ggg ggg ggg

Norwid powrócił „do swoich”. Odsłonięcie pomnika wieszcza w Dąbrówce

W piątek, 30 września w Dąbrówce, odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Cypriana Norwida, upamiętniającego związek wybitnego artysty z tą ziemią. – Stajemy dzisiaj w historycznej chwili. Niechaj ten piękny pomnik przypomina nam i wszystkim, którzy kiedyś odwiedzą Dąbrówkę, że ten wielki Norwid wywodził się z naszych stron – podkreślił w trakcie ceremonii Wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski.

Postać Cypriana Kamila Norwida jest szczególnie bliska zarówno mieszkańcom, jak i władzom samorządowym, a przez to stale obecna w życiu gminnej społeczności.
W Dąbrówce corocznie odbywają się uroczystości upamiętniające kolejne rocznice narodzin i chrztu wieszcza. Ponadto cyklicznie organizowany jest artystyczny plener malarski, a także Konkurs Poetycki „Cyprian Norwid Poeta Naszej Ziemi” (odbywający się od 2000 roku). Wydarzenia te za każdym razem są niezwykle i podniośle celebrowane.
Wybitności i wyjątkowości Cypriana Kamila Norwida nie sposób przecenić. W uznaniu zasług Norwida dla polskiej i światowej literatury, sztuki oraz kultury, w 2022 roku Rada Gminy nadała Norwidowi Honorowe Obywatelstwo Gminy Dąbrówka.
To właśnie z ziemią dąbrówecką związany jest nierozerwalnie wybitny polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof – człowiek wielu talentów. Norwid został ochrzczony w parafialnym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce, gdzie znajduję się tablica upamiętniająca to wydarzenie. Na miejscowym cmentarzu znajduje się też symboliczny grób jego matki.
Rzeźba jednego z najwybitniejszych polskich romantyków, autorstwa cenionej rzeźbiarki Magdaleny Karłowicz (mieszkanki Dąbrówki) stanęła w centralnym punkcie Dąbrówki, na placu przy Urzędzie Gminy. Pomnik jest niezwykłą instalacją złożoną z zespołu rzeźb, obejmujących oprócz postaci poety również jego walizki, torby i kufer podróżny, symbolizując tułacze życie artysty. To oryginalne i nowoczesne dzieło przestrzenne na stałe już wpisze się w pejzaż Dąbrówki będąc jednocześnie świadectwem uznania talentu i wyjątkowości wybitnego artysty.
Uroczystość odsłonięcia Pomnika Norwida, zorganizowana w przeddzień 201. rocznicy chrztu św. poety, odbyła się pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka.
Najpierw w asyście pocztów sztandarowych udano się na cmentarz, gdzie złożono kwiaty na grobie Matki Cypriana Norwida. Następnie w kościele parafialnym odprawiona została Msza Św., której przewodniczył Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Romuald Kamiński.
Podczas liturgii delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą chrzest Cypriana, Ksawerego, Gerarda, Walentego Norwida.
– Norwid zaszczepił najgłębiej w serce – do ostatka, pragnienie życia według konstytucji Bożej. Nie wyrzucał sobie tego, że nie dorobił się fortuny. Chciał ze wszystkich sił czerpać z głębin i przekazywać to jak tylko umiał innym – powiedział podczas homilii bp Romuald Kamiński zwracając uwagę, że chociaż wieszcz pewnie nie jest przykładem dla współczesnych, goniących za dobrami doczesnymi, to z pewnością jest dla nas przypomnieniem, że trzeba nieraz głębiej spojrzeć w swoje serce, aby zobaczyć, że nie wszystko jest takie piękne, jak nam się wydaje, i że nie powinniśmy zapominać o drugim człowieku.
– Szczególne podziękowanie składam JE ks. Biskupowi Romualdowi Kamińskiemu za celebrowanie Mszy Św., gdyż obecność Ks. Biskupa w tym miejscu podkreśla, jak bliska jest mu twórczość Cypriana Norwida… Serdecznie dziękuję także uczestnikom uroczystości: środowisku norwidologów, samorządowcom, nauczycielom, wychowawcom, za pielęgnowanie naszej spuścizny narodowej, podkreślanie naszej tożsamości, krzewienie wartości narodowych wśród młodego pokolenia i za wszystkie działania podejmowane dla upamiętnienia postaci i twórczości Cypriana Norwida – powiedział Starosta Wołomiński Adam Lubiak.
(W tym miejscu należy dodać, że Biskup Romuald Kamiński dokonał również aktu poświęcenia Pomnika Norwida, tuż po ceremonii jego odsłonięcia).

