ggg ggg ggg

XIV Rajd Katyński z wizytą w Radzyminie… (26.08.2014)

W minioną sobotę 23 sierpnia sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wystartował XIV Rajd Katyński, który podobnie jak przed rokiem zagościł także w Radzyminie na Cmentarzu Poległych 1920.

01

Przed przystankiem w Mieście Cudu nad Wisłą motocykliści zatrzymali się również pod katedrą św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła na Pradze oraz w Ossowie. W powitaniu motocyklistów na radzymińskiej nekropolii udział wzięli ksiądz dziekan Stanisław Kuć, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Brodziak oraz motocykliści MotoCud, którzy eskortowali Rajd z Placu Piłsudskiego do Radzymina. Ksiądz dziekan wręczył uczestnikom rajdu do złożenia w Katyniu złotego dukata Radzymira, a motocykliści MotoCudu powierzyli im ikonę Matki Boskiej Katyńskiej, (aby objechała całą trasę a następnie wróciła do naszego miasta gdzie zostanie umieszczona w Kolegiacie Radzymińskiej, jako dar od motocyklistów MotoCud).Uczestnicy Rajdu Katyńskiego z Komandorem Wiktorem Węgrzynem na czele złożyli kwiaty na mogile żołnierzy polskich poległych w 1920 oraz zapalili znicze. (A że Rajd Katyński nie tylko duchem żyje ale ciało również potrzebuje strawy więc po zakończeniu części oficjalnej radzymińscy motocykliści podjęli jego uczestników piernikiem ze znanej radzymińskiej piekarni z tradycjami oraz kawą i herbatą). Po krótkim Postoju Rajd wyruszył do granicy Polski, by jeszcze w sobotę zawitać na Białoruś.

02

Tegoroczna trasa liczy ok. 8.000 km i będzie przebiegała przez Kresy Rzeczypospolitej, Białoruś, Rosję, Ukrainę, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Serbię, Węgry, Słowację. Zakończy się 14 września w Warszawie pod Pomnikiem Katyńskim na Podwalu. Motocykliści jak co roku odwiedzą miejsca związane z naszą historią: pod Orszą w 500 rocznicę bitwy; pod Warną – w 570 rocznicę bitwy oraz pod Cecorą – 394 rocznicę bitwy. Zamierzają też odwiedzić miejsca urodzenia Romualda Traugutta, Tadeusza Kościuszki, Krysi Krahelskiej, Tadeusza Rejtana oraz pomodlić się w miejscach zbrodni komunistycznych: na cmentarzach w Kuropatach, Katyniu, Butowie, Bykowni. Następnie odwiedzą miejsce, w którym zginął Zawisza Czarny. Złożą wieniec na grobie Lotników Polskich w Belgradzie, którzy polegli, lecąc z pomocą walczącej Warszawie oraz w Budapeszcie pod Pomnikiem Katyńskim i Pomnikiem Powstania Węgierskiego 1956 roku i w wielu innych miejscach bliskich sercu Polaka. Odwiedzą Polaków kresowych na Polesiu, Wołyniu, Podolu, Górali Czadeckich i potomków powstańców listopadowych w Turcji. Spotkają się z Polakami w Warnie, Sofii, Belgradzie, Budapeszcie, w słowackiej Nitrze i zobaczą się z dziećmi polskimi, białoruskimi, ukraińskimi – w sierocińcach i szkołach. 13 września pokłonią się na Jasnogórskich Błoniach Matce Bożej Częstochowskiej. W drodze powrotnej pomodlą się pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Regnach k. Koluszek, a 14 września przywitamy ich z powrotem w Warszawie. (W chwili ukazania się niniejszego wydania „Kuriera W” Rajd powinien już dotrzeć do Katynia).
/Barbara Lau, R.L.
foto: Ewa Jabłońska/

03

 

06

 

09

2 471 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
W hołdzie bohaterskim lotnikom amerykańskim 1920 roku… (26.08.2014)

W sobotę 16 sierpnia w Ossowie odbyła się niezwykła uroczystość w prawdziwie amerykańskim stylu, podczas której w obecności ambasadora USA...

Zamknij