochowie, przez 24 godziny na dobę dbali o naszych łochowskich gości, zapewniając im nie tylko wyżywienie, opiekę medyczną i pomoc przy załatwianiu trudnych dla nich spraw administracyjnych, ale również tak ważne dla nich wsparcie dobrym słowem, które pozwoliło na nawiązanie bliskich, przyjacielskich relacji, które pozostaną z nami na zawsze.


W kategorii Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej – ksiądz Marek Dąbrowski.
Od 18 sierpnia 2011 r. jest proboszczem parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Jerzyskach. Przez te jedenaście lat pracy duszpasterskiej
w naszej gminie dał się poznać jako bardzo dobry gospodarz oraz osoba, której bliskie sercu jest dobro ojczyzny i pamięć o tych, którzy za naszą ojczyznę oddali swe życie. Corocznie od kiedy przybył do Jerzysk mocno angażuje się w organizację uroczystości patriotycznych upamiętniających poległych i pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej, jakie odbywają się w sierpniu w Jerzyskach. Organizuje całą oprawę liturgiczną i wspomaga Gminę Łochów w organizacji tej uroczystości. Co roku w dniu 1 marca w kościele w Jerzyskach odprawiana jest z inicjatywy księdza Marka Msza Św. w intencji żołnierzy niezłomnych, niezwyciężonych ze szczególnym uwzględnieniem zamordowanego w miejscowości Brzuza kap. Hieronima Piotrowskiego pseudonim Jur. Od samego początku, kiedy ks. Marek Dąbrowski przybył do parafii Jerzyska zaangażował się mocno w prace na rzecz parafii. Potrafił zjednoczyć sobie tamtejszych parafian. Dał się poznać jako dobry gospodarz poprzez wykonanie wielu prac polegających na odnowieniu elewacji kościoła w Jerzyskach, wykonanie chodnika z kostki wokół kościoła, odnowienie ławek w kościele, odnowienie ogrodzenia przy kościele i budynkach parafialnych, wykonanie nowego ogrodzenia wokół cmentarza grzebalnego, wykonanie nastawy ołtarzowej w kościele parafialnym a ostatnio wykonanie termomodernizacji budynku plebanii w Jerzyskach. Wszystkie te prace organizował i nadzorował osobiście.
W Kategorii Darczyńca Roku – Lions Club Warszawa Arka.
Organizacja zainaugurowała swoją działalność 19.02.2000 r. Obecnie klub tworzy 16 pań, które połączyła idea „jesteśmy dla innych i z innymi” oraz realizacja licznych działań pomocowych. Stowarzyszenie działa dzięki wsparciu Lionów i sponsorów z całego świata.
Organizacja okazała wyjątkowe wsparcie działań pomocowych podejmowanych przez Gminę Łochów w zakresie organizacji i prowadzenia trzech punktów tymczasowego pobytu dla uchodźców z terenu Ukrainy. Dzięki udzielonej darowiźnie, przez kilka miesięcy ich funkcjonowania nasi goście mieli zapewnione wyżywienie, medykamenty oraz sprzęt AGD.
Ponadto Stowarzyszenie od lat aktywnie działa na terenie gminy Łochów.
Jego beneficjentami są m.in. podopieczni z Domu Dziecka Julin w Kaliskach, dla których finansowane były m.in. wyjazdy na wycieczki, pomoc w nauczaniu, kursy prawa jazdy.
Ponadto od 9 lat organizowane są kolonie dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem z gminy Łochów, w czasie których poza standardowym programem realizowany jest program profilaktyczno-wychowawczy.
Członkinie klubu przeprowadzały też badania przesiewowe wzroku dla dzieci oraz warsztaty dla nauczycieli.
W Kategorii Zasłużony dla Kultury – Chór Parafialny w Łochowie
Chór parafialny w Łochowie powstał na początku 2016 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie Romana Kowerdzieja. Swoją działalność zainaugurował podczas Triduum Paschalnego w 2016 roku. Chór, który prowadzi organistka Gabriela Krzanowska, w ubiegłym roku obchodził 5- lecie swojej działalności, niestety ze względu na przepisy sanitarne związane z pandemią COVID 19, zaplanowany koncert jubileuszowy nie mógł się odbyć i został przeniesiony na 24 grudnia b.r.
Do tradycji chóru należy przygotowanie programów patriotyczno-religijnych z okazji Święta Niepodległości a od 2 lat Chór Parafialny w Łochowie uświetnia śpiewem uroczystości patriotyczne w rocznicę bitwy pod Jerzyskami. Czterogłosowy chór śpiewa przede wszystkim podczas najważniejszych świąt kościelnych oraz innych uroczystości, również poza parafią. Chór może się poszczyć udziałem w Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę” pod batutą kompozytora Roberta Grudnia.
W Kategorii Zasłużony dla Kultury – Aneta Kowalczyk
Animator kultury oraz pracownik Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie. Koordynator działań Łochowskiego Uniwersytetu III Wieku, Wielopokoleniowego Chóru Łocho ho! (który powstał przy ŁUTW) oraz Zespołu Śpiewaczego Gwizdalanki. Stara się angażować seniorów do aktywności społecznej w zakresie artystycznym: organizacji wystaw własnych, jak innych artystów, uczestnictwa w plenerach malarskich, pisania wierszy na różne spotkania integracyjne seniorów, promowania ich własnej twórczości artystycznej poprzez np. spotkania poetyckie, pokazy taneczne, zajęcia teatralne i inne.