„Witaj w domu, Wieszczu – Pielgrzymie” – powiedział Wójt Radosław Korzeniewski ogłaszając symboliczny powrót Norwida do rodzinnej wsi parafialnej.

Wójt Radosław Korzeniewski w swoim okolicznościowym przemówieniu powiedział:
– Stajemy dzisiaj w historycznej chwili dla społeczności Dąbrówki i całej naszej gminy. Ta szczególna uroczystość z pewnością zapisze się na trwałe w dziejach naszej małej Ojczyzny… Niechaj ten piękny pomnik wzniesiony naszym wspólnym staraniem, wykonany przez naszą wspaniałą rzeźbiarkę Magdalenę Karłowicz, mieszkankę naszej gminy, przypomina nam i wszystkim, którzy kiedyś odwiedzą Dąbrówkę, że ten wielki Norwid wywodził się z naszych stron. Że wydała go „ta prosta i bezpoetyczna” jakby się wydawało, mazowiecka ziemia. Niechaj będzie inspiracją dla przyszłych córek i synów tej ziemi. Przykładem, że bez względu na okoliczności – zawsze warto rozwijać w sobie najpiękniejsze talenty i do końca pozostawać wiernym ideałom. I wreszcie, niech ten pomnik dla nas wszystkich będzie symbolicznym powrotem Norwida w owe „strony rodzinne, które serce czuło…”.
W tym historycznym wydarzeniu uczestniczyli również licznie przybyli mieszkańcy, młodzież szkolna oraz znamienici goście, a wśród nich m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Michał Prószyński – Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Łukasz Kudlicki – Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej. Powiat Wołomiński reprezentowali: Wiceprzewodniczący Rady Wiesław Mędrzycki, radni Anna Uścińska i Kazimierz Rakowski, skarbnik Agnieszka Adam, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Hanna Skrzypczak oraz dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Krzysztof Kudera. Byli z nami również przedstawiciele władz samorządowych Gminy Strachówka na czele z Wójtem Piotrem Orzechowskim oraz Gminy Zabrodzie na czele z Wójtem Krzysztofem Jezierskim, a także: Dyrektor Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach Jacenty Matysiak, Komendant Komisariatu Policji w Radzyminie podinsp. Paweł Piórkowski, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, szkolnych i kulturalnych. Serdecznie powitaliśmy Tadeusza Bulika – Wójta Gminy Dąbrówka w latach 1994-2014, inicjatora pierwszych „norwidowskich działań” w naszej społeczności.
W trakcie uroczystości specjalne wyróżnienia oraz podziękowania z rąk wójta Radosława Korzeniewskiego otrzymali: Dyrektor Biura Politycznego MKiDN Kacper Sakowicz, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Katarzyna Lubiak, Przewodniczący Rady Gminy Dąbrówka Sławomir Rosa, „Noriwdolog” prof. Tomasz Korpysz, oraz autorka pomnika Magdalena Karłowicz.
Na zakończenie uroczystości w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce odbyła się prelekcja norwidologa prof. Tomasza Korpysza z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz koncert „Norwid – najpiękniejsze poezje” w wykonaniu zespołu „Piramidy”.
Zarówno ciekawa prelekcja, jak i nastrojowy koncert inspirowany twórczością naszego poety dostarczyły uczestnikom wielu refleksji, wzruszeń i artystycznych przeżyć. Tym samym dodatkowo wzbogaciły ten szczególny dzień, który z pewnością przejdzie do historii naszej gminy i na trwałe zapisze się w pamięci jej mieszkańców.
Jak podkreślił wójt Radosław Korzeniewski, a wszyscy znamienici goście zgodnie to potwierdzili był to dzień, w którym Norwid symbolicznie powrócił „do swoich”.

/Lidia Sikorska-Księżnik; rl/

1 054 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
IV Bieg Patrolowy Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej ps. „Mała”

W czwartek, 29 września społeczność I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz p. Jacek Brzuszczyński –...

Zamknij