ggg ggg ggg

Obchody 83. Rocznicy bitwy pod Wyszkowem Grupy Operacyjnej ,,Wyszków” z hitlerowskim najeźdźcą w Gminie Brańszczyk

7 września 2022 r. uroczyste obchody 83. Rocznicy bitwy pod Wyszkowem Grupy Operacyjnej „Wyszków” z hitlerowskim najeźdźcą w gminie Brańszczyk rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem ks. proboszcza Jerzego Brzezińskiego.

W kościele parafialnym na Mszy Świętej zgromadziły się poczty sztandarowe ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Brańszczyk, na czele z pocztem sztandarowym repliki 18 PAL-u, władze samorządowe na czele z wójtem prof. Wiesławem Przybylskim, a także Rycerze Jana Pawła II, Piłsudczycy ze Związku Piłsudczyków RP TPJP Okręg Nadbużański w Wyszkowie, uczniowie klas VIII szkół podstawowych z gminy Brańszczyk wraz z opiekunami oraz mieszkańcy naszej gminy. Po wspólnej modlitwie za poległych żołnierzy w obronie Ojczyzny, prowadzeni przez pododdział honorowy 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa wszyscy udali się na cmentarz parafialny na dalsze uroczystości przy mogile poległych żołnierzy w 1939 roku. Dla młodzieży to była swoista lekcja historii i kultywowanie pamięci historycznej o tych, którzy oddali własne życie za naszą Ojczyznę. Na cmentarzu odśpiewano Hymn Państwowy, odczytano Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową. Dyrektor GCKSiT odczytała modlitwę wiernych za żołnierzy z Grupy Operacyjnej ,,Wyszków”, a także z Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” oraz innych jednostek Wojska Polskiego poległych 83 lata temu w okolicach Brańszczyka, nad Bugiem i w leśnych ostępach Puszczy Białej.
Następnie głos zabrał wójt gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski oraz prezes Związku Piłsudczyków Okręg Nadbużański w Wyszkowie Sylwester Raniszewski. Na koniec odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie żołnierzy przez delegacje: wojskowe, samorządowe, przedstawicieli Piłsudczyków, Rycerzy JPII, a także przez uczniów z poszczególnych szkół wraz z opiekunami.
Obchody w Brańszczyku były jedną z wielu uroczystości wrześniowych odbywających się na terenie powiatu wyszkowskiego pod hasłem Wyszkowski Wrzesień 1939. Obecność uczniów ze wszystkich szkół w gminie Brańszczyk to świadome budowanie kolejnego łańcucha pokoleń, związanego silnymi emocjami wokół wydarzeń i ludzi ówczesnej wojennej rzeczywistości.

/Info UG Brańszczyk/

910 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XIV KONCERT MUZYCZNO-POETYCKI

Żyjemy w czasach wszechobecnej popkultury. Nie możemy jednak zapominać o polskim dziedzictwie narodowym, które stanowi dorobek poprzednich pokoleń, świadczy o...

Zamknij