Autorka i współautorka wielu imprez artystycznych dla seniorów oraz wyjazdów: ,,Zielono mi’’, ,,W rytmie dojrzałego serca -Walentynki’’, ,,Potańcówka Kapeluszowa’’, rajdów po Górach Świętokrzyskich i innych. Promuje wśród seniorów nowoczesną postawę podejścia do starości. Uważa, że każdy człowiek bez względu na wiek, ma prawo do swojego życia, spełniając marzenia, rozwijając zainteresowania a przede wszystkim poszukując własnej drogi doskonalenia. Poprzez aktywność stara się zmieniać myślenie społeczeństwa na temat stereotypów funkcjonujących powszechnie wśród młodszych pokoleń na temat starości, że życie po sześćdziesiątce się dawno skończyło. Koordynuje również działania artystyczne MiGOK m.in. takich jak: Łochowska Biesiada Muzyczna Kupalnocka, Łochowska Jesień Poezji – Przystanek Norwid, Plenery Malarskie, itp. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego, to także pilot wycieczek, przewodnik po Górach Świętokrzyskich. Kilka lat była związana ze Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Warszawie. Własne zainteresowania i pomysły stara się wplatać w program dla seniorów, dzięki czemu udaje jej się zarazić osoby starsze do miłości takiego stylu życia.
W Kategorii Zasłużony dla Bezpieczeństwa Publicznego – Kom. Marcin Sylwestrzak
Marcin Sylwestrzak jest oficerem policji w stopniu komisarza. Służbę w tej formacji rozpoczął w 2002 roku, w Ogniwie Patrolowo – Interwencyjnym Wydziału Prewencji KPP w Wyszkowie. Od 2016 roku związany z Komisariatem Policji w Łochowie KPP w Węgrowie, w dniu 3 lipca 2017 roku został powołany na stanowisko Komendanta Komisariatu. W trakcie swojej służby dał się poznać jako świetnie wyszkolony funkcjonariusz i bardzo dobry komendant.
Za jego kadencji Komisariat Policji w Łochowie został przywrócony do funkcjonowania w trybie całodobowym. Obowiązki służbowe wykonuje z pasją i zaangażowaniem, strzegąc bezpieczeństwa mieszkańców gminy Łochów.
Za swoją służbę był wielokrotnie nagradzany, w 2022 roku został odznaczony przez Prezydenta RP srebrnym medalem za długoletnią służbę. Prywatnie jest osobą uczynną i koleżeńską, cieszy się uznaniem i szacunkiem wśród policjantów, a także mieszkańców gminy Łochów.
W Kategorii Zasłużony dla Bezpieczeństwa Publicznego – Piotr Gajewski
Od najmłodszych lat związany jest z ochroną przeciwpożarową. Do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Budziskach wstąpił w wieku 12 lat. Corocznie z sukcesami brał udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej, zdobywając m.in. mistrzostwo województwa mazowieckiego oraz 5 miejsce w zawodach ogólnopolskich. Po ukończeniu pełnoletniości wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziskach, gdzie sprawował funkcję Sekretarza Zarządu, a także Naczelnika OSP, którą to funkcję piastuje nieprzerwanie od 2011 roku.
W obecnej kadencji jest także Skarbnikiem Oddziału Gminnego ZOSP RP. Wyróżnia się bardzo dużym zaangażowaniem w działaniach ratowniczo – gaśniczych, wykazując się przy tym bardzo dużą wiedzą i doświadczeniem. Ukończył wszelkie możliwe kursy i szkolenia OSP. W sposób szczególny dba o sprzęt i mienie jednostki, z powodzeniem składa wnioski o dotacje, i pozyskuje środki finansowe na potrzeby OSP w Budziskach. Od wielu lat jest opiekunem Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
Zawodowo również zajmuje się ochroną przeciwpożarową, prowadzi firmę karosującą samochody pożarnicze. Prywatnie osoba niezwykle koleżeńska, na którą zawsze można liczyć.
W Kategorii Zasłużony dla Turystyki i Sportu – Cheerleaders ISKRA Łochów
Zespół istnieje od 2003 roku. Przez długi czas działał pod egidą Szkolnego Klubu Sportowego przy Liceum a potem Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie. Obecnie „Klub Sportowy Cheerleaders Iskra” jest samodzielnym stowarzyszeniem.
W 2012 roku zawodnicy zdobyli Wice Mistrzostwo Polski i zakwalifikowały się na Mistrzostwa Europy ECA w Rimini. Tam po zaciętej walce uplasowały się na VII miejscu.
Od roku 2014 roku zawodnicy Iskry zdobyli 16 tytułów Mistrza Polski w
4 różnych kategoriach, w tym najważniejszej i najbardziej prestiżowej kategorii, która kwalifikuje na Mistrzostwa Europy i Świata. Na Mistrzostwach Europy w Atenach klub zajął II. Obecnie Klub jest posiadaczem tytułu Vice Mistrza Europy ECU w kategorii Cheer Coed Senior. Jest to wydarzenie bez precedensu zarówno dla Łochowa jak i dla Polski, ponieważ był to pierwszy medal zdobyty przez polskich zawodników na Mistrzostwach Europy w trzydziestopięcioletniej historii tego sportu.
Od 19 lat trenerem Iskry jest Anna Pękul. W ostatnich latach do kadry trenerskiej dołączyli: King Nurkiewicz, Maciej Markowicz, Kamil Dmitruk, Paula Rogala i Weronika Pękul. W szeregach Iskry 35 osób zdobyło uprawnienia trenerskie (w tym międzynarodowe), 5 osób zdobyło uprawnienia sędziowskie (w tym dwóch sędziów międzynarodowych).

/Info UG Łochów/

1 111 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody Narodowego Święta Niepodległości z Piknikiem

11 listopada 2022 r. w gminie Sadowne odbyły się uroczystości związane z obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody...

Zamknij