ggg ggg ggg

Narodowe Święto Niepodległości w Radzyminie

Tegoroczna uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Radzyminie, odbywająca się na Placu Tadeusza Kościuszki stała się okazją do oddania hołdu nie tylko bohaterom walk o wolność Ojczyzny, ale także do uhonorowania najstarszej jednostki OSP w powiecie wołomińskim, której strażacy również mają swój wkład w obronę niepodległości.

Radzymin to miasto o szczególnych tradycjach niepodległościowych, dlatego też doroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości mają tutaj wyjątkowy charakter.
Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą w ubiegłopiątkowe przedpołudnie, 11 listopada odprawiono w Kolegiacie Radzymińskiej, a następnie apel pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
W tym roku uroczystość na radzymińskim rynku, którą poprowadził dh Kamil Szkodziński miała jeszcze bardziej podniosły charakter. Po raz pierwszy dokonano bowiem ceremonialnego podniesienia flagi państwowej na maszt przy udziale Kadetów I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej.
W obecności licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych szkół i organizacji z terenu Miasta i Gminy Radzymin odśpiewano Hymn Państwowy przy akompaniamencie Radzymińskiej Orkiestry Dętej.
W uroczystości udział wzięli: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Dyrektor Generalna Ministerstwa Aktywów Państwowych Marzena Małek, przedstawiciele Rady Powiatu Wołomińskiego na czele z Członkiem Zarządu Powiatu Pawłem Dąbrowskim, Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Cezarym Wnukiem oraz radną powiatową Martą Rajchert, Radni Rady Miejskiej w Radzyminie na czele z Przewodniczącą Elżbietą Darką i Wiceprzewodniczącym Piotrem Rembelskim, Gospodarz uroczystości Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński wraz z Zastępcą Krzysztofem Dobrzynieckim, przedstawiciele ŚZŻAK Obwód „Rajski Ptak” w Radzyminie oraz Towarzystwa Przyjaciół Radzymina na czele z panem Janem Wnukiem i panem Jerzym Bertą; przedstawiciele OSP z terenu Gminy Radzymin na czele z Prezesem Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Radzyminie dh Arturem Kacperczakiem i Komendantem Miejsko-Gminnym dh Krzysztofem Rostkowskim, młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej na czele z panem Władysławem Kolatorskim, Harcerze ze Szczepu 9 RDH i GZ „Labirynt”,
21 Drużyna Harcerska Horyzonty i 21 Gromada Zuchowa Cogitki, dzieci i młodzież z sekcji muzycznej działającej przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radzymin.
Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz Krzysztof Chaciński, który nawiązując do słów wiersza W. Bełzy „Kto Ty jesteś, Polak mały” przypomniał, że „nie ma niepodległości w naszej części Europy z takimi sąsiadami, za którą nie należałoby zapłacić krwią i blizną właśnie. Wiemy to my, Polacy, którzy wielokrotnie w naszej historii cenę tę płaciliśmy, ale wiedzą to również nasi sąsiedzi Ukraińcy, którzy płacą tę cenę w tej chwili”.
– Czym jest niepodległość? Czy to jedynie walka zbrojna? Dążenie do suwerenności? Sam akt proklamacji? Nie! Niepodległość to niezależność. Nasi ojcowie i dziadowie walczyli o to, abyśmy sami mogli decydować o naszej ojczyźnie. Dziś, 30 lat po faktycznym odzyskaniu przez Polskę niepodległości jedynie połowa Polaków troszczy się o swój kraj i korzysta z prawa wyborczego decydując o tym w jakim kierunku zmierza Polska. Niepodległość to niezależne myślenie Polaków skutecznie unicestwiane przez media, w szczególności publiczne, które sączą jad do uszu Polaków, pielęgnując w nas nasze najgorsze cechy narodowe. Niepodległość to niezależność