W bieżącym roku dożynki w Gminie Wyszków odbyły się 24 sierpnia na rozległych łęgach podwyszkowskiej wsi Rybno.
Pogoda owszem nie dopisała, padało, ale nie przeszkodziło, to w świętowaniu i uczestniczeniu najpierw w polowej mszy świętej celebrowanej przez ks. proboszcza Romana Karasia, a następnie w dzieleniu się chlebem i oklaskiwaniu licznych występów. Wieńce przygotowane przez sołectwa: Świniotop, Łosinno, Leszczydół Stary, Leszczydół Nowiny, Gulczewo, Tulewo, Rybno i Fidest zachwycały swoim pięknem i precyzją wykonania, a rozstawione opodal sceny stoiska ze swojskimi przysmakami zapraszały do degustacji i oczywiście do chwalenia pań z Koła Gospodyń Wiejskich za potrawy i wypieki oraz właścicieli pasiek za pyszny chleb z miodem.
„Jest coś niezwykłego w tym prostym, symbolicznym, jakże wymownym geście dzielenia się chlebem z mieszkańcami swojej wspólnoty. Poczucie odpowiedzialności za sprawiedliwe gospodarzenie wspólnym dobrem i to poczucie wspólnotowości, o którym dziś mówimy – społeczeństwo obywatelskie – a które tak bliskie jest polskiej, wiejskiej społeczności. Nie ma chyba piękniejszej tradycji, niż ta, która nakazuje łamać się chlebem. Każdego roku podczas dożynek, dzieląc się chlebem z naszymi mieszkańcami mam poczucie, że ten gest braterstwa, przyjaźni, chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi, jak żaden inny zbliża ludzi do siebie. Jest w nim serdeczność i szczerość. Chyląc głowę przed pachnącym, wspaniałym bochnem chleba, który przynoszą dożynkowi starostowie tak naprawdę oddajemy szacunek ciężkiej i uczciwej pracy rolnika. Ten chleb – niezwykły wynik współdziałania Stwórcy i człowieka, skłaniać nas powinien do pokory. Bo ta pokora – wobec Boga, natury, ludzkiej ułomności – jest wpisana w rolniczy trud.” – zwracał się do zebranych zastępca burmistrza Adam Mróz – gospodarz dożynek na czas nieobecności burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego.
Dziękował rolnikom za dobrą i uczciwą pracę – opartą na wartościach, czyniącą człowieka lepszym, ufającym w to, że mądra, dobrze zorganizowana praca wspólna przynosi efekty. Życzył dobrej zabawy i odpoczynku w poczuciu znakomicie wypełnionego obowiązku.
Starostami tegorocznych dożynek byli: Angelika Jakubczak, która wspólnie z rodzicami Henryką i Józefem prowadzi 15 hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji bydła opasowego oraz Radosław Wygryz prowadzący wraz z żona Marzeną 12 hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w szkółkarstwie drzewek owocowych. Dożynkowy chleb przekazali władzom samorządowy, czyli z-czy burmistrza Adamowi Mrozowi i Elżbiecie Piórkowskiej (przewodnicząca Rady Miejskiej w Wyszkowie). Przedstawiciele Związku Pszczelarzy przekazali w darze miód. Tym chlebem i miodem włodarze podzielili się z gośćmi obchodów m.in. radnymi gminnymi i radnymi powiatu na czele z przewodniczącą Justyną Garbarczyk oraz z mieszkańcami Rybna i gminy Wyszków.
Z życzliwymi słowami podziękowań dla rolników zwracała się przewodnicząca Rady Miejskiej w Wyszkowie Elżbieta Piórkowska, jednocześnie podkreślając jak wiele inwestycji i prac było i jest prowadzonych na rzecz społeczności w Rybnie. Przewodnicząca Rady Powiatu Justyna Garbarczyk i wicestarosta Zdzisław Bocian zapewniali, że powiat i radni powiatu wiele chcą jeszcze zrobić dla tej miejscowości m.in. nową inwestycję drogową, która usprawni dojazd i przejazd od Wyszkowa w kierunku Somianki, otwierając Rybno na rozwój. Do zebranych zwrócił się również przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej oraz sołtys Rybna, gospodarz miejsca, gdzie świętowano – Władysław Dudzik. Skorzystał z okazji, aby pochwalić się rozwojem swojej miejscowości:
„Przez ostatnie lata nasza wieś rozwija się pięknie, staje się coraz bardziej nowoczesna. Powstała kanalizacja, powstają nowe drogi, chodniki, boisko – wiele ważnych i potrzebnych inwestycji zrealizowanych zostało w Rybnie przez ostatnie lata. Nawet nasza remiza strażacka doczekała się gruntownego remontu i możemy się cieszyć estetycznym i użytecznym dla całej wsi budynkiem.
Chciałbym korzystając z dzisiejszej dożynkowej okazji podziękować wszystkim mieszkańcom za dobrą współpracę, za to, że są chętni i gotowi do wspólnej pracy, że zawsze, gdy potrzebna jest pomoc i zainteresowanie, są aktywni. Bardzo dziękuję także burmistrzowi Grzegorzowi Nowosielskiemu i całej Radzie Miejskiej, że dostrzegają nasze potrzeby i że tyle ważnych dla nas spraw zostało pozytywnie zrealizowanych. Oczywiście, każda wieś, każdy sołtys chciałby dla swojego sołectwa jak najwięcej, pieniądze trzeba jednak dzielić sprawiedliwie i gospodarnie i tak jest w naszym samorządzie.
Najbardziej wszystkim dziękuję za zgodę, bo to zgoda buduje i dzięki zgodzie razem wiele można osiągnąć. Chciałbym, aby tak było u nas zawsze, abyśmy, jako mieszkańcy wspierali się, szanowali, wspólnie pracowali i wspólnie odpoczywali – tak, jak dzisiaj, p o ciężkiej rolniczej pracy” – zwracał się do zebranych.
Tegoroczne nagrody dożynkowe wręczone przez gospodarzy dożynek otrzymali: członkinie Koła Gospodyń Wiejskich i sołtysi Gminy Wyszków, a nagrody za wieńce wszystkie sołectwa, które je przygotowały. Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na degustację, a następnie do wspólnej zabawy. Na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, uczniowie Zespołu Szkół w Rybnie oraz zespoły śpiewacze naszej gminy: „Wyszkowiacy”, „Nadbużanie”, „Oberek”. Koncert zespołu „Piękni i młodzi” i brawurowy występ gwiazdy wieczoru – Iwana Komarenko zakończył gminne Dożynki 2014 roku.
/Janina Czerwińska/