ekonomiczna niszczona przez szalejącą inflację. Niepodległość ekonomiczna jest wtedy, kiedy senior nie musi wybierać między ogrzewaniem, a lekami. Niepodległość ekonomiczna jest wtedy, kiedy rodzic nie musi decydować o tym, czy dziecko ubrać, czy nakarmić. Niepodległość ekonomiczna jest wtedy, kiedy miesiąc kończy się szybciej niż wypłata. Niestety, nadchodzi czas kryzysu. Nadchodzi czas wyrzeczeń i zaciskania pasa. Nadchodzi czas ubożenia Polaków, z powodu wojny, ale też indolencji ekonomicznej rządzących. Nadchodzi czas utraty niepodległości ekonomicznej przez znaczną część, a od tego już tylko krok do faktycznej utraty niepodległości. Ci, którzy macie na to wpływ – opamiętajcie się – wezwał Burmistrz Radzymina.
– Cieszę się, że jestem z Państwem w Radzyminie, aby szczerze świętować 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i oddać hołd Ojcom Niepodległości – powiedział Wiceminister Piotr Uściński, przypominając o obowiązku pielęgnowania pamięci o pokoleniach walczących za wolność.
– W ramach tej pamięci w nieodległym Wołominie nadano nazwę jednej z ulic Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. I wyobraźcie sobie Państwo, rzecz nie do wyobrażenia sobie chyba tutaj w Radzyminie. Tu w Radzyminie, chyba nikt nie miałby takiego pomysłu, a tam kilka tygodni temu pojawił się pomysł, żeby tę nazwę ulicy zmienić, żeby zapomnieć o tej wspaniałej naszej rodaczce. Dobrze, że udało się to powstrzymać. Podaję to jako przykład tego, co często zdarza się w dzisiejszej Polsce, wśród Polaków – pewnej, chciałoby się wierzyć tylko ignorancji, ale to często jest głupota, zła wola. Często w naszych sercach pojawia się brak tej miłości do Ojczyzny i brak poszanowania historii, i poszanowania o naszych bohaterach – mówił Piotr Uściński, a następnie nawiązał do wojny energetycznej i inflacji wywołanej przez Putina. – Jeżeli w Polsce zdarzają się Polacy, którzy w tej wojnie ekonomicznej niestety czasem stają po przeciwnej stronie, to dzisiaj, z tego miejsca – z Radzymina, my – społeczność radzymińska, my patrioci polscy apelujemy do nich i modlimy się za nich, aby Pan Bóg dotknął ich serc, żeby pokochali Ojczyznę i żeby też byli patriotami. Radzymin – Miasto Cudu nad Wisłą, to miasto, gdzie zawsze to serce patriotyczne bije i jestem z tego też dumny, jako poseł tej ziemi. Bardzo Państwu dziękuję. Niech żyje Polska!
W dalszej części głos zabrała Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka, a także Członek Zarządu Powiatu Paweł Dąbrowski, który odczytał list od Zarządu i Rady Powiatu Wołomińskiego.
Szczególnie doniosłym momentem było wręczenie przez przedstawicieli władz samorządowych Gminy Radzymin, medalu oraz tytułu honorowego „Bene Meritus – Zasłużony dla Radzymina”, który przyznany został obchodzącej w tym roku jubileusz 120-lecia istnienia jednostce OSP Radzymin. Prestiżowe odznaczenie złożono na ręce Prezesa Zarządu OSP Radzymin dh Edwarda Szymankiewicza.
Uroczystość zakończyło odczytanie Apelu Pamięci oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
Warto w tym miejscu nadmienić, że patriotyczną celebrę w Radzyminie, jak co roku zainaugurowano pięknym i pełnym wzruszeń Wieczorem Patriotycznym Towarzystwa Przyjaciół Radzymina w wigilię Święta Niepodległości. Z kolei w sobotę, 12 listopada odbyło się interesujące spotkanie z Władysławem Kolatorskim – autorem książki „Ludność Radzymina podczas walk z bolszewikami i tradycją związana z bitwą w sierpniu 1920 roku”. (Więcej na temat obydwu wydarzeń w kolejnym wydaniu „Kuriera W”).

/opr. R.L.; foto: G. Jeleń/

751 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
VIII Turniej Szachowy Wąsewska Wieża

Zamknij